سؤال از رئیس‌جمهور با لابی سنگین دولت فعلا منتفی شد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / چهارشنبه ۹ خرداد ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

قرار بود دیروز در مجلس سوال از رئیس‌جمهور پیرامون موسسات مالی اعلام وصول شود ولی آنچنان که برخی از نمایندگان گفته‌اند با لابی دولتی‌ها حدود 50 نماینده امضای خود را پس گرفته و این سوال از حد نصاب افتاد.

دیروز در مجلس از همان ابتدای شروع جلسه علنی، نمایندگان در گعده‌هایی در حال گفت‌وگو بودند. در این گعده‌ها که در بخش‌های مختلف صحن مجلس برپا می‌شد، نمایندگان درحال رایزنی پیرامون «سوال از رئیس‌جمهور درباره موسسات مالی» و «انتخابات هیئت رئیسه مجلس» بودند.
در این میان، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم با حضور در جایگاه هیئت رئیسه و گفت‌وگو با علی لاریجانی، رئیس مجلس، اعلام وصول سوال از رئیس‌جمهور را درباره موسسات مالی پیگیری کرد.
جمعی از نمایندگان هم پیرامون حمیدرضا حاجی بابایی گزینه فراکسیون نمایندگان ولایی، محمدرضا عارف گزینه فراکسیون امید و علی لاریجانی رئیس مجلس و گزینه فراکسیون مستقلان ولایی برای ریاست مجلس جمع شده و به نظر می‌آید درحال رایزنی درباره سوال از رئیس‌جمهور و انتخابات هیئت رئیسه مجلس بودند.
اما موضوع قابل توجه تلاش دولتی‌ها و نمایندگان همسو با دولت بود که با نمایندگان برای پس گرفتن امضاهای خود درباره سوال از رئیس‌جمهور پیرامون موسسات مالی رایزنی می‌کردند.
پیگیری دولت کارساز شد!
«حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری» روز گذشته طی مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که تعدادی از نمایندگان مجلس تحت فشار دولت هستند و دولت از آنها می‌خواهد سؤال خود را پس بگیرند.
قرار  بود سؤال از رئیس‌جمهور درباره  موسسات مالی و اعتباری دیروز در صحن علنی پارلمان اعلام وصول شود که با انصراف برخی نمایندگان از سؤال خود از رئیس‌جمهور، این درخواست از حد نصاب افتاده و اعلام وصول نشد.
شنیده‌ها حاکی از این است که برخی نمایندگان دولت طی یک جلسه فوق‌العاده با درخواست کنندگان سؤال از رئیس‌جمهور برخی از آنان را از سؤال خود از رئیس‌جمهور منصرف کرده‌اند و بر این اساس با انصراف این تعداد از نمایندگان سؤال رئیس‌جمهور درباره مؤسسات مالی و اعتباری از حد نصاب افتاده است.
به گزارش فارس، گفته می‌شود این اسامی برای بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها و آئین‌نامه مجلس ارسال شده است تا لیست انصراف‌دهندگان را مورد بازبینی قرار دهند تا مشخص شود در زمان قبول امضاها انصراف داده‌اند یا خارج از این زمان بوده است لذا مقرر شده جلسه‌ای در کمیسیون شوراها برای این موضوع برگزار شود تا سؤال از رئیس‌جمهور درباره مؤسسات مالی و اعتباری به جمع‌بندی نهایی برسد.
ای کاش در همه زمینه‌ها این قدر پی‌گیر بود
«بهروز نعمتی» سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: «تا شب گذشته (دوشنبه شب) 50 نفر از نمایندگان، امضای خود را در مورد طرح سوال از رئیس‌جمهور پس گرفتند و به این ترتیب تعداد امضاهای طرح مذکور از حد نصاب افتاد.»
آنچنان که نمایندگان طراح سوال از رئیس‌جمهور گفته بودند قرار بود این طرح دیروز از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول ‌شود اما با لابی دولتی‌ها و نمایندگان همسو با دولت این سوال از حد نصاب افتاد. تلاش دولت برای از حدنصاب انداختن این سوال قابل تامل است و اینکه اگر دولت در زمینه اقتصاد و معیشت و تکیه بر تولید داخلی با این پشتکار حرکت می‌کرد قطعا الان شرایط اینگونه نبود.
پس گرفتن امضاها 
و آئین نامه مجلس
«ولی داداشی»،  نماینده آستارا  در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایسنا به نکته قابل توجهی اشاره کرد. این نماینده مجلس گفت: بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه جاری فرصت برای پس گرفتن امضا داشتند که این اتفاق دوشنبه رخ داده است لذا انتظار ما این است که سوال اعلام وصول شود.
نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس نیز به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است که تا 12 شب گذشته (یعنی دوشنبه شب) حدود 50 نفر از نمایندگان امضای خود را برای سوال از رئیس‌جمهور پس گرفتند.
عدم اعلام وصول سوال از رئیس‌جمهور باعث شد طراحان اصلی سوال از رئیس‌جمهور به جایگاه هیئت رئیسه رفته و با وکیلی به عنوان مسئول اعلام وصول طرح‌ها و سوال‌ها به گفت‌وگو بپردازند. ذوالنوری، کوچکی‌نژاد، کریمی‌قدوسی و... از نمایندگانی هستند که با وکیلی به مدت 10 دقیقه صحبت کردند، اما بعد از به نتیجه نرسیدن مذاکرات برای بار دوم پشت جایگاه هیئت رئیسه بر روی زمین نشسته و تحصن کردند.
