۲ تابعیتی‌ها چگونه به تیم هسته‌ای نفوذ کردند؟ ظریف برای پاسخگویی به مجلس می‌رود

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / سه شنبه ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

سؤال ملی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از وزیر امور خارجه درخصوص چگونگی نفوذ افراد دوتابعیتی در تیم کارشناسی و هیئت مذاکرات هسته‌ای از سوی هیئت‌رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

محمدعلی وکیلی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز (دوشنبه ۲۲ آبان) مجلس شورای اسلامی گفت‌: ۲ سؤال ملی جواد کریمی قدوسی نماینده اصولگرای مشهد و کلات از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه درباره چگونگی نفوذ افراد دوتابعیتی در تیم کارشناسی و هیئت مذاکرات هسته‌ای و همچنین دلیل سفر به کشور فرانسه بدون برآورد اطلاعاتی و امنیتی همزمان با اجلاس منافقین اعلام وصول شده است.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس در بخش دیگری از سخنانش از اعلام وصول سؤال ملی قاضی‌پور نماینده ارومیه و علیرضا محجوب نماینده تهران از وزیر امور خارجه درباره علت ادای احترام به پرچم اقلیم کردستان عراق خبر داد و در ادامه گفت: همچنین سؤال ملی ولی داداشی نماینده آستارا از وزیر امور خارجه درباره عدم رفتار متقابل با دولت جمهوری آذربایجان درمورد صدور ویزا نیز اعلام وصول می‌شود.
وکیلی تصریح کرد: همچنین هیئت‌رئیسه مجلس سؤال مجید ناصری‌نژاد نماینده شادگان از وزیر امور خارجه درباره علت ضعف عملکرد وزارت امور خارجه در انتفاضه بحرین را اعلام وصول کرد.
ماموریت ویژه به کمیسیون‌های مجلس برای کمک به زلزله‌زد‌گان
علی لاریجانی رئیس‌مجلس درنطق پیش از دستور با ‌اشاره به زلزله نسبتا شدیدی که چند استان کشور مخصوصا استان‌های کرمانشاه و ایلام را درگیرکرده اظهار داشت: از وزارت کشور، هلال احمر، وزارت بهداشت اکیداً می‌خواهیم که با سرعت بیشتری امکانات را به مجروحین و آسیب دیدگان و کسانی که خانه‌های آنها آسیب دیده، برسانند.
وی متذکر شد: از کمیسیون عمران و کمیسیون امور داخلی نیز می‌خواهیم گروهی را برای رسیدگی به این امر اعزام کنند تا سریع‌تر امکانات به مردم برسد و حجم آسیب‌ها را ارزیابی کنند تا در آینده کمک‌های لازم به این عزیزان  ارسال شود.
نمی‌توانیم با فتنه‌گرانی که توبه نکرده‌اند، وحدت کنیم
حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در نطق میان دستور مجلس، گفت: ما با کسانی که سران فتنه بودند و علیه نظام فتنه‌گران را به خیابان کشاندند و خیمه امام حسین و قرآن را در روز عاشورا در تهران آتش زدند و تاکنون توبه نکردند نمی‌توانیم وحدت کنیم. توبه کنند و از مردم عذرخواهی کنند، مردم آنان را خواهند پذیرفت.
وی، با تسلیت جان باختن جمعی از هموطنان غرب کشور، خطاب به رئیس‌جمهور، متذکر شد: به گزارش‌کنندگان دستگاه‌های اجرایی و نظارتی خود اعتماد نکنید. از شما انتظار دارم افرادی را بین مردم بفرستید تا ببینند و بررسی کنند و به شما گزارش کنند، مردم چگونه زندگی می‌کنند. هر روز واحدهای تولیدی بیشتری تعطیل می‌شود.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خطاب به روحانی، گفت: آقای رئیس‌جمهور بیایید اراده کنید با استفاده از اختیارات خود از ظرفیت‌های کشور استفاده کنید، از بیکار شدن شاغلان جلوگیری کنید، از شاغل شدن بیکاران حمایت کنید، از فروپاشی و اختلافات خانواده‌ها جلوگیری کنید، اگر بخواهید می‌توانید.
وی تاکید کرد: آقای رئیس‌جمهور آیا می‌دانید وزارتخانه‌های نفت و نیروی شما در چند ماه اخیر نرخ قبوض آب، برق و گاز را افزایش داده‌اند. اگر اطلاع دارید چرا اجازه می‌دهید تورم توسط خود دولت سه رقمی‌شود؟ چرا اجازه می‌دهید گران فروشی کنند؟
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس تصریح کرد: به همه مسئولانی که دانسته یا ندانسته با انجام ندادن درست مسئولیت‌شان تصور می‌کنند می‌توانند مردم را از انقلاب و نظام ناامید کنند اخطار می‌دهم، کور خوانده‌اید. ملت مصمم است تا نهایت انقلاب را ادامه دهند. افراد دلسوز نمی‌گذارند مردم را ناامید و خسته کنید. 
اهمیت پرهیز از سیاست‌زدگی 
برای بازکردن گره‌های کور اقتصاد
عبدالله رضیان نماینده مردم قائم شهر، سیمرغ، سوادکوه، جویبار نیز با تسلیت حادثه دلخراش زلزله کرمانشاه را نیز به مردم تسلیت‌، اوضاع سیاسی این روزهای منطقه را ملتهب خواند و افزود: دشمنان جمهوری اسلامی ایران به سرکردگی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان درصدد توطئه جدید قرار گرفته اند،شکست گروه‌های تروریستی در عراق، سوریه و تضعیف عربستان در یمن موجب طراحی توطئه جدید در لبنان شده لذا درایت و هوشیاری تمام ارکان نظام و حفظ وحدت در درون کشور از ضروریات است.
