عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با فارس:

همه‌ی خواسته‌های آمریکا در برجام محقق شده است/ ادامه برجام به نفع ایران نیست/ تشکیل کمیته اطلاع‌رسانی برجام توسط دولت ضرورت دارد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه / چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه ادامه برجام به نفع ایران نیست، گفت: همه‌ی خواسته‌های آمریکا در برجام محقق شده و با اطمینان می‌توان گفت که آمریکایی‌ها برجام را کنار گذاشته‌اند.

جواد کریمی قدوسی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت، با اعلام اینکه آمریکایی‌ها در برجام 14 خواسته داشتند که همه‌ی آن‌ها را به دست آورده‌اند، اظهار کرد: بسیار طبیعی است که آمریکایی‌ها برجام را کنار بگذارند چون چیزی نمی‌خواهند که آن‌ها را مجاب به ادامه دادن برجام کند.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها متعهد به قواعد بین‌المللی نیستند و محور حرکت آن‌ها منافعی است که خودشان برایشان تعریف کرده‌اند، افزود: با اطمینان می‌توان گفت که آمریکایی‌ها در حال حاضر برجام را کنار گذاشته‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 1 تا 2 گام در حوزه برجام برای آمریکایی‌ها باقی‌مانده و مطمئنیم آن دو گام را نیز بر خواهند داشت، گفت: آمریکایی‌ها در مقابله با برجام تنها نیستند و اروپائیان نیز با آن‌ها همراهی می‌کنند و به تمام انتظارات اصلی و فرعی خود دست پیدا می‌کنند.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجبور بودن همراهی اروپائیان با آمریکا در برجام خاطرنشان کرد: اگر اروپایی‌ها به‌ظاهر هم نخواهند با آمریکا همکاری کنند مجبورند به خاطر سامانه‌های بانکی و دلار با آمریکایی‌ها همکاری کنند چون در غیر این صورت آمریکا بانک‌های اروپائی را به‌شدت سنگین جریمه، شرکت‌های اروپایی را تهدید و مجازات می‌کنند و شرکت‌های چینی را فلج خواهد کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه اخیر چندین شرکت در چین و سنگاپور تحریم سنگین شدند و توسط آمریکا جریمه پرداخت کردند، گفت: آمریکایی‌ها سامانه‌هایی را به وجود آورده‌اند که توسط آن‌ها کشورها تهدید می‌شوند.

کریمی قدوسی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشورهای غیر ایران به خاطر تحریم علیه دولت و ملت ایران گفت: ما نیازمند پول و سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از سوی کشورها هستند و هیچ‌کدام از کشورها در قبال ایران ایثارگری نخواهند کرد چون باید سرمایه کشورها در کشوری هزینه شود که سود کافی به آن‌ها برگردد اما موقع که چنین تهدیدی را دریافت می‌کنند در جای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در مقابل با نقض برجام طبق قانون مجلس اجرای برجام باید متوقف بشود تا بعد ببینیم رفتار آمریکایی‌ها در این رابطه چه خواهد شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در خانه ملت با تأکید بر اینکه ادامه برجام به نفع ایران نیست، افزود: اگر آمریکایی‌ها رفتار و عملکرد خود را اصلاح کردند جمهوری اسلامی خواسته‌های خود را مجدداً مطرح می‌کند در غیر این صورت ادامه برجام نه برای ما و نه برای آمریکایی‌ها هیچ منفعتی ندارد.

وی با تأکید بر اینکه در برخی از مباحث مالی و تجاری وضعیت ایران از دوران ماقبل برجام بدتر نیز شده، افزود: امروز هیچ تاجری نیست که در حمل‌ونقل پول و یا خریدوفروش از طریق سیستم بانک عملیات بانکی انجام دهد چون هنوز مثل قبل تحریم‌ها تجار و واردکنندگان مشکل پولی و بانکی دارند.

کریمی قدوسی با اشاره به اینکه کشور چین قبل از برجام بهتر با ما در حوزه تجارت کار می‌کرد اما اکنون ماهیت ارتباطات کاملاً عوض‌شده است، افزود: کشور هند نیز همچنان به دوران قبل از برجام نمی‌توانند پول نفت ایران را بپردازند.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس با تأکید بر اینکه دولت باید کمیته اطلاع‌رسانی تشکیل داده و تلاش‌های خود را در رابطه با برجام به مردم اطلاع‌رسانی کند، تصریح کرد: دولت باید اعلام کند در حوزه دیپلماسی و برجام چه اتفاقاتی افتاده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تمام گزارش دهی دولت در خصوص برجام محدود به گزارش‌های مبهم وزیر امور خارجه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شده است.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1523

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.