کریمی قدوسی در گفتگو با دانشجو:

ماندن یا نماندن آمریکا در برجام فرقی برای ایران ندارد/ اروپایی‌ها می‌خواهند ایالات متحده به صورت نرم خارج شود

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: اروپایی ها از امریکایی ها می خواهند که در برجام بمانند یا اگر می خواهند از این توافقنامه خارج شوند به روش نرم این کار را انجام دهد.

جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو با اشاره به تهدیدات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام، تصور می کنید مناسب ترین واکنش اظهار داشت: معتقدم در صورت خروج آمریکا از برجام سازمان انرژی اتمی باید مجددا تمامی سانتریفیوژهای جمع آوری شده را راه اندازی کند.

وی با بیان اینکه بازسازی فعالیت آب سنگین اراک با روند گذشته نیز باید در دستور کار قرار گیرد، افزایش اورانیوم غنی سازی شده، تولید درخواست های مراکز تولیدات رادیو دارو، احداث سایت های جدید غنی سازی و... را از دیگر موارد مورد نظر جمهوری اسلامی ایران در صورت خروج امریکا از برجام برشمرد.

وی افزود: خروج از NPT هم یکی از مواردی است که ما همواره در برابر نقض عهد غربی‌ها مطرح کرده ایم. ایران به عضویت این مجموعه درآمده تا از منافع آن بهره‌مند شود این در حالی است که نه تنها نفعی از آن نبرده ایم و حتی اجازه نمی دهند که منفعتی ببریم بلکه از آن به عنوان اهرمی برای نفوذ و جاسوسی به منظور متوقف کردن صنایع هسته ای کشورمان از طریق شناسایی دانشمندان این حوزه استفاده می‌کنند.

کریمی قدوسی با تاکید براینکه ضرورتی ندارد زمانی که از منافع NPT بهره ای نمی بریم، همچنان عضو آن باشیم؛ گفت: بسیاری از کشورها غنی سازی اورانیوم را انجام می دهند در حالی که عضو NPT نیستند از این رو ما نیز می توانیم مانند این کشورها عمل کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به قانون مجلس مبنی بر رفتار متقابل ایران در برابر کارشکنی های غربی‌ها در زمینه هسته ای تصریح کرد: مهمترین اقدامی که می توانیم در برابر کارشکنی غربی ها انجام دهیم اجرای قانونی است که در مجلس قبل تهیه شد اما متاسفانه به صحن علنی نرسید. در این قانون مجلس به دولت اجازه داده بود که برجام را داوطلبانه اجرا کند و پس از اولین نقض عهد تمامی فعالیت های هسته ای را از سر بگیرد این در حالی است که امروز صدها نقض عهد از سوی غربی ها صورت می گیرد و اقدام متقابلی را از سوی دولت مشاهده نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه ماندن یا نماندن امریکا در برجام هیچ تفاوتی برای ایران ندارد افزود: ما زمانی به این توافق نامه وفادار خواهیم بود که مفاد آن اجرایب شود. نمی خواهیم سر خودمان را کلاه بگذاریم و به یک کاغذی به نام برجام اکتفا کنیم. ما تمامی هزینه های خود را در برجام داده ایم حال که می خواهیم از منافع آن بهره مند شویم امریکایی ها اجازه نمی‌دهند.

کریمی قدوسی گفت: اروپایی ها از امریکایی ها می خواهند که در برجام بمانند یا اگر می خواهند از این توافقنامه خارج شوند به روش نرم این کار را انجام دهد چرا که در روش سخت به طور مثال امریکا میگوید 22 اردیبهشت از برجام خارج می شود و این موضوع برای اروپایی ها سراسر ضرر خواهد بود. از این رو اروپایی ها ترجیح می دهند امریکا از برجام به صورت نرم خارج شود به نحوی که ضمن ماندن در برجام تحریم ها را به بهانه فعالیت موشکی علیه جمهوری اسلامی افزایش دهد و این موضوع باعث می شود ایران آرام آرام از برجام کناره گیری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید براینکه موضع وزارت خارجه کشورمان نیز این است که ایران تا زمانی در برجام می ماند که از صددرصد منافعی که در توسعه روابط تجاری، بانکی، سرمایه گذاری و رفت و آمدها بهره مند شود خاطر کرد: در حال حاضر امریکایی ها سرمایه گذاران اروپایی را برای سرمایه گذاری در ایران تهدید می کنند بنابراین می بینیم که پس از برجام اتفاق مهمی جز برخی اقدامات جزئی رخ نداده است از این رو این توافقنامه نتوانسته به هیچ یک از وعده‌هایی که از آن دم میزنند جامه عمل بپوشاند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1707

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.