چهار سوال کریمی قدوسی از وزیر اقتصاد در صحن مجلس

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / شنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد باید در روزهای آینده با حضور در صحن مجلس در خصوص قاچاق کالا، کارت های بازرگانی یک بار مصرف، کانال سبز و شرکت تعاونی مصرف کارکنان گمرگ پاسخگو باشد.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس در گفتگو با خبرنگار الف، با اشاره به چهاررسوال خود از مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی گفت: آقای کرباسیان جهت پاسخ به این سوالات در کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر شد اما توضیحات وی قانع کننده نبود و سوالات برای بررسی بیشتر به صحن مجلس ارجاع شد.

وی با بیان اینکه وزیر باید بعد از بررسی لایحه بودجه در مجلس برای پاسخ به سوالات در صحن مجلس حاضر شود، افزود: قاچاق سه هزار کانتینر بلور و تعداد زیاد الکل یکی از این سوالات بود که وزیر و مسئولین حاضر در جلسه گفتند که سه هزار کانتینر کالا نبوده بلکه هزار و 250 کانتینر بلور و شیشه بود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در این جلسه وزیر اقتصاد قاچاق الکل به کشور را قبول کرد اما توضیحات قانع کننده ای نداد.

کریمی قدوسی با بیان اینکه علت عبور 70 درصد کالا از کانال سبز محور سوال دیگر اینجانب بوده، تصریح کرد: وزیر در جواب گفت که من در جریان کانال سبز نیستم اما رئیس کل گمرگ که در جلسه حضور داشت توضیح داد که ما واردات کالا را به سه سطح تقسیم کردیم که سطح اول همان کانال سبز است.

وی نحوه هزینه کرد درآمد 200 میلیارد تومانی شرکت تعاونی مصرف کارکنان گمرگ را از دیگر سوال خود ذکر کرد و افزود: این شرکت سالی 200 میلیارد تومان درآمد دارد، سوال این بود چقدر از این درآمد در خود گمرگ هزینه می شود.

نماینده مشهد و کلات در مجلس کارت های بازرگانی یک بار مصرف را آخرین سوال خود از این وزیر عنوان و تصریح کرد: این کارتها باعث فرار مالیاتی 11 هزار میلیارد تومانی شده است. وظیفه گمرگ این بود که در خصوص کارتهای بازرگانی راستی آزمایی و واحد مذکور را منحل می کرد.

کریمی قدوسی افزود: وزیر در پاسخ به اینجانب گفت که این وظیفه گمرگ نیست اما اینجانب در پاسخ به وزیر گفتم که شما باید راستی آزمایی می کردید و اگر کسی بدهکار بود به وی اجازه واردات نمی دادید.

وی افزود: اگر وزیر در صحن مجلس به سوالات اینجانب پاسخ قانع کننده ندهد و نمایندگان از توضیحات وی قانع نشوند به وزیر کارت زرد داده می شود.

کارت زرد در مجلس به معنای نارضایتی مجلس از عملکرد یک وزیر است. چنانچه یک وزیر سه کارت زرد از مجلس دریافت کند در معرض استیضاح قرار می گیرد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1676

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.