نگاهی به نامه ۲۰۲ نماینده مجلس به سران سه قوه

خیز قوا برای حل مشکلات مردم

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / سه شنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز در نامه‌ای  به سران قوا خواستار توجه و تمرکز ۳ قوه بر مشکلات اساسی مردم شدند. در این نامه بر به‌کارگیری تمام توان رؤسای قوا برای حراست از نظام، مقابله با دشمنان، اصلاح ساختارها، حل مشکلات مردم بویژه اشتغال جوانان از طریق تولید و نیز مبارزه با فساد تأکید شده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز در نامه‌ای  به سران قوا خواستار توجه و تمرکز ۳ قوه بر مشکلات اساسی مردم شدند. در این نامه بر به‌کارگیری تمام توان رؤسای قوا برای حراست از نظام، مقابله با دشمنان، اصلاح ساختارها، حل مشکلات مردم بویژه اشتغال جوانان از طریق تولید و نیز مبارزه با فساد تأکید شده است. در این نامه ۱۵ بندی مهم‌ترین موضوعاتی که باید تمامی مسئولان در ابعاد داخلی و خارجی به آن‌ها توجه کنند، آورده شده است.

همچنین حاجی‌بابایی، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، با اشاره به سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان بر رفع مشکلات مردم، ‌ گفته است: نمایندگان از سوی ملت انتخاب شده و وکلا و خادم ملت هستند لذا باید در خط مقدمِ پیگیری مشکلات و مسائل مردم از جمله موضوعات اقتصادی باشند. از این رو ما طی نگارش نامه‌ای به سران ۳ قوه، ضمن طرح دیدگاه‌ها و نظراتمان دغدغه‌های عمومی را در بخش‌هایی همانند بودجه سال ۹۷ و تصویب قوانین و مقررات و همچنین نظارت بر حسن اجرای قانون دنبال خواهیم کرد.

مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و نارضایتی‌های آنان از عملکرد اقتصادی دولت سبب شد تا برخی ناآرامی‌ها و اعتراضات در بعضی از شهرها رخ دهد. حال با گذشت چند روز و حاکم‌شدن فضای آرامش بر کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این شدند که تأکیدات مقام معظم رهبری را بازخوانی کرده و به‌صراحت بر اجرای این مطالبات از سوی رؤسای قوا و مسئولان تأکید کنند.

بدون شک دولت دوازدهم با توجه به این مسائل و قرارداشتن کشور در شرایط حساس منطقه‌ای باید در مسیر اجرای مطالبات مردمی و عمل به وعده‌ها نهایت تلاش را به کار ببندد. نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز گرچه حرکت مثبتی در راستای منافع مردم است و آن‌ها به عنوان وکلای ملت وظیفه استیفا و دفاع از منافع و مصالح عمومی جامعه را بر عهده دارند اما مهم این است که آن‌ها نیز در راه رفع مشکلات مردم از جمله مسائل اقتصادی و اشتغال گام‌های عملی بردارند و مسلماً حل این معضلات، حرکت مثبتی برای عمل به دستورات رهبری است. از یک سوی، تلاش‌ها و پاکدستی مسئولان رضایت افکار عمومی از عملکرد آن‌ها و سران نظام بالا را می‌برد که همین موضوع می‌تواند برنامه‌ریزی‌های دولت‌های مداخله‌گر همچون آمریکا و عربستان در امور داخلی به بهانه حمایت از حقوق مردم را خنثی کند.

از سویی دیگر، این نامه خودِ نمایندگان را خطاب قرار داده و آن‌ها نباید به دادن نامه و بیانیه و اظهارات انفعالی اکتفا کنند. نمایندگان مجلس باید صدای رسای ملت در دفاع از حقوق آنان باشند تا به درخواست‌های به‌حق مردم عمل شود. در این راستا، جناح‌بندی‌های سیاسی و حزبی نباید مانع پیگیری این مطالبات نباشد و بی‌شک منافع مردم بر منافع شخصی و حزبی مقدم است. مسئولان اجرایی و قضایی و نمایندگان باید بدانند که مردم نظاره‌گر اقدامات آنان هستند و عملکرد آنان می‌تواند بهترین معیار برای تداوم یا عدم تداوم حضورشان در چرخه حاکمیتی کشور باشد.

رئیس مجلس برای حل مشکلات به میدان بیاید

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این باره گفت: نامه ۲۰۲ نماینده بازخوانی بیانات رهبر انقلاب در ۱۹ دی بود. نمایندگان در این نامه دوباره اظهارات رهبری را خطاب به رؤسای ۳ قوه گوشزد کردند تا با عمل به این فرمان‌ها، مشکلات جامعه حل شود. رهبر انقلاب حداقل از ۳ سال قبل یعنی از آغاز زمامداری خود تاکنون، لحظه‌به‌لحظه و در مقاطع مختلف، امت را درباره مسائل اقتصادی و سیاسی هدایت کرده‌اند؛ تا جایی که ایشان نتایج کم‌کاری برخی مسئولان و عدم اجرای وظایف آن‌ها را پیش‌بینی کرده بودند.

جواد کریمی‌قدوسی همچنین افزود: فرمایشات رهبری در ۱۹ دی امسال مروری بر ۳ سال برنامه‌ریزی و نقشه‌های دشمن برای شورش و استفاده از هر امکان از جمله مشکلات اقتصادی برای ایجاد تنش در کشور بود. نمایندگان مردم با این بیانیه به رؤسای قوا گفتند که اگر مشکلی  در کشور وجود دارد، به این ۳ نفر که  قوا دست این‌هاست، ارتباط دارد. آقای لاریجانی تنها یک نماینده نیست بلکه رئیس قوه مقننه نیز هست و در تنظیم برنامه مجلس و رؤسای کمیسیون‌ها حضور دارد. بنابراین زمانی که ایشان با رؤسای کمیسیون‌ها تماس می‌گیرند که خیلی زودFATF  و کنوانسیون مبارزه با تروریسم را تصویب کنند، همان‌طور هم برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم به میدان بیایند.

نماینده مردم مشهد ادامه داد: نمایندگان مجلس نیز در عمل به این نامه باید ۲ وظیفه قانون‌گذاری و نظارت را به‌درستی اجرا کنند؛ گرچه چیزی که مشکل را حل می‌کند، لایحه است و دولت باید لایحه دوفوریتی درباره گشایش معیشت و اقتصاد مردم بدهد که حتماً نمایندگان مجلس نیز با دوفوریت و تصویب آن موافقت خواهند کرد.

لزوم شفاف‌سازی اقدامات مسئولان

سخنگوی فراکسیون مستقلان در این باره معتقد است که یکی از راهکارهای حل مشکلات اقتصادی جامعه و مبارزه با فساد، شفاف‌سازی عملکرد مسئولان است. مجلس شورای اسلامی اصل ۱۴۲ قانون اساسی را به تمامی مسئولان تسری داده است و از نمایندگان مجلس تا وزیر و استاندار مشمول این نامه می‌شوند.

مهرداد لاهوتی اظهار داشت: در ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه نیز موضوع شفاف‌سازی عملکرد و دارایی‌های مسئولان آورده شده است. بنده معتقدم که بهترین راه برای حل مشکلات جامعه عمل به این قوانین و دستورات رهبری است. شفاف‌سازی در بین افکار عمومی جامعه اعتماد ایجاد می‌کند. در هر جایی که ممکن است تخطی از وظیفه و فساد رخ دهد، باید با آن برخورد قاطع و جدی صورت بگیرد تا نگاه مردم را تغییر بدهد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1642

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.