در گفتگو با افکار نیوز مطرح شد؛

260 زندانی ایرانی در ترکمنستان ظریف را به مجلس کشاندند

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / یکشنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به وجود 260 زندانی ایرانی در ترکمنستان گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه باید با حضور در مجلس در این زمینه پاسخگو باشد.

گروه سیاسی- جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با بیان اینکه از وجود 260 زندانی ایرانی در کشور ترکمنستان و عدم تلاش دستگاه دیپلماسی کشور برای حل این مشکل از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه سوال کردم، گفت: بر اساس اطلاعاتی که ما داریم بیش از 260 ایرانی که اکثرا از طیف زحمتکش و کارگران سیستم حمل و نقلمی باشند، در زندانهای کشور ترکمنستان گرفتار شده اند.

وی افزود: این در حالی است که کشور ترکمنستان مرز طولانی با دالان ترانزیت از ایران را در اختیار دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: چندین سال است که این زندانیان در حالیکه اموال آنها (خودرو و کامیون) را نیز ترکمنستان مصادره کرده در بدترین شرایط و در زندانها و سیاه چاله های ترکمنستان اسیر هستند.

کریمی قدوسی اضافه کرد: سوال این است که با این همه طول و عرضه دستگاه دیپلماسی کشور و وزیر خارجه ای که به گفته آقای روحانی برند است، چرا این مشکلات زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر بخصوص ترکمنستان را حل نمی کنید. چرا در هیئت دولت به این موضوع پرداخته نمی شود و آقای رئیس جمهور اقدامی انجام نمی دهد.

وی با بیان اینکه آقایان سکوت کرده اند، افزود: چرا معاونت حقوقی وزارت خارجه و نهاد ریاست جمهوری در این زمینه کمترین تحرکی را از خودشان نشان نمی دهند؟.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه خانواده ها و زن و فرزندان این افراد در داخل با مشکلات عدیده مواجه هستند، افزود: دولت و وزارت خارجه باید پیگیر حقوق شهروندان خود در دیگر کشورها باشد.

کریمی قدوسی اضافه کرد: وقتی دولت از حقوق شهروندی صحبت می کند، خوب است حقوق شهروندان خود را در زندانهای دیگر کشورها هم پیگیری کند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1647

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.