کریمی قدوسی با اشاره به دیدار ظریف و کری تشریح کرد:

رایزنی با مهره‌های دولت اوباما برجام را نجات نمی دهد / دولت روحانی پیش از این به غلط تمام تخم مرغ هایش را در سبد هیلاری کلینتون گذاشته بود

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با یادآوری دیدار و مذاکره ظریف و جان کری درباره برجام، گفت: اقدامات ادامه دار برای نجات برجام، هیچ منفعتی ندارد، دولت تجدید نظر کنند.

جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص رایزنی وزیر امور خارجه ایران با جان کری و دولت قبل آمریکا درباره برجام، گفت:  این ملاقات بدون اذن انجام گرفته است از این رو نسبت به این رفتارها معترض هستیم، به نظر می‌رسد ملاقات و گفت‌وگو با جان کری از سر استیصال انجام گرفته باشد. پیش از این تحلیل دولت و آقای ظریف، ریاست جمهوری خانم کلینتون بود، از این رو تمام تخم‌مرغ‌ها را در سبد او گذاشته و روابط را با خانم کلینتون تنظیم کرده بودند اما با انتخاب دونالد ترامپ، تمام راه‌های تنظیم شده کور شد.

روایت کریمی قدوسی از رایزنی ظریف با نماینده ایران در سازمان ملل بعد از پیروز ترامپ در انتخابات

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آقای ظریف با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا دست به اقداماتی زد و نماینده ایران در سازمان ملل را در تهران خواست و از وی درخواست کرد تا تمام راه‌های ممکن برقراری با تیم ترامپ را بسنجند. علاوه بر این از ظرفیت دوستان و آشنایان قدیمی خود برای برقراری ارتباط با تیم ترامپ هم استفاده کرد.

ظریف نتوانست با ظرفیت های سیاسی و دیپلماسی با تیم ترامپ ارتباط برقرار کند

وی افزود: وزیر امور خارجه از تمام ظرفیت‌های سیاسی و دیپلماسی و ظرفیت خانم موگرینی و جان کری برای برقراری روابط با تیم ترامپ استفاده کرد اما هیچ ارتباط مستقیمی با تیم رئیس جمهور وقت آمریکا نتوانستند برقرار کنند، در شرایط کنونی که مواضع تند علیه ایران و برجام مطرح است، برقراری هر ارتباطی جز مذاکره در چارچوب برجام و کمیسیون مشترک درست نیست.

انتقاد از اظهارات ظریف در کمیته خارجی سنای آمریکا/ تنرل حوزه امنیت جمهوری اسلامی در منطقه با این اظهارات

ظریف با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا دست به اقداماتی زد و نماینده ایران در سازمان ملل را در تهران خواست و از وی درخواست کرد تا تمام راه‌های ممکن برقراری با تیم ترامپ را بسنجند. علاوه بر این از ظرفیت دوستان و آشنایان قدیمی خود برای برقراری ارتباط با تیم ترامپ هم استفاده کرد

کریمی قدوسی ادامه داد: وزرای خارجه ایران و 5+1 پیرامون برجام و در قالب کمیسیون مشترک می‌توانند پیگیری‌های خود را ادامه دهند، متاسفانه اظهارات آقای ظریف در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مناسب نبود، وی اذعان کرده که «ایران و عربستان سعودی نمی‌توانند هژمونی منطقه باشند بلکه باید به دنبال منطقه قدرتمند بوده نه به دنبال قدرتمندترین قطب در منطقه، ما برای استثناء کردن یکدیگر و تبدیل شدن به قدرتمند‌ترین در منطقه، منطقه را نابود کرده‌ایم لذا این روند باید متوقف شود».

تشریح  طرح 6+1+1 در پسابرجام

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: این نوع اظهارنظر سبب معرفی جمهوری اسلامی به عنوان یکی از نابودگران منطقه شد، حال آنکه هژمون جمهوری اسلامی اسلام ناب است و هژمون عربستان سعودی اسلام آمریکایی، داعش، تکفیر و وهابی است که در اظهارنظر وزیر امور خارجه هر دو رد شدند. این موضوع به طرح 6+1+1 (6 کشور خلیج فارس+ آمریکا+ ایران) بعد از برجام بر می‌گردد که ثبات منطقه شوند.

دولت روحانی امنیت جمهوری اسلامی در منطقه را تنزل داد

وی با بیان اینکه اظهارات آقای ظریف و نشست‌های غیرمجوز‌دار در مورد مسائل منطقه و سوریه سبب نگرانی شده است، گفت: از این رو در جلسات پایان سال 96 آقای عراقچی را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دعوت و مسائل را مطرح کردیم، اظهارات آقای ظریف در کمیته خارجی سنای آمریکا در قالب نامه‌ای سرّی به یک مقام عالی هم ارسال شده است، متاسفانه حوزه امنیت جمهوری اسلامی در منطقه را تنزل بخشیده‌اند، گویی تنها به دنبال منافع هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: این در حالی است که جمهوری اسلامی به دنبال برقراری امنیت در منطقه است و امنیت ما به امنیت کشورهای همسایه چون عراق، افغانستان و سایرین وابسته است. در مجموع باید بدانیم که این اقدامات ادامه دار برای نجات برجام، هیچ منفعتی ندارد لذا دولت و آقای ظریف در خصوص این مذاکرات باید تجدید نظر کنند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1712

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.