معاون رئیس جمهور آمریکا در سفر به خاورمیانه به دنبال چیست؟

دوره گردی تاجران جان و مال در منطقه

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / چهارشنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

 مایک پنس قرار است طی روزهای آتی برای رایزنی درخصوص فلسطین و ایران به خاورمیانه سفر کند. وی در این سفر با مقامات رژیم صهیونیستی و مصر دیدار خواهد کرد.

مایک پنس قرار است طی روزهای آتی برای رایزنی درخصوص فلسطین و ایران به خاورمیانه سفر کند. وی در این سفر با مقامات رژیم صهیونیستی و مصر دیدار خواهد کرد. این سفر منطقه‌ای معاون رئیس جمهور آمریکا به‌نظر می‌رسد برای ایجاد ائتلاف دولت‌های عربی منطقه برای مقابله با ایران و اتخاذ استراتژی واحد در برابر سیاست‌ها و موضع‌گیری‌های جمهوری اسلامی درخصوص قدس صورت می‌گیرد.

گرچه در طی ماه‌های گذشته، این چندمین سفر مقامات آمریکایی به منطقه است و همواره پس از این سفرها شرایط خاورمیانه به سمت و سوی تحولات و تنش‌های بیشتر پیش رفته است.

چنانچه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خردادماه سال جاری به خاورمیانه سفر و با مقامات دولت‌هایی چون عربستان دیدار کرد.

همچنین رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در آبان‌ماه امسال به کشورهای خاورمیانه سفری داشت که هدف اصلی آن ایجاد جبهه‌ای با حضور عربستان برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه به‌خصوص در بین نیروهای مقاومت بود، زیرا عربستان در بین دولت‌های عربی سردمدار دشمنی با ایران است.

با توجه به دستاوردهای سفر مقامات دولت جدید آمریکا به منطقه می‌توان پی برد که این‌گونه سفرها بیشتر با هدف همراه کردن دولت‌های منطقه از جمله عربستان و مشروع جلوه دادن اقدام علیه ایران و محور مقاومت صورت می‌گیرد.

البته دور از نظر نماند که برخی تحولات چندوقت اخیر از جمله شکست‌های داعش و نابودی این گروهک، پیروزی‌های مکرر در جبهه سوریه، مسئله همه‌پرسی اقلیم کردستان و شکست طرح تجزیه کشورهای منطقه و نیز نزدیکی و همگرایی بیشتر برخی دولت‌ها همچون ترکیه به ایران سبب شده تا آمریکا در پی مقابله با پیروزی‌های مکرر ایران و جبهه مقاومت بربیاید.

سخنان اخیر نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل درخصوص موشک شلیک‌شده به ریاض، به‌نوعی ایجاد دشمن مشترک و هدف واحد یعنی مقابله با ایران بود.

یک مقام ارشد آمریکایی درمورد سفر مایک پنس به منطقه اعلام کرده است که ما کماکان روی فرایند صلح و رساندن این موضوع به یک سرانجام متمرکز هستیم، اما ایران، داعش و مقابله با ایدئولوژی افراطی کماکان اولویت‌هایی بزرگ در منطقه هستند.

دولت آمریکا در پی این است که در این راه از پروژه ایران‌هراسی و حمایت ایران از محور مقاومت دستاویزی برای دشمنی‌های خود قرار دهد.

سفر منطقه‌ای مایک پنس می‌تواند همچنین برنامه‌ای برای کاهش تنش و حساسیت‌ها درخصوص اقدام ترامپ در شناسایی قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی باشد و از آنجاکه ایران و محور مقاومت همچون لبنان این اقدام را محکوم کردند، این سفر می‌تواند تحرک خطرناکی برای عادی‌سازی این اقدام باشد و با طرح اتهاماتی علیه ایران، اذهان عمومی را از توجه به مسئله فلسطین باز دارد.

نابودی آمریکا در باتلاق دشمنی با ایران

به اعتقاد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، به‌دلیل این‌که آمریکایی‌ها دربرابر ایران و جریان مقاومت کم آورده‌اند و نه قدرت نظامی‌شان اثرگذار است و نه استفاده از راهبردهای نفوذ آن همچون آل‌سعود، در پی رایزنی و سفر برای همراهی دیگران در راه دشمنی با ایران هستند. به‌طور حتم آمریکا و هم‌پیمانان آن در باتلاق دشمنی با ایران فرو خواهند رفت.

جواد کریمی‌قدوسی در ادامه اظهار داشت: با نگرش عمیقی که ملت‌های خاورمیانه از دشمنی‌ها و اقدامات آمریکا پیدا کرده‌اند و اتحادی که بین جریان‌های مقاومت مثل غزه، لبنان، فلسطین و... برقرار است، سرعت حوادث روند رو به افزایشی گرفته و نوبت خروج آمریکایی‌ها از منطقه فرا رسیده است و همان‌طورکه عراق را ترک کرده‌اند، باید پایگاه‌های خود در سوریه و بقیه کشورها را نیز تخلیه کنند.

کمک‌های پشت پرده عربستان علیه ایران

دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است که آمریکایی‌ها برای تشکیل اتحاد علیه ایران مجدداً دست‌به‌کار شده‌اند و در این راه برای آن‌ها همراه کردن چند دولت مزدور منطقه‌ای کار سختی نیست. با توجه به این‌که آمریکا ضربه سختی در قضیه داعش خورده و سیاست‌های این کشور در تنش‌آفرینی منطقه راه به جایی نبرده و موفقیت‌های جمهوری اسلامی درخصوص توان دفاعی و برنامه موشکی، این‌ها را به وحشت انداخته، با این سفر به‌‌نوعی در پی برنامه‌ریزی برای اقدامات و مقابله هرچه بیشتر علیه ایران هستند.

محمدجواد جمالی در ادامه تصریح کرد: کمک‌‌های مالی عربستان و بحرین در پشت پرده، تقویت‌کننده اقدامات و توطئه‌های ضد ایرانی است و شاهدیم که آمریکایی‌ها هرروز برجام را ضعیف‌تر از روز قبل می‌کنند و بهانه‌های جدیدی برای اعمال فشار و محدودیت علیه ایران به‌کار می‌برند. با توجه به دشمنی دولت‌های منطقه و غربی‌ها، جمهوری اسلامی در شرایط حساسی قرار دارد. مسلماً ما اقدامات غربی‌ها به‌خصوص آمریکا را رصد خواهیم کرد و با توجه به دشمنان خارجی و این‌که کشور دچار مشکلات اقتصادی است، بیش از هر زمان دیگری یک‌صدایی و انسجام میان مسئولان و نیروهای کشور لازم است.

سفر پنس، سرپوشی برای افتضاح شکست آمریکا

همچنین سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با قدس، این‌گونه اقدامات آمریکا و سفر مقامات آن را اقدامی برای سرپوش‌گذاشتن بر شکست‌های آنان در منطقه دربرابر موفقیت‌های ایران می‌داند.

حجت‌الاسلام و المسلمین نوروزی در ادامه می‌افزاید: مایک پنس با سفر خود به خاورمیانه در پی این است که اذهان جهان را از افتضاح داعش منحرف کند و اقدامات آمریکا عیله ایران در آینده باعث انزوای بیشتر این کشور خواهد شد. همچنین قدرت‌های بزرگی همچون چین و روسیه به دوستان استراتژیک ایران تبدیل خواهند شد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1610

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.