نگاهی به و قایع اخیر

آیا فتنه‌ای جدید در ایام ۹ دی را شاهدیم؟ / چرا اعتراضات به گرانی ها به ایام ۹ دی کشیده شده؟

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / یکشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

کریمی قدوسی در مورد ایجاد شورش تعمدی در کشور در سال آینده می‌گوید در لایحه بودجه سال ۹۷ قید شده که فرهنگیان باید استانداری‌ها حقوق بگیرند و این خود باعث اغتشاش خواهد شد.

این روزها تجمعات به خبر اول رسانه‌های ( بجز صداوسیما ) تبدیل شده است. خبری که رسانه‎های بیگانه و کانالهای تلگرامیشان با آب و تاب و ادغادم اخبار سال ۸۸ با اخبار این روزها سعی دارند به آن جهت دهند و تلویزیون ملی نیز مانند سال ۸۸ تلاش دارد با نادیده گرفتن آن به التهاب‌های موجود اضافه نکند. هرچند به یاد داریم که همان حوادث سال ۸۸ باعث شد تا پای ماهواره به خانه خیلی از ایرانیان باز شود و دشمن بتواند بر فرهنگ دین و تفکرات ملت ایران نفوذ کند.

اما فارغ از اینکه رسانه ملی خوب عمل می‌کند یا بد که بحثی علمی در باب رسانه و اجتماع و سیاست است. ماجرای التهابات و تجمعات این روزها از چند نظر قابل بررسی و تامل است.

اول اینکه این اتفاقت همزمان با یوم الله ۹ دی رخ داده است. روزی که فتنه ۸۸ بعد از مدتها التهاب و به هم ریختگی کشور بخاطر برخی از ریل خارج شدگان نظام(که با نادیده گرفتن حتی یازده میلون اختلاف رای داد تقلب سر دادند تا منافع شخصی خود را بر منافع ملی و دینی ترجیح دهند) با عنایت اهل بیت و غیرت مردمی که از توهین به مقدساتشان ناراحت بودند خاموش شد.

 

فتنه گرها در کابینه

نگته جالب اینجاست که چهره‌های مشهور فتنه ۸۸ علاوه بر حامیان آن فتنه در کابینه امروز حضور دارند و خود از عوامل ایجاد نارضایتی‌های امروزاند. آخوندی وزیر مسکن و ربیعی وزیر کار از جمله این دو چهره سیاسی‌اند که در سال ۸۸ در ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی حضور آشکار داشتند. حالا نیز قسمت اعظم آشوبها به عملکرد این دو وزیر بر می‌گردد. آخوندی عملا جلوی ساخت و ساز و خانه‌دار شدن ایرانیان را سالهاست که گرفته است و در مقابل تکمیل ساختمانهای مسکن مهر نیز مقاموت کرده، او موج بزرگی از نارضایتی‌ها را ایجاد نموده است. در کنار آن یکی از عوامل بیکاری در کشور مسکوت ماندن پروژه‌های ساختمانی است چه آنکه خانه‌سازی خود به خود ۸۰۰ شغل ریز و درشت را شامل می‌شود و نبود ساخت و ساز رکود در بازار کار و روح نا امیدی را ایجاد می‌کند.

در دوران ربعیی نیز وضعیت کارگران حال و روز خوشی ندارد بسیاری از کارخانه‌ها بخاطر نداشتن بودجه یا بازار ( که قسمت عمده آن در خریدهای خارجی است) سومدیریتهای مدیران دولتی کارخانه‌های دولتی یا مسئولین بالا دستی بخشهای خصوصی و یا مالیاتهای سنگین دولت تعطیل شده‌اند و در پی این مسئله تعداد زیادی از کارگران تعدیل و بیکار شده‌اند.

چرا موج اعتراضات به ۹ دی کشیده شده؟

این یک سوال جدی است. در طول همین چند ماهه اخیر سلسله گرانی‌هایی را شاهد بودیم که مردم را نسبت به آینده نگران کرده گرانی نان که خبرش همزان با گزارش صد روزه رئیس جمهور بود البته در ظاهر منتفی شد ولی گرانی ناگهانی تخم مرغ که قوت اصلی مردم ایران است در کنار خبر عزم جدی دولت برای قطع یارانه بسیاری از مردم عادی کشور نگرانی‌ها را وسعت بخشید. این سوال نیز وجود دارد که دولت برای مقابله با گرانی تخم مرغ چه کرده و چرا جلوی صادرات این محصول گرفته نشده یا دولت اقدام به واردات برای کم کردن نگرانی‌ها نکرده است. آیا این سلسله اتفاقات راهی برای فراموشی واقعه ۹ دی و برعکس شدن شعارها و تبلیغات رسمی این روز است که دولتی ها همواره از آن گله‌مند بوده اند؟ در واقع ۹ دی روز یاد آوری خیانت بزرگ است اما آیا دستهایی برای برعکس کردن و فراموشی این روز فعال شده‌اند؟

