اذعان دولت به ناکارآمدی FATF/ چرا برخی نمایندگان به این کنوانسیون رای دادند؟!

اذعان دولت به ناکارآمدی FATF/ چرا برخی نمایندگان به این کنوانسیون رأی دادند؟!

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / دوشنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

بسیاری از کارشناسان اعلام کرده اند که با پیوستن ایران به FATF، مشکلات کشور حل نمی‌شود و نمی‌توان در این زمینه ضمانتی ارائه کرد . 

جواد کریمی قدوسی با تشریح روند تصویب کنوانسیون تأمین مالی مبارزه با تروریسم(CFT) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه اظهار کرد : استدلال مخالفان پیوستن ایران به این کنوانسیون دارای پشتوانه کارشناسی قوی و مستند به تجربیات وسیعی که به دست آورده بودند، بود. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، تصریح کرد: در روز یکشنبه مخالفان پیوستن ایران به این کنوانسیون بر اساس پشتوانه کار کارشناسی قوی صورت گرفته و همچنین مستند به تجربیات وسیعی که در این زمینه به دست آورده بودند به بیان علل مخالفت خود با پیوستن ایران به این کنوانسیون پرداختند .

درمقابل موافقان تصویب این کنوانسیون تاکید می‌کردند که کشورهای دوست توصیه می کنند که ایران به (FATF) بپیوندد و یا با پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی مسائل بانکی حل می شود و اگر ما از لیست سیاه FATF خارج نشویم کشور با مشکلات عمده ای روبرو می شود ،موافقان پیوستن به این کنوانسیون در حالی این ادعاها را مطرح می‌کردند که بسیاری از کارشناسان اعلام کرده اند که با پیوستن ایران به FATF، مشکلات کشور حل نمی‌شود و نمی‌توان در این زمینه ضمانتی ارائه کرد . 

کریمی قدوسی در همین چارچوب افزود : آخرین سخنران جلسه دیروز مجلس در مورد تصویب کنوانسیون CFT آقای ظریف وزیر امور خارجه بود. ایشان در سخنرانی خود به صراحت گفتند" که ما در دولت نمی توانیم تضمین بدهیم که با پیوستن ایران به اف ای تی اف مشکلات کشور حل می شود"حال سوال این است که چرا برخی از نمایندگان علی‌رغم این صراحت آقای ظریف واقع‌بینانه عمل نکردند و به این کنوانسیون رای مثبت دادند. 


وی با طرح این ادعا مبنی بر اینکه که اگر این کنوانسیون در کشور به تایید نهایی برسد اروپایی ها و آمریکایی ها فشارهای خود را در دیگر موضوعات بر علیه ایران افزایش می دهند چرا که آنها می بینند فشارها به ایران نتیجه بخش بوده و تهران در اثر این فشارها با پیوستن به اف ای تی اف موافقت کرده است در بخش پایانی صحبت های خود با رادیو گفت وگو ازبرخی نمایندگان مجلس که مانع شفافیت آرا نمایندگان در دادن رای مثبت و منفی به این لایحه شدند ،انتقاد کرد و گفت : متاسفانه تعدادی از نمایندگان با دادن رای علنی به این لایحه، مخالفت کرد و اصرار کردند که رای گیری به صورت مخفی برگزار شود در حالی که مخالفت با شفاف شدن آرای نمایندگان مجلس به نوعی دور زدن حق مردم است چرا که این حق مردم است که بدانند هر کدام از نمایندگانشان در مجلس در مورد یک موضوع چه رایی داده اند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1843

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.