کریمی قدوسی :

تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برخلاف سیاست اقتصادی مقاومتی است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانونگذاری و نظارت / پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

کریمی قدوسی گفت: ایجاد وزارت بازرگانی و تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برخلاف سیاست اقتصادی مقاومتی بوده و به واردات بیشتر و افزایش قاچاق می انجامد.

به گزارش گروه رسانه های بی‌باک، جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز، با اشاره به لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت که روز یکشنبه یک فوریت آن در صحن مجلس مصوب شد، گفت: برخی از نمایندگان با این لایحه و اصلاح فعلی ساختار دولت و تشکیل وزارتخانه های جدید مخالف هستند و معتقدند که این کار به صلاح دولت و مردم نیست.

وی با اشاره به استدلال ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن و تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت،گفت:  در اواخرمجلس هشتم موضوع ادغام وزارت بازرگانی و حذف این وزارتخانه مطرح شد که نمایندگان در هشتم تیر 13900 به آن رای دادند .

چهره شاخص فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه یکی از اهداف این ادغام، کوچک‌سازی دولت با ادغام دو وزارتخانهٔ صنایع و معادن و بازرگانی بود، گفت: مهمترین استدلال و دلیل نمایندگان برای این ادغام،  حمایت از تولیدات و جلوگیری از واردات بود. 

کریمی قدوسی گفت: نمایندگان در آن زمان تاکید داشتند که موضوع واردات باید بر عهده وزیر صنعت باشد چرا که این وزیر از  صنایع و تولیدات کشور با خبر است و اگر کالایی در داخل تولید می شود، اجازه واردات آنرا ندهد.

وی با بیان اینکه وقتی برنج، میوه یا کالاهای دیگر که در داخل کشور تولید می شود نباید اجعازه واردات به نوع کالاها داده شود،  افزود: نمایندگان مجلس تاکید داشتند که چون وزیر در بازدیدها و افتتاح ها از صنایع، از وضعیت تولیدات داخلی مطلع می شود،  بهتر است اجازه واردات هم دست همین وزیر باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه ساختار فعلی وزارت صنعت در راستای سیاست هایاقتصاد مقاومتی است، گفت: تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی به واردات بیشتر و افزایش قاچاقمی انجامد.

کریمی قدوسی با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص واردات و قاچاق گفت: ما معتقدیم که حتی با وضع تعرفه  های سنگین هم مشکل واردات برخی کالاها حل نخواهد شد و باید در این زمینه تصمیمات راهبردی و اساسی گرفت.

وی با بیان اینکه یکی از شعارهای مسئولین کوچک سازی دولت بود،اضافه کرد: سوال این است که تشکیل وزارتخانه های جدید در کجای هیئت دولت کارشناسی شده که تشکیل این وزارتخانه ها با کوچک سازی دولت مغایر نبود؟.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه واردات باید کنترل و مدیریت شود، اضافه کرد: با ساختار فعلی که  وزارت بازرگانی در وزارت صنایع ادغام شده، کنترل واردات بهتر بود و تازه در برخی زمینه ها شاهد لغزش و لنگش هستیم وای بر آن روزی که یک وزارتخانه جدید و مستقل برای پیگیری واردات بوجود آید.

کریمی قدوسی تصریح کرد: بیشتر تجار و بازرگانانی که راه قاچاق را پیش می گیرند و از پرداخت حق و حقوق گمرگی فرار می  کنند، به دنبال واردات بیشتر هستند.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از شبکه تجار و بازرگانان، از طریق قاچاق کالا وارد می کنند، گفت: شبکه تجار که بخشی از آنها به دنبال قاچاق هستند، موضوع تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی را پیگیری می کنند.

دولت لایحه 2 فوریتی اصلاح بخشی از ساختار دولت را  تقدیم مجلس کرد.

بر اساس این لایحه، وظایف و اختیارات 2 وزارتخانه راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت تفکیک شده و به ترتیب وزارتخانه‌های «راه و ترابری» و «مسکن و شهرسازی» و همچنین به منظور توسعه بازرگانی داخلی و خارجی در اقتصاد کشور وظایف مربوط به امور  بازرگانی از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی تفکیک شده و وزارت «بازرگانی» تشکیل می‌شود.

همچنین به منظور ساماندهی امور جوانان و هماهنگ‌سازی اقدامات دستگاه‌های مسئول در حوزه جوانان، سازمان ملی جوانان با  شخصیت حقوقی مستقل و وابسته به ریاست‌جمهوری تشکیل می‌شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز یکشنبه 21 خرداد با 2 فوریت این لایحه مخالفت کرده اما با یک فوریت آن  موافقت کردند.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1408

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.