وی در ادامه گفت: ساختار اقتصادی دولت و شرکت‌های دولتی برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی نیازمند اصلاح است، ضمن آنکه باید جوانان تحصیل کرده را توجه کرده تا به کمک آنها اقتصاد مقاومتی در کشور جریان گیرد.
رضیان با تاکید بر اهمیت فاصله و پرهیز از سیاست‌زدگی، گفت: باید برای بازکردن گره‌های کور صنعت و اقتصاد فکری شود و بخش خصوصی واقعی و دلسوز را وارد میدان کرد.
تشکیل کمیته‌ای از سوی مجلس 
برای ارزیابی مشکلات راهپیمایی اربعین
حبیب‌الله دهمرده عضوکمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تذکر شفاهی خود با بیان اینکه مراسم اربعین حسینی (ع) یک توفیق و ظرفیت الهی برای نظام جمهوری اسلامی ایران در ابعاد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است، گفت: مردم از متولیان امر در زمینه سیاسی، عمرانی توقع دارند که این راهپیمایی تسهیل شود چرا که به مردم فشار وارد شده و هزینه‌ها سنگین شده است.
وی افزود:پیشنهاد می‌شود که مجلس،کمیته‌ای را برای ارزیابی مسائل راهپیمایی اربعین تعیین کند تا این ظرفیت الهی به تهدید تبدیل نشود.
لایحه در زمان قانونی 
تقدیم مجلس می‌شود
محمدباقر نوبخت نیز در نشست علنی مجلس و در جریان ارائه شاخص‌های بودجه‌ریزی عملیاتی در بودجه سال 1397 کل کشور گفت: برای اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور دو وعده به نمایندگان داده شد که وعده نخست این بود که لایحه بودجه سال 97 در زمان مقرر تقدیم مجلس شود که در این راستا از چهارشنبه گذشته پیش‌نویس لایحه به دولت ارسال شده و از جلسه روز گذشته هیئت وزیران کار رسیدگی به پیشنویس لایحه بودجه سال 97 آغاز شده است.
رئیس‌سازمان برنامه و بودجه افزود:با توجه به اینکه مقرر شده تمامی جلسات هیئت دولت به بررسی پیش‌نویس معطوف شود، ابراز امیدواری می‌کنم که لایحه سال 97 در زمان مقرر قانونی تقدیم مجلس شود.
وی با بیان اینکه وعده دیگر این بود که لایحه بودجه سال 97 با اصلاحات اساسی شکل گرفته و تقدیم مجلس شود، ادامه داد: اگر این لایحه برای اصلاح به تکمیل نیاز دارد توسط مجلس انجام شود تا بتوان قانون مناسبی در این زمینه داشت.
آیا پست‌هایی که ما به افراد می‌دهیم براساس عدالت است؟
مسعود پزشکیان در نطق میان‌دستور خود در جلسه علنی دیروز مجلس با تسلیت درگذشت تعدادی از هموطنانمان در زلزله یکشنبه شب گذشته در غرب کشور گفت: در وضعیتی که ما الان در آن به سر می‌بریم عدالت را آنگونه که خدا دستور داده، در این مملکت اجرا می‌کنیم یا نمی‌کنیم؟ آیا ما حقوق قومیت‌ها را آنگونه که حقشان است به آنها می‌دهیم؟ آیا پرداخت‌های ما در این کشور براساس عدالت است؟ یکی 100 میلیون درآمد دارد و یکی 500 هزار تومان و یکی یک میلیون تومان و عده زیادی از مردم هم کار ندارند.
پزشکیان خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش و پرورش، مدارس ما یکی نمونه دولتی، یکی ویژه است، یکی می‌تواند با 10 میلیون هزینه‌کرد برای بچه‌اش شرایط آموزشی فراهم کند و یکی حتی نمی‌تواند خدمات اولیه آموزشی را برای فرزند و دانش‌آموزش داشته باشد، آیا عدالت است؟ 
وی افزود: آیا توسعه راه و صنعت ما عادلانه است؟ آیا اقتصاد ما، رفتار ما و پست‌هایی که به افراد می‌دهیم و استخدام‌هایی که می‌کنیم براساس عدالت است؟
فساد را باید به دور از جناح بندی از بین برد
علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز در جریان سؤال محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و راور با ‌اشاره به اینکه در زمان تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای مبارزه با فساد سیستم اطلاعات جامع را راه‌اندازی کرده است، ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی هر زمان که بخواهند می‌توانند از این مجموعه بازدید کنند.
ربیعی ادامه داد: اقدامات مناسبی درخصوص مواجهه با شرکت تحت پوشش، پدیده کج خصوصی‌سازی و غیره انجام شده است؛ لذا باید اذعان کرد که تفاوت بین ساختار فسادزا و فسادساز وجود دارد و باید مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه فردی که از مجموعه اخراج شده بود در زمان انتخابات مسئول کمپین «نه» به ربیعی شد؛ درحالی که باید فساد را به دور از جناح بندی از بین برد.
محمدرضا پورابراهیمی در این نشست و در جریان رسیدگی به سؤال خود از ربیعی درخصوص علت عدم اجرای بند 5 ماده 6 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قانع نشد و در نهایت سؤال به رأی گذاشته شد. براین اساس نمایندگان مجلس با 87 رأی موافق، 119 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر در صحن علنی سؤال را وارد ندانسته و در واقع از پاسخ‌های وزیر قانع شدند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1585

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.