کریمی‌قدوسی:

شخصیت‌های دانه درشتی در لیست دو تابعیتی ‌ها هستند

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی و دارای گرین کارت گفت: اگر مصلحت باشد که ما اسامی دو تابعیتی‌ها را منتشر کنیم آنگاه خواهند دید چه شخصیت‌های دانه درشتی حتی از اصولگرایان هم در این لیست هستند.

جواد کریمی‌قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری  خانه ملت، در واکنش به سیاسی کردن گزارش کمیته تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها، گفت: برخی شبه‌هایی ایجاد کردند که چرا گزارش این کمیته در مجلس قرائت نمی‌شود، در صورتی که این گزارش به صورت مکتوب در اختیار نمایندگان و در دستور صحن علنی قرار گرفته است.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی و دارای گرین کارت با بیان اینکه این گزارش تا دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود، افزود: براساس آیین‌نامه مجلس حتی یک کلمه از گزارش نهایی کم یا زیاد نمی‌شود و همانی که چاپ شده و در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است برای نمایندگان قرائت می‌شود.

14 صفحه از 20 صفحه گزارش در صحن علنی مجلس خوانده می‌شود

وی تصریح کرد:البته به دلیل کمبود زمان 14 صفحه از 20 صفحه گزارش در صحن علنی مجلس خوانده می‌شود، بنده امروز به دلیل شبهات سیاسی که برای عدم قرائت این گزارش وارد کرده بودند شخصا چک کردم تاهیچ شبه‌ای وجود نداشته باشد.

کریمی‌قدوسی با تاکید براینکه برای جلوگیری از بروز اینگونه اظهارات ما از ابتدا در کمیته تحقیق و تفحص براساس آیین نامه داخلی عمل کردیم، بیان کرد: اگر مصلحت باشد که ما اسامی دو تابعیتی‌ها را منتشر کنیم آنگاه خواهند دید چه شخصیت‌های دانه درشتی حتی از اصولگرایان هم در این لیست هستند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما از ابتدا در کمیته تحقیق و تفحص هیچ فهرستی از اسامی را مشخص نکردیم بلکه براساس مکاتبه با وزرایی مانند آقای ظریف وزیر امور خارجه و اطلاعات، دادستان، سازمان بازرسی، پلیس گذرنامه، نیروی انتظامی و ... پیش رفتیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ما به آنها اعلام کردیم که هیچ اسمی از مدیران ارشد دو تابعیتی نداریم و به ما اسامی مربوطه را اعلام کنید، همچنین خواستیم تا نظر دهند که چه میزان فضای دو تابعیتی‌ها با قوانین ما هم‌خوانی دارد و آیا این قوانین جوابگوی عدم ورود دو تابعیتی‌ها به بدنه اجرایی هست و اینگونه ما با ذهنی خالی وارد تحقیق و تفحص شدیم.

وی  با بیان اینکه برخی هم که اسامی خود را شنیدند مانند خاوری فرار کردند یا مثل دری‌اصفهانی که محکوم شد، بیان کرد: این کمیته با تمام وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برای دریافت اسامی مکاتبه کرده است و اکنون چهار زونکن از مکاتبات ما موجود است تنها با برخی از این سازمان‌ها ما پنج بار مکاتبه کرده‌ایم تا پاسخ داده‌اند.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی و دارای گرین کارت تاکید کرد: ما به آنها اعلام نکردیم که معاون وزیرتان دو تابعیتی هست یا نه بلکه پرسیدیم تا خودشان خوداظهاری کنند که آیا مدیر دوتابعیتی دارید یا خیر،در تحقیق و تفحص ذکر کردیم که ما فقط به دنبال مدیران ارشد هستیم و به هیچ عنوان به دنبال کارمندان طبقه متوسط و فرماندار نرفتیم و نخواستیم همه را دربربگیریم.

وی گفت: در تحقیق و تفحص از مدیران ارشد دو تابعیتی‌ براساس قانون مدیریت خدمات کشوری تنها حوزه مقامات و مسئولین را مورد تفحص قرار دادیم، برخی دستگاه‌ها یک اسم و بعضی دیگر مانند وزارت نفت هیچ اسمی به ما ندادند البته ما براساس قرائن و شواهد همانطور که به زنگنه هم اعلام کردیم، معتقدیم به زعم ما این وزارتخانه با ساختار و اساسنامه‌ای انگلیسی دارای مدیران دوتابعیتی است و به دلیل موضوعات تخصصی رفت و آمدهایی وجود دارد اما آنها اعلام کردند که ما حتی یک نفر دو تابعیتی هم نداریم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حال اگر فردا اسمی را اعلام کردیم یا افشا شد که در وزارت نفت دو تابعیتی‌ها حضور دارند، آقای زنگنه مجرم است که عمدا ساختار حراست پرسنل را در وزارت نفت منهدم کرده تا شناسایی نشود.

کریمی‌قدوسی تاکید کرد: پس ببینید زمانی می‌توان اعلام کرد که لیست دو تابعیتی‌ها براساس سیاسی کاری بسته شده که ما لیست امید و امثال آن را به دست بگیرم و بگوییم اینها دوتابعیتی هستند در صورتی که ما این لیست را براساس اسامی دریافتی در حوزه‌های سیاسی مختلف جمع‌آوری کرده‌ایم، پس کجای این کار سیاسی است ؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: بله سیاسی به این معنا که ما به دنبال امنیت ملی هستیم، می‌توان گفت اما ما مخالف حضور مدیران دوتابعیتی براساس قواعد موجود هستیم و قوانین موجود هم اجازه داشتن مسئولیت آنها را نمی‌دهد ولی قانون خیلی بازدارنده نیست و باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: بعد هم ما چه زمانی بر روی یک جناح سیاسی متمرکز شدیم و اراده ای بر روی این موضوع نداشته‌ایم،اکنون نهاد ریاست جمهوری حتی پاسخی به نامه‌های ما درباره حضور مدیران دو تابعیتی نداده است و همچنان منتظر هستیم که به ما بگوید آقای کریمی این 10 نفر اسم از لیست اصولگرایان دوتابعیتی هستند.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی و دارای گرین کارت با اشاره به اینکه هرکسی نامی از اصولگرایان، حزب‌اللهی و ...دارد به ما ارائه کند تا بدون نگاه گزینشی اسمشان را مطرح کنیم، گفت: در لیست ما آدم‌های دانه درشت اصولگرایی هم وجود دارند و من هم دستی برای کم یا زیاد کردن آنها نبرده‌ام و مهمتر از آن تحقیق و تفحص ما خلا قانونی دارد که با تصویب قوانین جدید حوزه مهار و بسته می‌شود تا نفوذ صورت نگیرد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1740

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.