در جلسه علنی دیروز مجلس صورت گرفت

خلاف‌گویی ظریف درباره تذکر به کیهان بابت عبارت «باند نیویورک»

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / دوشنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

وزیر امور خارجه در اظهاراتی خلاف واقع، مدعی شد که کیهان درخصوص به‌کار بردن عنوان باند نیویورکی‌ها عذرخواهی کرده است.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی در سؤال از وزیر امور خارجه گفت: در مورد حضور جنابعالی در باند نیویورک ادبیات بنده نیست، این ادبیات در سال‌های قبل بوده است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در جلسه علنی دیروز مجلس گفت: باند نیویورک یک مفهوم موهوم است، این مفهوم در دهه ۷۰ در زمان وزارت جناب آقای دکتر خرازی راجع‌به کسانی که با ایشان در نیویورک کار می‌کردند در شب‌نامه‌های داخلی وزارت خارجه مطرح می‌شد. بنده نه رئیس‌باند نیویورک هستم و نه چنین باندی وجود دارد. اولین باری هم که در صحنه علنی اسم باند نیویورک آمد در مقاله‌ای که تیتر خبری روزنامه کیهان بود و در آن مقاله نویسندگان محترم کیهان به باند نیویورک ‌اشاره کردند که با ‌اشاره مقامات نظام که گفتند این نشان می‌دهد یک گروه کوچک توانسته بر تمام مسائل امنیتی کشور فائق آید روز بعدش از این بیان خود عذرخواهی کردند.
گفتنی است روزنامه کیهان- 3 اردیبهشت 81- در مطلبی با عنوان «اینجا چاران است با ما به C.T.B.T بیایید»، به تجهیزات C.T.B.T‌ اشاره کرده و در این مطلب، به نقل از یک نماینده مجلس دوره پنجم، از عنوان «باند نیویورکی‌ها» نیز استفاده کرده بود.
آقای ظریف گفته است که کیهان فردای آن روز، درخصوص استفاده از عنوان باند نیویورکی‌ها عذرخواهی کرده است.
این اظهارنظر خلاف واقع در حالی است که اولا موضوع اصلی مطلب فوق، تجهیزات C.T.B.T بوده و نه باند نیویورک، ثانیا روز بعد -4اردیبهشت 81- کیهان در مطلبی با عنوان «اطلاعات تکمیلی پیرامون تاسیسات CTBT»، اطلاعات بیشتری درخصوص این تجهیزات منتشر کرد و اصلا مسئله تذکر مقامات نظام و عذرخواهی در این متن وجود ندارد.
متاسفانه برخی دولتمردان با مغلطه و خلاف‌گویی در پی مظلوم‌نمایی و حاشیه‌سازی با هدف شانه خالی کردن از مسئولیت خسارت محض برجام هستند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1801

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.