کتمان ۲ تابعیتی ها از سوی وزارتخانه ها و ادارات دولتی

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / سه شنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

در حالی که هیئت تحقیق و تفحص مجلس از بررسی وضعیت افراد ۲ تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد، اسامی ۱۰۰ مدیر ۲ تابعیتی را شناسایی و معرفی کرده اما برخی وزارتخانه ها اعلام کردند که هیچ فرد ۲ تابعیتی ندارند و برخی هم پاسخی به مجلس ندادند و تنها ۱۱ مدیر ۲ تابعیتی از سوی وزارتخانه ها و سازمانها به مجلس معرفی شدند و وزارت جهاد کشاورزی هم لیستی از افراد ۲ تابعیتی ارائه کر

تحقیق و تفحص مجلس از بررسی وضعیت افراد ۲ تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسائی خلاء های قانونی از زمستان سال گذشته در مجلس کلید خورد.

به گزارش در همان زمان جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات بعنوان طراح این تحقیق و تفحص، بعنوان رئیس این هیئت انتخاب و کار بصورت جدی آغاز شد.

قدوسی در همان زمان به افکار نیوز گفت که هیئت تحقیق و تفحص مجلس برای شناسایی ۲ تابعیتی ها و افراد دارای گرین کارت، از همه وزارتخانه ها، سازمانها و ادارات دولتی استعلام خواهد کرد.

این کار انجام شد. استعلامها برای همه وزارتخانها و سازمانها ارسال شد.

وزارت ارتباطات، اقتصاد، خارجه، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، دادگستری، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد، کشور، نفت، نیرو، ورزش و جوانان و علوم، تحقیقات و فناوری این استعلام را دریافت کردند.

حتی هیئت تحقیق و تفحص مجلس از سازمانها و نهادهایی چون بانک مرکزی، سازمان انرژی اتمی، سازمان اداری و استخدامی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان بازرسی کل کشور، حفاظت از محیط زیست، شورای هماهنگی مناطق آزاد، سازمان جمعیت هلال احمر، جهاد دانشگاهی، سازمان بهزیستی، دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ثبت احوال این استعلام را ارسال کرد.

در میان این وزارتخانه ها و سازمانها، تنها تنها وزارت ارشاد یک لیست شش نفره به این کمیته تحقیق و تفحص مجلس اعلام کرده که مشکوک به ۲ تابعیتی هستند و وزارت جهاد کشاورزی هم یک لیستی از وجود افراد ۲ تابعیتی به این کمیته مجلس ارائه کرد اما بقیه وزارتخانه ها یا به کمیته مذکور جوابی نداده و یا اعلام کردند که هیچ فرد ۲ تابعیتی در وزارتخانه آنها مشغول بکار نیست.

همچنین برخی از سازمانها و نهادها مثل جمعیت هلال احمر سه نفر و سازمان بهزیستی نیز ۲ نفر از افراد ۲ تابعیتی مشغول بکار در ادارات خود را معرفی کردند.

«در حال حاضر مواردی یافت نشد»، «هیچ یک مسئولان ۲ تابعیتی نیستند»، «تا کنون افراد ۲ تابعیتی بکارگیری نشدند»، «مسئول پاسخگویی افراد ۲ تابعیتی وزارت اطلاعات می باشد»، «در بایگانی اداره کل هیچگونه مدارکی مشاهده نشده»، «اطلاعاتی در دسترس نمی باشد، «فاقد اطلاعات افراد ۲ تابعیتی هستند» و … از جمله پاسخ این وزارتخانه ها و سازمانها به کمیته تحقیق و تفحص مجلس بود.

با این وجود غیر از وزارت جهاد کشاورزی که یک لیست از افراد ۲ تابعیتی را معرفی کرده، از سوی بقیه وزارتخانه ها و سازمانها تنها ۱۱ مدیر ۲ تابعیتی به مجلس معرفی شدند.

این در حالی است که هیئت تحقیق و تفحص مجلس ۱۰۰ مدیر ۲ تابعیتی و دارای گرین کارت را شناسایی و در گزارش خود نام آنها را ذکر کرد.

حتی بنا به گفته علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدیران ۲ تابعیتی بیش از ۱۰۰ نفر هستند.

خبرنگار افکار نیوز در راهروهای مجلس شنید که تعداد مدیران ۲ تابعیتی و دارای گرین کارت حتی به بیش از ۳۰۰ نفر می رسد.

این نشان می دهد که وزارتخانه ها و سازمانهای ذکر شده حقیقت درباره مدیران ۲ تابعیتی در ادارات خود را کتمان کرده و ازمعرفی آنها به مجلس خودداری کردند.

جالب اینجاست که کریمی قدوسی در چند مصاحبه خود به صراحت اعلام کرد که بیشترین ۲ تابعیتی ها در وزارت نفت و صنعتحضور دارند اما وزارت نفت به استعلام مجلس پاسخی نداده و وزارت صنعت هم اعلام کرده فاقد اطلاعات افراد ۲ تابعیتی است.

 گزارش نهایی هیئت تحقیق و تفحص مجلس اواخر دی ماه تحویل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و سپس هیئت رئیسهمجلس شد.

این گزارش در پنچ مبحث و در ۴۰ برگ تهیه شد.

خلاء های قوانین موجود در نحوه بکار گیری افراد ۲ تابعیتی و دارای مجوز اقامت در دستگاههای اجرایی، بررسی خلاء های قانونی و راهکارهای رفع این خلاء ها در بکار گیری دارندگان تابعیت مضاعف در دستگاههای اجرائی، نواقص اجرایی نحوه شناسایی افراد ۲ تابعیتی، فرصت ها و تهدیدات افراد دارای تابعیت مضاعف، گزارش استعلامات از دستگاههای اجرایی از جمله موارد مطرح شده در این گزارش است.

همچنین در این گزارش پیش نویس طرحی در این زمینه ارائه شده تا با مصوب و نهایی کردن آن در مجلس از خلاء های قانونی در این زمینه جلوگیری شود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1660

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.