نمایندگان مشهد طی نامه‌ای به معاون رئیس جمهور خواستار شدند؛

پیگیری طلب 3 هزار میلیاردی شهرداری از دولت

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب اخبار حوزه انتخابیه / یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

پنج نماینده مشهد در مجلس طی دو نامه جداگانه خطاب به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، خواستار پرداخت بدهی معوق دولت به شهرداری مشهد و پرداخت بدهی اوراق مشارکت خطوط 2 و 3 قطار شهری مشهد شدند.

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از روزنامه خراسان رضوی، نامه اول سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، جواد کریمی قدوسی، رضا شیران و حجج الاسلام محمدحسین حسین‌زاده بحرینی و نصرا... پژمان‌فر درباره قانون پرداخت بدهی دولت به شهرداری‌هاست که به مبلغ 2698 میلیارد و 60 میلیون و 392 هزار و 798 تومان طلب شهرداری مشهد تا زمان حاضر از دولت اشاره شده است. این رقم از بدهی، مربوط به 89 دستگاه دولتی است که ظرف چند سال به شهرداری مشهد بدهکار شده‌اند. 
در این نامه از دولت خواسته شده است با صدور مجوز انتشار اوراق صکوک یا اسناد خزانه اسلامی با تضمین بازپرداخت سود و اصل آن توسط دولت، این بدهی رفع شود. براساس تصویر نامه ارسالی، دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور ذیل این نامه خطاب به پور محمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور نوشته است «بانظر مساعد اقدام شود».
بدهی دولت به قطار شهری
موضوع بازپرداخت سود و اصل اوراق مشارکت خطوط 2 و 3 قطار شهری مشهد یکی دیگر از مواردی است که طی نامه دوم از دولت خواسته شده است. به استناد این نامه که از طریق دفتر این نمایندگان در اختیار روزنامه خراسان رضوی قرار گرفته است شهرداری مشهد طی سال های 92 تا 96 اوراقی به مبلغ 22 هزار میلیارد ریال منتشر کرده و دولت نیز 50 درصد سود علی‌الحساب در مقاطع بازپرداختی سه ماهه و 50 درصد از اصل آن را در سر رسید تعهد کرده است. دولت این مبلغ را در سال 96 پرداخت کرده ولی طی سال های 92 تا 96 این مبالغ معوق مانده که به رقم 229 میلیارد و 994 میلیون و 753 هزار و 359 تومان می‌رسد.
شهرداری مشهد دوباره در اسفند 96 اوراق مشارکتی به میزان 7 هزار میلیارد ریال برای سال 97 منتشر کرد که بدهی دولت بابت این اوراق تا پایان سال 97 به مبلغ 372 میلیارد و 570 میلیون و950 هزار تومان خواهد رسید. در مجموع، کل بدهی دولت بابت پرداخت اصل و سود اوراق مشارکت به شهرداری مشهد تا پایان سال 97 مبلغ 602 میلیارد و 565 میلیون و703 هزار و 359 تومان خواهد بود که نمایندگان مشهد موافق با تعهد و شرایط قراردادها، خواستار پرداخت این بدهی به شهرداری مشهد شدند. براساس تصویر نامه ارسالی، دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور ذیل این نامه نیز خطاب به پور محمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور نوشته است «از مصوبات سفر است، اقدام شود».
در همین رابطه سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که این اقدام تلاش 5 نماینده مشهد برای کمک به مدیریت شهری و چرخیدن چرخ پروژه های شهری بوده است و مربوط به یک نماینده نمی‌شود، گفت: معمولا برای شهرداری‌ها در ارتباط با سازمان‌های دولتی مطالباتی ایجاد می‌شود همچنین اعتباراتی نیز به طور قانونی یا براساس مصوبات دولتی برای شهرداری‌ها پیش‌بینی می‌شود که گاهی امکان پرداخت آن برای دولت یا دستگاه اجرایی بدهکار مهیا نمی‌شود و به طور طبیعی نقد نشدن این مطالبات در عملکرد مدیریت شهری به ویژه حوزه خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران خلل ایجاد می‌کند. 
وی ادامه داد: از این رو و براساس نشستی که نمایندگان مشهد در مجلس پیش از سال 97 با شهردار مشهد داشتند رقم دقیق این مطالبات احصا شد و در جلسه با حضور آقای نوبخت پیش‌بینی پرداخت مطالبات صورت گرفت که به اذعان شهردار مشهد بخشی از توافقات صورت گرفته اجرایی شده است.
قاضی‌زاده تصریح کرد: با این حال اخیرا شهردار مشهد گفتند که بخش دوم این مطالبات پرداخت نشده است بنابراین 5 نماینده مردم در مجلس نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشتند و در آن خواستار پرداخت مابقی مطالبات شدند که با دستور ویژه آقای نوبخت همراه بوده است.
وی افزود: امیدواریم با اجرای این دستور پرداخت مطالبات شهرداری سرعت بگیرد و کمکی به اقتصاد شهر شود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1711

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.