کریمی قدوسی در گفتگو با الف مطرح کرد؛

پیشنهاد حضور اعضای کمیسیون امنیت در تیم مذاکرات هسته ای/ برنامه نمایندگان برای بازدید میدانی از تاسیسات هسته ای

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به عملکرد مخفیانه دولت و تیم مذاکرات هسته ای در مذاکرات برجام و 1+5 گفت: اعضای کمیسیون اصرار دارند که چند نماینده مجلس در تیم مذاکرات حضور داشته و مجلس را در جریان ریز مذاکرات قرار دهند.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به دولت در خصوص آغاز فعالیت هسته ای و آمادگی لازم برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو در چارچوب برجام گفت: در جلسه روز یکشنبه کمیسیون این دستور مقام معظم رهبری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای کمیسیون نظرات و پیشنهادات خود را بیان داشتند.

وی افزود: برخی از اعضای کمیسیون بر این نظر هستند که چون در گذشته دولت و تیم مذاکرات هسته ای کاملا مخفیانه عمل می کردند و همین مخفی کاری باعث شد فاجعه برجام بوجود بیاید، حتما باید در تیم مذاکرات چند نماینده مجلس هم حضور داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: نظر نمایندگان بر این است که مجلس باید در جریان ریز مذاکرات قرار بگیرد و حتی از مباحثی که قرار است در مذاکرات مطرح شود، از قبل هم مطلع باشند.

کریمی قدوسی با اشاره به درخواست علی لاریجانی از کمیسیون برای رصد مذاکرات و آغاز فعالیت هسته ای گفت: اجرای درخواست لاریجانی نیز دلیل دیگر نمایندگان برای حضور در تیم مذاکرات هسته ای است تا روند فعالیت هسته ای به درستی رصد و پیگیری شود.

وی گفت: نمایندگان اعلام داشتند که ما از مذاکرات هیچ اطلاعی نداریم و برای اجرای درخواست  آقای لاریجانی باید در تیم مذاکرات حضور داشته باشیم.       

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین از تصمیم نمایندگان برای بازدید میدانی از مراکز هسته ای خبر داد و افزود: نمایندگان اصرار دارند تا از تمام مراکز هسته‌ای بخصوص فردو، نظنز و آب سنگین اراک بازدید میدانی داشته باشند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه زمان این بازدید با تصمیم نمایندگان در روزهای آینده خواهد بود، افزود: برخی از اعضای کمیسیون خواستار حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در کمیسیون برای توضیحات عملی به نمایندگان شدند که این دعوت صورت می گیرد و آقای صالحی در همین هفته در کمیسیون حضور خواهد یافت.

مقام معظم رهبری دوشنبه 14 خرداد در مراسم بیست و نهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) درباره برجام فرمودند: «از برخی حرف‌های بعضی از دولت‌های اروپایی اینجور بر می‌آید که توقع دارند ملت ایران هم تحریم‌ها را تحمل کند و هم از فعالیت هسته‌ای خود دست بکشد و محدودیت‌ها را ادامه دهد. من به این دولت‌ها میگویم بدانند که این خواب آشفته تعبیر نمی‌شود. "

ایشان با بیان اینکه ملت و دولت ایران تحمل نمی‌کند هم تحریم شود و هم "حبس هسته‌ای" باشد، به سازمان انرژی هسته‌ای دستور دادند سریعا آمادگی لازم برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو را فعلا در چارچوب برجام فراهم کند و برخی مقدمات دیگر را که رئیس‌جمهور دستور داده از فردا آغاز کند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1744

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.