کریمی قدوسی در گفتگو با الف مطرح کرد؛

از ماجرای تعطیلی کارخانه تولید صندلی همایش های صداوسیما گرفته تا گریه تولید کنندگان در مجلس/ خط تولید «میل لنگ» کیلویی به چند کارگر افغانی فروخته شد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب اخبار حوزه انتخابیه / یکشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از واردات بیش از حد کالا به کشور انتقاد کرد و گفت: به دلیل همین واردات بسیاری از کارخانه ها تعطیل و کارگران بیکار شدند و حتی در اطراف کاشان خط تولید «میل لنگ» کیلویی به چند کارگر افغانی فروخته شد.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به واردات بیش از حد کالا به داخل کشور گفت: این واردات کمر تولید کنندگان را شکست و باعث تعطیلی کارخانه ها و کارگاههای تولیدی شد.

وی در همین زمینه به چند نمونه از تعطیلی کارخانه ها و کارگاهها در حوزه انتخابیه خود اشاره کرد و اینگونه توضیح داد: در جاده کلات از کارخانه تولید صندلی بازدید کردم. بنا به گفته مدیر این کارخانه، صندلی سالن همایشها از جمله صندلی مرکز همایشهای صداوسیما را تولید کرده بود. صندلی های سالن آمفی‌تئاتر، صندلی کشتی ها، خودروهای ایران ناسیونال، صندلی تراکتور و … تولید می کرد. دم در کارخانه عکس 200 کارگر به همراه مدیرعامل نصب شده بود. زمانی که رفتم بازدید از 200 کارگر خبری نبود. تنها یک نفر و آن هم نگهبان آنجا بود که اموال شرکت سرقت نشود. همه خطوط تولید تعطیل و روی آن پلاستیک کشیده بودند. مشابه جنس این کارخانه را از اسپانیا وارد کردند و یک کارگاه بزرگ تعطیل شد.

نمونه دیگر؛ چند سال قبل از شرکت رینگ‌سازی اطراف مشهد بازدید داشتم. این کارخانه هزار و 300 کارگر داشت. یک سال پیش یکی از اعضا گفت که کل نیروهای آنجا را تعدیل کردند.

تولید ماشین در این کشور 10 برابر شده است. بنابراین تعداد کارگران این کارخانه باید افزایش می یافت و 10 برابر می‌شد. اما این اتفاق نیفتاده است. چرا؟. چون مافیای واردات قطعات خودرو، توان تولید در داخل کشور را نادیده گرفته و از چین قطعه وارد می‌کنند.

نمونه دیگر؛ چند وقت پیش یک قطعه‌ساز بزرگ اهل کاشان که کارگاه تولید «میل لنگ» داشت، به اتاق کارم در مجلس مراجعه کرد. وقتی از بازار کار خود صحبت می کرد به گریه افتاد و اشک از چشمانش جاری شد. یک مرد به سادگی گریه نمی‌کند. اما کارد به استخوانش رسیده که گریه کرد و می گفت مرا نجات دهید. به خاطر بدهی ها و واردات از چین نمی‌توانم کارگاه را اداره کنم.

این فرد را شش ماه بعد دوباره دیدم. ازش پرسیدم که وضع شما چطور است؟ گفت رفتم چند کارگر افغانی‌ را آوردم. خط تولید «میل لنگ» را کیلویی به آنها فروختم. پولم را گرفتم و بدهی ها و وام‌های بانک را پرداخت کردم. کارگران با پتک به جان خط تولید میل لنگ افتادند. تجهیزات را شکستند و چدن‌ها را بردند و فروختند. پولشان را به دست آوردند. در حال حاضر کارگاه تبدیل به تولید ورنی کمپوست شده است .ورنی کمپوست کجا و میل لنگ سازی کجا؟.

ده‌ها مدیر کارخانه این کشور پیش من آمدند و از من خواستند که بروم و ببینم که انبارهای آن‌ها پر از جنس است و فروشی ندارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: چند روز پیش از روستای قهقهه ‌که روستاهای قدیمی و باستانی مشهد است، بازدید کردم. آب روستا خشک شده. اهالی روستا در بیرون از روستا 10 تا 15 کارگاه صنعتی درست‌ کردن که همه در آنجا کار می‌کردند. 210 نفر از جوانان آن روستا در آن کارگاه‌ها کار می‌کردند. همه آنها به تولید مشغول بودند اما یک نگرانی داشتند و آن این بود که یک روز بیایند و کارگاه آنها را تعطیل کنند. به آنها گفتم اگر روزی قرار بود چیزی در اینجا تعطیل شود باید 25 هزار باغ و ویلایی که در روستاها از زمین‌های زراعی درست شده، تخریب شود.

کریمی قدوسی سپس افزود: برای ایجاد اشتغال و تولید در کشور نه نیاز به بر جام داریم نه نیاز به مذاکره با فرانسوی‌ها و اروپایی‌ها بر سر موشک و مقاومت هسته‌ای. نه تسهیلات بانکی می‌خواهد و نه قانون جدید. بلکه فقط حکم و اجرای قانون و دستور جلوگیری از واردات را می طلبد.

نماینده مشهد خطاب به رئیس جمهور، مقامات دولت و نمایندگان مجلس گفت: صفر تا صد کار برای جلوگیری از واردات دست همین مسئولین است. شخص آرئیس‌جمهور می تواند برای جلوگیری از واردات اقدامات لازم را انجام دهد.

کریمی قدوسی افزود: من 30 سال کار اجرایی کردم و می‌دانم که شدنی است.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1615

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.