کشورها برای اقتصاد منهای برجام آماده باشند

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری این که در ادامه جلسه اعضای این کمیسیون دیدگاه های خود را مطرح کردند، افزود: جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بحث مفصلی را در ارتباط با برجام و رابطه آمریکا و اروپا با موضوع ارائه کرد و گفت که «اروپایی ها در تحریم ها علیه ایران در هر شرایطی که برجام باشد یا نباشد، با آمریکا همراه هستند.»

سیدحسین نقوی حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با تشریح جلسه فوق العاده این کمیسیون که با حضور سید عباس عراقچی برگزار شد، افزود: معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این جلسه اظهار داشت که «چالش اصلی در حال حاضر برجام و تعامل غربی ها با موضوع برجام است.
وی افزود: به گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه ما چند سناریو داریم ،یکی این که آمریکا از برجام خارج می شود که احتمال بیشتری هم دارد، ما دو راه داریم، ادامه برجام بدون آمریکا یا خروج ایران از برجام و پایان بخشیدن به برجام».
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: عراقچی تاکید کرد که «اگر آمریکا خارج شود، ایران هم خارج می شود، به اروپایی ها هم گفتیم اگر نتوانند آمریکا در برجام حفظ کنند، این کشور هم از برجام خارج خواهد شد پس کشورها باید همیشه آمادگی اقتصادی منهای برجام را داشته باشند.»
نقوی حسینی در تشریح محورهای این جلسه گفت: جلسه امروز با توجه به اهمیت مناسبات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای غربی به ویژه پس از برجام و مسائل فیمابین و اتفاقی که در لندن رخ داد به عنوان جلسه ویژه تشکیل شد. در این جلسه که با حضور معاونان سیاسی و اقتصادی وزارت امور خارجه (عراقچی و انصاری) حضور داشتند.
وی افزود: علاء الدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابتدا اشاره ای به کلیات موضوع و ضرورت و اهمیت روابط جمهوری اسلامی کرد و گفت که «نگاه به شرق باید جایگاه خودش را در سیاست خارجی به نحو احسن پیدا کند.»
نقوی حسینی بیان کرد: عراقچی گفت که امروزه دنیا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک بازیگر و کشور موثر در منطقه و عرصه بین المللی می شناسد و مورد اعتراف همه کشورها است؛ درحوزه بین الملل یکی از موضوعات ما برجام است. رفت و آمدهای بین اروپاییان و آمریکایی ها وجود داشته و دارد و به ویژه تلاش سه کشور اروپایی حاضر در برجام این است که ترامپ و آمریکا در برجام بماند و برجام حفظ شود ولی هنوز نتیجه بخش نبوده است چرا که برجام می گوید یا باید برجام اصلاح شود و یا باید همکاری قطع شود.
نماینده مردم ورامین در مجلس یادآور شد: معاون سیاسی وزیر امور خارجه توضیح داد که «از نظر ترامپ برجام باید موضوع موشکی ایران را هم شامل شود. آنها در دوران مذاکرات هم تلاش کردند موشکی را وارد کنند ولی برای ما خط قرمز بود و اجازه ندادیم.»
نقوی حسینی ادامه داد: عراقچی افزود که «ایراد دوم ترامپ این است که چرا به اماکن نظامی ایران دسترسی نداریم و سومین مطالبه ترامپ این است که زمان های تعیین شده در برجام خیلی کوتاه است؛هشت سال و 10سال و غیره زمانی نیست ، چرا که ایران پس از این تاریخ ها حتی می تواند سلاح به کشورهای دیگر بدهد.»
وی خاطرنشان کرد: معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت که «برداشت آمریکایی ها این است که ایران پس از برجام بسیار قوی تر و قدرتمند تر شده و حضورش در منطقه موثرتر و مقتدرتر شده و آمریکایی ها و غربی ها نمی توانند طبق برجام با ایران مقابله اساسی کنند».

