کریمی قدوسی مطرح کرد:

با خروج آمریکا از برجام ذخیره ۳۰۰ کیلویی اورانیوم متناسب با نیاز ملی به یک هزار کیلو افزایش می یابد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزینه های کشورمان برای مواجه با خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک را تشریح کرد.

جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات یکی از نزدیکان ترامپ مبنی بر عدم خروج آمریکا از برجام و تمدید توافق برای مدت کوتاهی، گفت: باید اذعان کرد برای مواجه با خروج ترامپ از برجام، 3 سند در اختیار جمهوری اسلامی ایران است که می تواند بر اساس آن تصمیم بگیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برنامه جامع اقدام مشترک اولین سندی است که بر اساس آن می توان تصمیم گرفت، اظهار کرد: با توجه به اینکه پیش بینی میشد آمریکایی ها عهدشکنی کنند، با تاکید ایران در صدر برجام اشاره شده این توافقنامه داوطلبانه است لذا هیچ کشوری در آن ملزم نیست اما متعهد است.

وی با بیان اینکه  مصوبه مجلس که قانون داخلی در حوزه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است دومین سند برای تصمیم گیری تلقی می شود، ادامه داد: مصوبه مجلس شورای اسلامی تصریح دارد در صورت نقض عهد و عدم اجرای برجام، دولت موظف است ضمن متوقف کردن کل فعالیت های متعهد شده در چارچوب برجام، اقدامات غنی سازی را بر اساس نیاز ملی از سر بگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد افکار عمومی داخلی و نخبگان بین المللی نیز سومین سندی است که ایران اسلامی می تواند در صورت خروج ترامپ از برجام نسبت به آن اقدام به تصمیم گیری کند.

کریمی قدوسی گفت: بنابراین در صورت خروج ترامپ از برجام یا ماندن آمریکا در توافقنامه اما بدون عمل کردن به تعهدات و دست برنداشتن از تهدید کشورها مبنی بر اینکه نباید در ایران سرمایه گذاری کنند، کشورمان می توان تصمیم لازم را اتخاذ کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه حداقل تصمیم در مواجه با خروج ترامپ از برجام، آغاز غنی سازی با نصب سانتریفیوژهای پیشرفته است، تصریح کرد: همچنین ذخیره 300 کیلویی اورانیوم متناسب با نیاز ملی، حداقل به 1000 کیلو افزایش می یابد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در مواجه با تصمیم آمریکا 13 هزار سانتریفیوژ جمع شده، مجدد نصب شود، ادامه داد: همچنین از سرگیری کارهای تحقیقاتی تعطیل شده دانشگاهی، پژوهشگاهی و غیره نیز اقدام دیگری است که باید انجام شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین باید یادآور شد که خروج از "ان.پی.تی" نیز گزینه ای است که بارها مطرح شده است زیرا موقعی که کشورمان وارد عهدنامه آژانس بین المللی هسته ای می شود می خواهد همکاری مشترک داشته و از منافع آن استفاده کند اما دلیلی ندارد که هزنیه اسکان بازرسان بدهیم و دوربین نصب کنیم اما نتیجه آن مطلوب نباشد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1709

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.