کریمی قدوسی:

ایراد شورای نگهبان از لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو شکلی است/ مجلس امکان اصرار ندارد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / سه شنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ایراد شورای نگهبان از لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو شکلی است و به این ترتیب مجلس امکان اصرار بر این مصوبه خود را ندارد.

جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به نامه اخیر آیت الله هاشمی شاهرودی به دبیر شورای نگهبان در خصوص لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، اظهار داشت: رئیس مجع تشخیص مصلحت نظام با مشورت و مطابق آئین نامه و ساختار موضع گیری می‌کند و قطعا اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ماهیتا با تصویب این نوع لوایح مطلقا مخالف هستند، زیرا بر اساس نص صریح آیات که اساس قانونگذاری اسلام و جمهوری اسلامی ایران است، تصویب این موضوعات پذیرفته نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بنابر اطلاعاتی که به دست ما رسیده، کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم برای امنیت بسیار خطرناک‌تر بود که بعد از دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری، به طور کلی این موضوع از دستور کار مجلس خارج شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه برحی تلاش می کردند که این موضوع را دوباره مطرح کنند، افزود: جریان لیست امید به دنبال تصویب این موضوعات هستند و اصرار دارند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه آینده لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو را هنوز بررسی نکرده‌ام، ادامه داد: ایراد شورای نگهبان این است که اساسا دولت نباید در این زمینه لایحه می‌داد و قوه قضائیه باید این لایحه را به مجلس ارائه کند زیرا ماهیت قضائی دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: حتی اگر مجلس بر مصوبه خود اصرار کند، از آنجایی که ایراد شورای نگهبان محتوایی نیست و شکلی می‌باشد، مجلس نمی‌تواند در این زمینه لایحه بدهد زیرا بر خلاف قانون اساسی است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: لایحه الحاق مهمتری که FATF سعی می‌‎کند تا ایران به عضویت این کنوانسیون درآید و در این زمینه ضرب الاجل تعیین می‌کند، همین کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است که بر سیستم اقتصادی و تراکنش ها تاکید دارد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1777

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.