وزیر نفت مطالعاتش را بیشتر کند

تئوری قدیمی و شکست خورده بیژن نامدار زنگنه برای بازار نفت

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / دوشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

تئوری قدیمی فوق در حالی بارها و بارها توسط زنگنه مطرح شده که ابزار فروش نفت در دوران تحریمهای نفتی ایران نشان داد نه تنها ابزاری برای سرکوب حملات دشمن نیست بلکه خود وسیله ای است برای پیروزی دشمن در تامین اهداف تحریمی و تحت فشار قراردادن کشور.

به گزارش بولتن نیوز، ضعیف سیاست گذاریهای وزارت نفت به خصوص در حوزه پالایشگاهی و همچنین پتروشیمی و زنجیره پایین دستی ان و صنایع نهایی زیربخشها موضوع و چالش مهمی است که در دوران طولانی وزارت زنگنه چه در وزارت صنایع و چه در وزارت نفت همواره مشهود بوده است و مطمئنا یکی از دلایل کنونی ضعف کشور در کاهش نرخ بی کاری و دست یافتن به بازارهای کالایی بیشتر با توجه به مزیت رقابتی نفت از همین بی برنامه گی ها نشات می گیرد.

در صورتی که متولیان صنعت کشور و در راس آن وزارت نفت و آقای زنگنه درست عمل می کردند و همچنان که عربستان به دنبال خروج از گرداب نفتی است شرایط را برای شکوفایی هر چه بیشتر صنعت و تولیدات نهایی حاصل از آن فراهم می کردند مطمئنا هم اکنون نه نیازی به اقتصاد مقاومتی بود و نه کشور با بالا و پایین رفتن بهای نفت با آشفتگی روبرو می شد.

در این بین کریمی قدوسی نیز حرف های دقیقی را در گفت‌وگو با بولتن نیوز مطرح کرده است که گویای مشکلات بس وخیم در صنعت نفت کشور و لزوم بررسی ها و پاسخگویی مسئولین امر است

قدوسی با پرده برداشت از نقش فامیلهای قدرت و ثروت در خام فروشی و واگذاری طرحهای نفتی و با بیان اینکه بیژن زنگنه در وزارت نفت بر خام فروشی و واگذاری طرحهای نفتی نظر دارد، گفت: نگاه به بیرون در اقتصاد نفت، زمینه ساز فروپاشی اقتصادی است و وزیر باید در زمینه نقش فامیلهای قدرت و ثروت در خام فروشی، واگذاری طرحهای نفتی و افزایش صادرات نفت خام به مجلس پاسخگو باشد.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار بولتن نیوز با بیان اینکه بیژن زنگنه در وزارت نفت بر اقتصاد مقاومتی و نگاه به داخل توجه ندارد، می گوید: نگاه وزیر نفت، نگاه به بیرون است که این نگاه در اقتصاد نفت زمینه ساز فروپاشی اقتصادی است.

وی می افزاید: آقای زنگنه معتقد است که خام فروشی و واگذاری طرحهای نفتی و افزایش صادرات نفت خام، باعث حفظ امنیت ملی خواهد شد.

به گزارش بولتن نیوز از دیگر نقاط ضعف کارنامه وزارت نفت در دولت یازدهم و همچنین برنامه وزیر برای دولت دوازدهم می توان به IPC و همچنین عدم توجه به ضرورت ازدیاد برداشت از میادین هیدروکربوری، تشدید واردات بنزین، پیشبرد نامطلوب در توسعه ظرفیت پالایشگاهی کشور و تضعیف و توقف صنعت بانکرینگ و تولید غیر صیانتی و صعف در تزریق گاز به میادین و پروژه معطل مانده پالایشگاه خلیج فارس اشاره کرد که قرار بود ایران را صادر کننده بنزین کند

جواد اوجی مدیر عامل سابق شرکت ملی گاز ایران نیز در یک نشست خبری در خصوص احداث 11 فاز در پارس جنوبی عنوان کرد که میانگین پیشرفت این فاز ها 0.5 درصد بوده که در مقایسه با دولت دهم با میانگین 1.49% اتفاقا دچار ضعف شده ایم.

اوجی با اشاره به تحویل پروژه ها با 85 درصد پیشرفت به دولت یازدهم، طبق اسناد پرداختی در دوران بد تحریم ها، میزان متوسط پیشرفت پروژه ها در دولت یازدهم را ضعیف تر از دولت دهم دانست. ه است

مدیر عامل سابق شرکت ملی گاز در ادامه این سوال را مطرح کرده است که در این چهار سال کدام میدان جدید به فرآیند بهره برداری و ظرفیت سازی منجر شده است؟

در بخش دیگری از این جلسه دکتر مسعود درخشان استاد اقتصاد انرژی دانشگاه علامه طباطبایی می گوید: در حوزه نفت و گاز عملا مطالعات راهبردی و امنیتی نداریم و این بزرگترین مشکل ماست.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: باید به لحاظ راهبردی به شکل متقن هم از میزان ذخایر آینده نفت و گاز کشور برآورد صحیح داشته باشیم و هم برنامه ریزی های ما راهبردی و مبتنی بر این برآورد باشد. وی عدم وجود مطالعات راهبردی را نقطه ضعف پررنگ وزارت نفت بیان کرد و با اشاره به پروژه غرب کارون، توجه به مسایل محیط زیستی را در این پروژه بسیار مهم و اساسی خواند

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1564

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.