کریمی قدوسی مطرح کرد:

توافق مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح بر سر میزان کسر خدمت فرزندان ایثارگران/کاهش جمعیت سربازان در نیروهای مسلح علت کاهش میزان کسر خدمت

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / سه شنبه ۹ مرداد ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از توافق نهایی ستاد کل نیروهای مسلح و مجلس بر سر تعداد روزهای کسری خدمت فرزندان ایثارگران، خبر داد.

جواد کریمی قدوسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص سرانجام طرح کسری خدمت فرزندان ایثارگران در مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد ستاد کل نیروهای مصلح به ازای هر یک ماه ایثارگری 10 روز کسری خدمت بود اما نظر مجلس در ابتدا به ازای یک ماه ایثارگری، یک ماه کسری بود که بعد به اعداد مختلفی تغییر پیدا کرد، بحث نهایی بر روی 15 روز بود و فکر می کنم کمیته پیگیری کننده به توافق نهایی رسیده باشد و عددی بین 10 تا 15 روز به ازای هر ماه ایثارگری  تصویب شود اما در مورد سقف سالیانه هم صحبتی نشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی  در پاسخ به این سوال که چرا قانون قبلی که در برنامه ششم توسعه آمده بود متوقف شد، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح به اقتضای زمان نیازمند نیروهای بیشتر یا کمتر است و معمولاً به گونه ای عمل می شود که نیروهای مسلح با کمبود نیرو مواجه نشود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در صورت تصویب این طرح در کمیسیون امنیت ملی و مجلس، تعداد روزهای کسری جایگزین تعداد روزهای قبلی می شود.

گفتنی است با توجه به مصوبه هفته پیش کمیسیون امنیت ملی مجلس ، فرزندان همه ایثارگران به ازاء هر ماه سابقه ایثارگری ۱۲ روز کسری خدمت دریافت خواهند کرد.

در ابتدا بر اساس بند ۱۱ ماده ۱۰۳ قانون برنامه ششم توسعه، فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هرماه حضور، یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه، فرزندان آزادگان به ازای هرماه اسارت، یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه و فرزندان جانبازان به ازای هردرصد جانبازی، از یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه برخوردار می‌شدند.

این ماده مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و مجلس برای رفع ایراد شورا، اذن فرماندهی کل قوا را در ابتدای ماده قرار داد اما کماکان بعد از اجرایی شدن برنامه ششم توسعه تکلیف این این قانون مشخص نبود. ستاد نیروهای مسلح معتقد بود که این قانون بین 60 الی 70 هزار سرباز را در بر می گیرد و با اجرایی شدنش پادگان ها خالی می شود در حالی که فراکسیون ایثارگران مجلس تعداد مشمولین این قانون را بین 15 الی 20 هزار نفر تخمین می زد.

بعد از آن مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح با اجرای قانون خرید و کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر مخالفت کردند و اعلام داشتند که این قانون باید به نوعی اصلاح شود که به جای یک ماه کسر خدمت به ازای یک ماه حضوردر جبهه یا اسارت ۹ روز خدمت کسر شود.

در نهایت در جلسه ای  رئیس مجلس و فراکسیون ایثارگران با فرمانده کل نیروهای مسلح مقرر شد:  با توجه به تأکید قانون گذار بر رعایت مصالح و نیازهای نیروهای مسلح ، حداکثر ۲۰ هزار نفر از مشمولان بند (د) ماده ۸۸ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه در طول برنامه سالانه بر اساس بالاترین درصد و سهم جانبازی، آزادگی و رزمندگی که در این قانون مشخص گردیده از معافیت‌های مقرر در آن بهره‌مند گردند.

اما بعد این توافق نیز اجرای این قانون از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به تاخیر افتاد و اختلافات بر سر تعداد روز های کسری فرزندان به ازای هر یک ماه خدمت ایثارگران ادامه پیدا کرد تا جایی که در مصوبه هفته گذشته کمیسیون امنیت ملی مقرر شد به ازای هر یک ماه خدمت ایثارگران 12 روز از خدمت فرزندان کسر شود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1780

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.