 

سخنان تامل بر انگیز کریمی قدوسی

کریمی قدوسی نماینده مجلس در ویدئویی که این روزها از سخنرانی‌اش پخش شده می‌گوید: اگر دولت بخواهد شش ماهه کشور را از رکود خارج می‌کند، کار نمی‌کنند تا ملت را به خیابانها بکشانند. قدوسی می‌گوید همزمان با شوک تخم مرغ در لایحه بدوجه گفته شد که ۳۰ ملیون یارانه بگیر را خذف خواهیم کرد در حالی که قبل از انتخابات دولت با حذف ۶ میلیون ثروتمند از یارانه‌ها مخالفت می‌کرد. قدوسی در مورد ایجاد شورش تعمدی در کشور در سال آینده می‌گوید در لایحه بودجه سال ۹۷ قید شده که فرهنگیان باید استانداری‌ها حقوق بگیرند و این خود باعث اغتشاش خواهد شد.

 

نیروهای جوان و انبار باروت اعتراضات

جمعیت بیکار تحصیلکرده در این سالها بسیار زیاد شده است جمعیتی که حتی اگر مشغول به کار هم شده باشند از بی‌عدالتی و حقوقهای بسیار پایین که حتی اجازه ازدواج به قشر جوان را نمی‌دهند در کنار شکاف طبقاتی شکایت جدی دارند و همانگونه که مسئولین سالهاست در رسیدگی به خواسته‌های جوانان خصوصا دهه شصتی‌ها غفلت نموده‌اند دشمن سالهاست که بر اثرگذاری‌های ممتد و آنی روی این قشر برنامه ریزی کرده است. این جوانان که بخش عمده ای از زندگی خود را بدون کار و تشکیل خانواده گذرانده اند مستعد هر نوع اتفاقی هستند. این قشر بیشتر از هر کسی از اعمال مسئولین در برخورد با اختلاسگران گله‌مندند و این نوع اعتراضات خود بستری برای تخلیه روانی این جوانان میتواند باشد.

آیا اعتراضات غیرقانونی است؟

هرچند گفته می‌شود که چون اعتراضات بدون مجوز است غیرقانونی است اما برخی در مورد رسمی بودن اعتراضات اقتصادی مردم به اصل اصل بیست و هفت قانون اساسی استناد می‌کنند آنجا که قانون اساسی در این مورد می‌نویسد: “تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است” این اصل مترقی قانون اساسی البته کشور را از کشورهای دیکتاتور منطقه به شکل محسوسی دور میکند ولی از آنچه که ایران همواره دارای دشمنان منطقه‌ای و بین المللی آشکار بوده و هست به نظر نمی‌توان همواره بر این اصل تاکید و تکیه کرد هرچند این حق مسلم مردم است که نباید آن را از مردم گرفت.

تلاش برای اعتراضات اقتصادی به اعتراضات سیاسی

موسسات مالی و اعتباری و عدم نظارت مسئولین امر بر آنها که باعث از دست دادن اموال بسیاری از مردم شد نیز در این اتفاقات نقش مهمی را داشته‌اند. اما اینکه گمان کنیم اعتراضات تنها به اعتراضات مالی محدود خواهد شد درست نیست صدور بیانیه از سوی دشمنان آشکار ملت ایران از ریس باند جنایت کار منافقین گرفته تا ایلات متحده و شانتاژهای رسانه‌ای رسانه‌های بیگانه که عمدتا هم ارگان رسمی وزارت خارجه کشورهای دشمن محسوب می‌شوند. حضور جاسوسها و نفوذی‌ها در اجتماعات که سابقه تاریخی برای انحراف اجتماعات داشته‌اند. تلاش برای جهت دهی افکار عمومی در فضای مجازی و حقیقی همه و همه در کنار تلاشهای بی‌شمار برای برندازی که مهمترین الگویش در سال ۸۸ رخ داد. این هشدار جدی را می‌دهد که اعتراضات مردمی می‌تواند به آلت دست دشمن تبدیل شود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1626

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.