تبدیل صندوق رفاه دانشجویان به حیاط خلوت
«غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی» نماینده مردم رشت در نشست علنی دیروز در سوال خود از وزیر بهداشت و درمان، اظهار داشت: بنده از ابتدای سال96 پروسه سوال را شروع کرده‌ام. در زمان مطرح شدن سوال در کمیسیون درخواست می‌کردم تا وزیر بهداشت موارد مطرح شده را برطرف کند، در صورت برطرف شدن این موارد آنها را از سوالات خود حذف کنم.
وی بر همین اساس اضافه کرد: هیچ حساسیتی نسبت به مسائل مالی در صندوق رفاه دانشجویان وجود ندارد، در اساسنامه این صندوق ایجاد زمینه مناسب جهت رشد استعدادها و کمک به تحصیل و معیشت دانشجویان مستعد کم درآمد آمده است اما صندوق رفاه دانشجویان تبدیل به حیاط خلوتی فقط برای امور رفاهی کارکنان شده است.
جعفرزاده گفت: نسبت به دولت ارادت دارم اما نمی‌توانم از اسنادی که در اختیار دارم صرف نظر کنم؛ یک مورد از دغدغه‌های مطرح شده تاکنون رفع نشده است. در صندوق رفاه دانشجویان، رفاه دانشجویان فراموش و این صندوق تبدیل به حیاط خلوت کارکنان شده است.
پاسخ وزیر بهداشت
«قاضی‌زاده هاشمی» که برای پاسخگویی به سوال جعفرزاده به مجلس آمده بود در بخشی از اظهارات خود تصریح کرد: «آقای مشکینی از سال‌های گذشته در وزارت بهداشت و صندوق رفاه دانشجویی تجربه مدیریتی داشته است و درخواست من این است که اجازه دهیم بررسی‌های کامل انجام شود و با توجه به رأی صادره اقدامات لازم صورت گیرد. بنده در خصوص سوال آقای جعفرزاده بررسی‌های لازم را انجام دادم و به ایشان گفتم بگذارید دیوان محاسبات رأی خود را صادر کند و در صورت محکومیت پیگیری‌های لازم صورت خواهد گرفت چرا که حفظ آبروی اشخاص بسیار مهم است.»
وی ادامه داد: «کار ما براین اساس شده که پاسخگوی دیوان محاسبات و سازمان بازرسی باشیم این در حالی است که حداقل در 95 درصد موارد در بازرسی حکم برائت صادر می‌شود بنابراین اجازه بدهید در شعبات و دیوان محاسبات اقدامات لازم صورت گیرد.»
قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه صندوق رفاه دانشجویان در زمان شروع تصدی دکتر مشکینی 267 میلیارد تومان سرمایه داشته و اکنون به 623 میلیارد تومان رسیده است، اظهار داشت: «وام‌هایی که از درآمد اختصاصی طبق قانون می‌توانستند بدهند 238 میلیارد تومان بوده که 287 میلیارد تومان وام پرداخت کردند یعنی 50 میلیارد تومان اضافه‌تر وام داده‌اند.»
قاضی‌زاده هاشمی در نهایت این موارد را اتهاماتی دانست که باید رسیدگی شوند، همچنین وی گفته است که  «4 روز قبل دیوان اعلام برائت کرده و باید توجه داشته باشیم که اگر در سایر موارد نیز اعلام برائت کند چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.»  
اینکه حکم برائت داده شود دلیلی برای این موضوع نیست که مجلس نقش نظارتی خویش را ایفا نکند. گویا آقای وزیر براساس حکم برائت قبلی انتظار دارد که دیگر از سوی مجلس سوال و یا نظارتی صورت نگیرد و البته این را نیز باید افزود که سوال‌هایی که در مجلس به این صورت مطرح می‌شود قطعا هیچ کدام حکم قطعی بر تخلف افراد نیست بلکه زنگ هشداری برای مراقبت بیشتر است.
برجام را ترامپ پاره 
اما نماینده لیست امید قاب کرد!
«نادر قاضی‌پور» در نطق میان دستور خود در نشست علنی دیروز در صحن علنی مجلس با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب تاکید فراوان بر اقتصاد به عنوان مهمترین موضوع کشور دارند، گفت:‌ سران قوای سه‌گانه به موضوعاتی همچون مسائل بانکی و ارزی و حفظ ارزش پول ملی توجه داشته باشند. موضوعات اشتغال و سرمایه‌گذاری، اجرای صحیح سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی از دیگر مواردی است که لازم است رؤسای قوای سه‌گانه به آن توجه داشته باشند. 
قاضی‌پور خاطرنشان کرد: 40 سال است شیطان بزرگ ما را تحریم و تهدید می‌کند اما با همت کارگران و کشاورزان و تمامی اقشار جامعه وفادار به نظام و همچنین نیروهای مسلح و رهبری مقتدر امام خمینی‌(ره) و مقام معظم رهبری در میدان مبارزه سرافراز بیرون آمدیم.
نماینده مردم ارومیه در مجلس اظهار داشت: پاره کردن برجام توسط ترامپ و قاب کردن آن توسط نماینده تهران در مجلس برای ما هیچ ارزشی ندارد. آنچه نزد ما ارزشمند است فقط حکم حکومتی رهبر عزیزمان است. امیدوارم دولت با درسی که از برجام آموخت پیگیر برجام اروپایی نشود و تضمین‌هایی که رهبری فرموده باید از اروپایی‌ها اخذ شود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1739

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.