نگاهی به سومین گزارش برجامی کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس

کپی برداری گزارش کمیسیون امنیت از نسخه دولتی آن

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / شنبه ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

سومین گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره روند اجرای برجام درحالی با حضور سید عباس عراقچی در صحن علنی قرائت شد که با واکنش های تند برخی نمایندگان مواجه شده و به انتقاد از آن پرداختند.

سومین گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره روند اجرای برجام درحالی با حضور سید عباس عراقچی در صحن علنی قرائت شد که با واکنش های تند برخی نمایندگان مواجه شده و به انتقاد از آن پرداختند.
این گزارش که در کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تهیه شده شامل هفت بخش به این شرح است؛ مبانی گزارش، اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران، وضعیت فعلی فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران، تحولات انجام شده در حوزه رفع تحریم ها، موارد پیمان شکنی و نقض عهد آمریکا، اقدامات متناسب و متقابل دولت ایران، جمع بندی و پیشنهادات.
همچنین کمیسیون امنیت ملی در این گزارش دو راهکار تجدیدنظر در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی، و لغو  اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را برای مقابله با اقدامات آمریکا کطرح کرد.
برخی نمایندگان اصلاح طلب که موافق گزارش ارائه شده درباره برجام بودند آنرا گزارشی عادلانه و معتدل داستند، چنانکه عراقچی نیز گزارش کمیسیون امنیت ملی را گزارشی معتدل و واقع گرایانه نامید و از کمیسیون امنیت ملی بخاطر تهیه این گزارش تشکر کرد.
اما برخی نمایندگان که اکثرا از نمایندگان اصولگرا و ولایی مجلس بودند، این گزارش را گزارشی کپی برداری شده از گزارش اصلی وزارت خارجه عنوان کردند و گفتند قلم گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با گزارشی که وزارت خارجه ارائه داده یکی است.
حاجی دلیگانی قلم هر دو گزارش وزارت خارجه و کمیسیون امنیت ملی درباره برجام یکی خواند و گفت که گزارش کمیسیون امنیت ملی را نماینده دولت نوشته است و گزارش وزارت خارجه و کمیسیون امنیت ملی در مورد روند اجرای برجام با یک قلم نوشته شده است.
همچنین اسدالله عباسی نیز گزارش کمیسیون امنیت ملی را گزارشی الگو گرفته از گزارش دولت دانست که در آن کمیسیون تجزیه و تحلیل مستقلی نداشته است.
بی توجهی به شروط نه گانه ای که رهبری درباره برجام مطرح کردند، یکی از موارد نقد منتقدین به این گزارش بود.
نادر قاضی پور این گزارش درباره برجام را منطبق با اصول مطرح شده از سوی رهبری نداسنت و گفت کمیسیون امنیت ملی شروط نه گانه رهبری درباره برجام را در گزارش خود قید نکرده و مورد توجه قرار نداده است.
متاسفانه کمیسیون امنیت ملی در این گزارش به ارائه راهکار مقابله با اقدامات آمریکا اشاره ای نکرده و تنها با ذکر دو مورد کلی بسنده کرد که آنهم به نظر می رسد تضمین قدرتمندی برای رویارویی با اقدامات خصمانه آمریکا علیه کشورمان نیست.

همچنین سلیمی در تذکری درباره این گزارش مطرح کرد که  تا به حال وزارت خارجه به مجلس گزارشی در مورد تضمین های اخذ شده نداده است، چرا تضمین های لازم گرفته نشده است؟
با توجه به اینکه آمریکایی ها با بهانه های مختلف سعی در به روز کردن و گسترش تحریم ها و محدودیت های علیه جمهوری اسلامی است، دستگاه های مسوول همچون وزارت خارجه، هیات نظارت بر برجام و مجلس شورای اسلامی باید بررسی کارشناسی و تضمین عملیاتی برای مقابله با اقدامات آمریکا لحاظ کنند نه اینکه تنها به لیست کردن اقدامات آمریکا علیه کشورمان بپردازند و در آخر نیز هیچ برنامه ای ارائه نشود و تا زمان ارائه گزارش بعدی مجلس در این باره سکوت حکمفرما شود، درحالیکه در سوی دیگر آمریکا با کشورهای اروپایی هر روز تحریم جدیدی وضع و سر موعد مقرر آنها را اجرایی می کند.

 

گزارش وزارت خارجه و کمیسیون امنیت یکی است
جواد کریمی قدوسی نیز یکی از منتقدین به گزارش کمیسیون درباره برجام است و واقعیت نگارش این گزارش را مبهم می داند.
به اعتقاد این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با گزارش شماره هفتی که آقای ظریف درباره برجام داده است، تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته و خیلی از بخش های آن بدون کم و کاستی با هم منطبق اند. گزارش کمیسیون درباره برجام باز خوانی گزارش وزارت خارجه است و مشخص نیست آقای عراقچی اینجا نویسنده ی گزارش است یا دیگران آنرا انجام داده اند.
نماینده مردم مشهد در این باره گفت: مردم از مجلس شورای اسلامی این انتظار را دارند که صریح تر از آن کسانی که برجام را امضا کردند و دفاع از  آنرا برعهده داشتند، عمل کند و زمانیکه مجلس می خواهد در این باره گزارش بدهد باید صدای ملت و وقایع باشد. رسانه ها هم باید در این باره روشنگری کنند و از  کمیسیون امنیت و نمایندگان مجلس مطالبه گر باشند که بالاخره ضمانت اجرای بندهای گزارش چیست.
وی در ادامه اظهار داشت: برخی نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی به این گزارش اعتراض کردند و به طور حتم این موضوع در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطرح می شود و باید در کمیسیون با مدارک و اسناد کارشناسی شده و دقیق، گزارش نوشته شود نه اینکه در این باره شبانه گزارشی بدون بررسی کارشناسی به کمیسیون داده شود و معلوم نیست نویسنده آن کیست، بعد زمانیکه مقایسه می شود شاهدیم که خیلی از بندهای آن شبیه به هم هستند و اگر بنا به این است پس بعد از این همان گزارش های آقای ظریف خوانده شود بهتر است.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1573

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.