کریمی قدوسی :

خطوط قرمزی نظام و رهبری باید در برجام اروپایی لحاظ شود

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / شنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تیم مذاکره کننده باید با رعایت خطوط قرمز نظام و رهبری بتواند برای ادامه روند برجام اروپایی تضمین های اجرایی بگیرد.

جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با اشاره به سخنان رهبری در خصوص برجام اروپایی و خروج آمریکا از برجام، گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار مواضع صریح جمهوری اسلامی را تبیین فرمودند و بطور شفاف چهره ی دوگانه استکبار جهانی را به دنیا نشان دادند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از موضوعات بسیار مهم سرنوشت شوم برجام است.رهبر معظم انقلاب در این دیدار خط قرمزهای برجام اروپایی را تبیین کردند و مواضعی را مطرح کردند که تیم مذاکره کننده  با عبرت از سرنوشت برجام، بتواند برای ادامه روند برجام اروپایی تضمین های اجرایی بگیرند.

این نماینده مجلس در دوره دهم ادامه داد: باید در هنگام مذاکره بر روی برجام اروپایی خطوط قرمز رعایت شود و متن برجام اروپایی تفسیر پذیر نباشد. ایشان از ممنوعیت ورود اروپایی ها به بحث های موشکی و دفاعی ایران و بحث دفاع ایران از جبهه مقاومت سخن گفتند، اروپایی ها باید تضمین بدهند که در هیچ مذاکره ای و هیچ نشستی نسبت به این دو موضوع اظهار نظر و دخالت نکنند و از ایران مطالبه ای در این خصوص نداشته باشند.این دو مورد خطوط قرمزی است که رهبر فرزانه انقلاب در سخنانشان صریحا مورد تأکید قرار دادند.

وی تصریح کرد: اگر سران سه کشور اروپایی همانند سال 83 به دنبال راهی برای دخالت در امور موشکی و دفاعی ایران  باشند، بطور قطع نقض برجام اروپایی صورت گرفته است.برجام اروپایی همان برجام امضای شده در گذشته است با این تغییر که کشورهای اروپایی باید قطعنامه ای را به شورای امنیت فرستاده و رفتار دوگانه آمریکا که باعث خروج آنها از برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است  را محکوم کنند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس بیان کرد: از سوی دیگر اروپایی ها باید تضمین دهند که نفت ایران را خریداری کرده و در صورت تحریم های ظالمانه ایالات متحده، بتوانند از ایران نفت خریداری کنند؛ اما اروپایی ها در گذشته هنگام تحریم های آمریکا بر روی نفت ایران، به تبعیت از این تحریم، نفت ایران را نمی خریدند، ولی باید تضمین دهند که تحریم های ایالات متحده بر روی نفت ایران را دنبال نخواهند کرد.

کریمی قدوسی  تأکید کرد: اروپا باید موضع صریح خود را  در خصوص فضای پولی و بانکی مشخص کند، لذا در برجام آنها نشان دادند که قابل اعتماد نیستند و به تعهدات خود عمل نکردند؛بنابراین بایددر این خصوص نیز تضمین های لازم گرفته شود.

وی گفت: سخنان رهبری نشان داد ایران با طرف اروپایی دعوایی ندارد بلکه به دنبال مذاکره و ایجاد روابط حسنه فی مابین است؛ اما عملکردهای گذشته اروپایی ها، ما را نسبت به آنها بدبین کرده است و باید تغییر نگرش صورت بگیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم افزود: ار طرفی رهبر انقلاب مواردی را برای تیم مذاکره کننده تبیین کردند و خطوط قرمز را خصوصا برای آنها و طرف اروپایی تأکید کردند. تیم مذاکره کننده وظیفه دارد تا توانایی اجرایی کردن خطوط قرمز نظام و رهبری را نشان دهد واگر چنین توانایی در آنها وجود نداشت، نفرات دیگری که انقلابی و مدافع منافع کشور هستند، جایگزین این تیم شود و برای مذاکره با اروپایی ها فرستاده شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد:  رهبری در دیدار با مسئولین خطوط قرمز را مشخص کردند و به آقای صالحی آماده باش دادند تا به مقیاسی که خود جمهوری اسلامی تشخیص می دهد، غنی سازی را از سر بگیرند و این حق جمهوری اسلامی است که در کنار ارتباط سازنده با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بدنبال منافع خود بدلیل عدم تعهد طرف های غربی باشد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1731

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.