کریمی قدوسی:

دیدار ظریف با کری بدون اذن بوده است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / شنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دیدار محرمانه ظریف با جان کری مردود است و با توجه به اینکه شأن نمایندگان نظارت است، در این باره از وزیرامورخارجه سؤال خواهیم کرد.

جواد کریمی‌قدوسی اظهار کرد: بررسی‌ها و تحقیقات نشان می‌دهد، بعد از اتمام مذاکرات 1+5 و انعقاد برجام دیگر هیچ‌گونه اذنی برای ملاقات دو جانبه میان ظریف و جان کری در نظام جمهوری اسلامی صادر نشده است، البته به جز چند ملاقات که پس از برجام در زمان اوباما؛ بین وزرای خارجه 1+5 صورت پذیرفته است.

وی ادامه داد: مشکل از آنجا آغاز شد که دولت حسن روحانی و تیم دیپلماسی او در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تحلیل‌هایشان مبتنی بر پیروزی کلینتون بود لذا همه تخم‌مرغ‌هایشان را به قول معروف در سبد کلینتون گذاشتند و احتمال نمی‌دادند، ترامپ پیروز انتخابات شود به همین علت راهی برای ارتباط با تیم او پیدا نکردند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بعد از پیروزی ترامپ، وزارت خارجه و شخص ظریف از تمام ظرفیت‌هایش در نیویورک چه از طریق نماینده ایران در سازمان ملل و گروه نایاک که آمریکایی‌های ایرانی تبار هستند و چه از طریق رفقای خاص خود استفاده کرد تا با تیم ترامپ ارتباطی برقرار کند اما آنها دست رد به سینه ظریف زدند و هیچ گونه پاسخی به تلاش‌های مخفیانه او برای ایجاد ارتباط ندادند.

کریمی‌قدوسی یادآور شد: این ملاقات‌های مخفی که بین او و جان کری صورت گرفته در زمینه تلاش برای ایجاد ارتباط بوده است و اینکه کری به ظریف گفته صبر کنید تا دوره ترامپ تمام شود، مسأله قابل قبولی نیست. متأسفانه این تحلیل غلط رئیس‌جمهور ماست که بین ترامپ و حاکمیت فاصله ایجاد کرده و تبعیض قائل می‌شود در حالی که حاکمیت در آمریکا بر محور نظام سرمایه‌داری است و در آنجا سیستم حاکم است نه ترامپ و اوباما و هیچ فرقی میان ترامپ، اوباما، جان کری، پمپئو، بوش، نیکسون و کلینتون وجود ندارد.

وی افزود: این‌ها افرادی هستند که در سیستم تعریف شده‌اند و آقای ظریف که مدعی است از نوجوانی وارد آمریکا شده و امروز آمریکایی‌ها را دروغگو می‌داند، باید روی حرف‌های جان کری هم حساب نکند زیرا کری یک بار قول داد؛ قانون داماتو تصویب نشود اما بعد همین آقای ظریف در کمیسیون امنیت ملی صراحتاً گفت، اشتباه کردم که به قول جان کری اعتماد کردم.

وی عنوان کرد: دیدار محرمانه ظریف با جان کری مردود است و باتوجه به اینکه شأن نمایندگان نظارت در تمامی حوزه‌ها و موضوعات است، در این باره از وزیرامورخارجه سؤال خواهیم کرد زیرا هیچ فرقی بین ترامپ و اوباما و اسلاف قبل و بعدش وجود ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ما اگر بخواهیم واقعاً به تکلیفمان عمل کنیم باید ظریف را مورد سؤال قرار دهیم و بنده هم در کمیسیون امنیت ملی به صورت ویژه پیگیر این مباحث و ارتباطات بوده‌ام و سه مرحله آقای ظریف را به صحن مجلس آوردم و سؤال کردم و مستندات سؤال‌هایم موجود است و آخرین بار هم نفوذ در تیم جاسوسی را مطرح کردم.

کریمی‌قدوسی گفت: حرف‌هایی را جان کری در خاطراتش نوشته که تکان‌دهنده است و به نظر می‌رسد باید علت این ملاقات‌ها را مورد سؤال قرار دهیم.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1828

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.