**آمریکایی ها در خروج از برجام جدی هستند
نماینده مردم ورامین در مجلس دهم گفت:عراقچی همچنین به این نکته اشاره کرد که «اگر برجام هم حفظ شود، آمریکایی ها به دنبال محدودسازی ایران هستند و تلاش می کنند با ایران مقابله کنند» و ادامه داد «اگر با اروپایی ها هم بدون آمریکا برجام را ادامه دهیم کار سخت خواهد بود، چرا که آمریکا فشارهای بیشتری می آورد. اروپایی ها دارند تلاش می کنند آمریکا را با این پیشنهاد حفظ کنند که در آینده یعنی پس از هشت سال با ایران توافق جدیدی کنیم،ولی ایران این اقدام را خلاف برجام می داند. در جمع بندی باید بگویم آمریکایی ها در خروج از برجام جدی هستند و تغییر وزیر خارجه هم در این راستا صورت گرفته است و لااقل یکی از دلایلش این است. 
نقوی حسینی اظهار داشت: معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد که « نکته دوم این که؛ اروپا تلاش می کند آمریکایی ها را حفظ کند که در برجام بماند، ولی این که انگلیس، فرانسه و آلمان چقدر موفق شوند، در آینده معلوم می شود و همچنین اروپا روی لبه تیغ تیز حرکت می کند چون اگر به سمت ترامپ حرکت کند ایران را از دست می دهد.»
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: عراقچی اشاره کرد که «ما منافع فراوانی از برجام بردیم اما منافع کامل نبردیم در حالی که ایران همه تعهداتش را انجام داده و متعهد به تعهدات است، انتظار دارد انتفاع کامل از مزایای آن ببرد.»
وی خاطرنشان کرد: علاء الدین بروجردی نیز در ادامه این جلسه گفت که ما در حوزه سیاست خارجی نباید به هیچ وجه فرصت سوزی کنیم، اقدام به موقع، تاثیرگذار است. باید بخش اصلی فعالیت های خود را بر همسایگان خود متمرکز کنیم.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: در ادامه جلسه فوق العاده امروز غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گفت که «تجربه تاریخی نشان می دهد که ما باید بخش اصلی فعالیت های خود را بر همسایگان خود متمرکز کنیم. کشوری که 10 همسایه دارد، باید بر روی همسایگان سرمایه گذاری خیلی بیشتری داشته باشد.
نقوی حسینی ادامه داد: انصاری اضافه کرد که «محرومیت ها و محدودیت های اقتصادی در داخل و خارج باید در برنامه رفع موانع قرار گیرد. شرایط نامتعادل برجام، کشورها را در شرایط تردید در روابط اقتصادی با ایران قرار می هد.
وی خاطرنشان کرد: معاون اقتصادی وزارت امورخارجه یادآور شد که «همه کشورها اعم از غرب و شرق و همسایگان با ایران روابط دارند و علاقه مند به همکاری با ایران هستند ولی نگاه آنها فعلا حداقلی است چون به ادامه آن تردید دارند.»
نقوی حسینی افزود: انصاری توضیح داد که «یکی از مشکلات اصلی ما هم با بانک ها است، بانک های بزرگ همه در سنگر هستند چون از طرف آمریکایی ها ضربه های سنگین خورده اند. ما معتقدیم اولویت اول ما باید همسایگان باشند و در مرحله بعدی کشورهای قابل دسترس پس از همسایگان قرار دارد.»
وی همچنین بیان کرد که انصاری در این جلسه گفت که «با اروپایی ها، یک تمایل دو طرفه برای همکاری متعادل وجود دارد. برخی این کشورها خطوط اعتباری خوبی برای ایران باز کرده اند و برخی بانک های اروپایی هم در اروپای غربی و هم در اروپای شرقی درحال همکاری هستند. اگر چه اروپایی ها در حداقلی روابط با ما کار می کنند ولی همفکری مثبت و ادامه دارد و فرصت های خوبی هم وجود دارد.»
نقوی حسینی افزود: انصاری تصریح کرد که «بی اعتمادی به تصمیمات ترامپ هم یکی از دلایل برخوردهای حداقلی آنهاست».

** کره شمالی با اتکا به قدرت موشکی وارد مذاکره با آمریکا شد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری این که در ادامه جلسه اعضای این کمیسیون دیدگاه های خود را مطرح کردند، افزود: جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بحث مفصلی را در ارتباط با برجام و رابطه آمریکا و اروپا با موضوع ارائه کرد و گفت که «اروپایی ها در تحریم ها علیه ایران در هر شرایطی که برجام باشد یا نباشد، با آمریکا همراه هستند.»
نقوی حسینی افزود: کریمی قدوسی ادامه داد که «فرانسه در موضوع موشکی اگر از آمریکایی ها تندتر نباشد کمتر نیست و سایر کشورهای اروپایی هم به ایران فشار می آورند که مشکل خود را با فرانسه حل کند.»
نماینده مردم ورامین در مجلس گفت: در ادامه جلسه ابوالفضل حسن بیگی دیگر عضو این کمیسیون در مورد استفاده از فرصت های موجود نکاتی را توضیح داد و نجفی نیز سنایورهای ممکن برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی در سیاست خارجی را تدوین کرد.
وی خاطرنشان کرد: هادی شوشتری نماینده شیروان هم در این جلسه گفت که «محوریت همسایگان در روابط نکته قابل توجهی است، ولی سیستم خرد منطقه ای منفصل از سیستم کلان در عرصه بین الملل نیست.»
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس و سیاست خارجی مجلس گفت:در این جلسه چنارانی نیز تاکید کرد که «نیازمند تلاش زیادی هستیم تا موانع را از سر راه سیاست خارجی برداریم.»
نماینده مردم در مجلس دهم گفت: مصطفی کواکبیان از دیگر اعضای کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت که «اختلافات در عرصه بین المللی و منطقه ای به معنای قطع رابطه نیست.»
نقوی حسینی اضافه کرد: محمدجواد برومندی نماینده مرودشت هم این سوال را مطرح کرد که «نقش رابطه آمریکا با کره شمالی بر روابط ایران با غرب چیست ؟»
وی بیان کرد:عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پایان جلسه توضیح داد که «ما در چهارچوب سیاست گذاری نظام حرکت می کنیم و در شرایط حساس، وضعیت را کارشناسانه و دقیق به مقامات عالی کشور منعکس می کنیم.
وی افزود: عراقچی در ادامه گفت که «در ارتباط با اروپایی ها گفت وگو می کنیم؛ می گوییم و می شنویم و بعد به عنوان دیده بان نظام منعکس می کنیم.»
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: به گفته عراقچی «کره شمالی با اتکا به قدرت موشکی خود وارد مذاکرات با آمریکا شد».

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1690

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.