عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با فارس:

انتقاد از عدم به‌کارگیری ظرفیت دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در نسل‌کشی مسلمانان میانمار/ آمریکا در تلاش است ریشه مسلمانان میانماری را بخشکاند

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه / یکشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از عدم استفاده ظرفیت دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در نسل‌کشی مسلمانان میانمار انتقاد کرد و گفت: آمریکا در تلاش است ریشه مسلمانان میانماری را بخشکاند تا در آینده خطری آن را تهدید نکند.

جواد کریمی قدوسی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت، با انتقاد از دستگاه دیپلماسی کشور مبنی بر کم‌توجهی به منافع مسلمانان اظهار کرد: از فاجعه اسفناک و کشتار بی‌رحمانه مردم میانمار بیش از 5 سال است که می‌گذرد و در این راستا انتقاداتی نسبت به دستگاه دیپلماسی کشور وجود دارد.

وی به‌ضرورت ایجاد سفارت‌خانه در میانمار تأکید کرد و افزود: اگر دستگاه دیپلماسی با توجه به موقعیتی که در میانمار وجود دارد تلاش می‌کرد تا در کشور مذکور سفارتخانه ایجاد می‌کرد شرایط مسلمانان میانمار به این‌گونه بحرانی نمی‌شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی‌توجهی دستگاه دیپلماسی کشور در رابطه با کشتار میانمار گفت: دستگاه دیپلماسی متأسفانه کمترین تلاش را برای جلوگیری از کشتار بی‌رحمانه مردم مسلمان میانمار نداشته است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی به سفر جمعی از اعضای کمیسیون امنیت ملی به میانمار و ارسال گزارش‌های آن اشاره کرد و افزود: در چند سال گذشته از کمیسیون امنیت ملی مجلس تیمی به میانمار فرستاده، بررسی‌هایی صورت گرفت و گزارشی نیز از موقعیت و شرایط میانمار تهیه و به مجلس ارائه شد.

کریمی قدوسی به حمایت‌های آمریکا در رابطه باریشه کن کردن مسلمانان در میانمار تأکید کرد و گفت: متأسفانه در چند ماه اخیر شاهد ریشه‌کن کردن و خشکاندن مسلمانان در میانمار هستیم و قطعاً در این فاجعه دست آمریکایی‌ها در پشت‌صحنه وجود دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه هرکجا تجمعی از مسلمانان باشد آمریکایی‌ها با آن‌ها دشمنی می‌کنند، تصریح کرد: مردم مسلمان میانمار با توجه به اینکه در جوار تنگه راهبردی مالاگا قرار دارند و از سوی دیگر این تنگه به دریای جنوبی چین مرتبط است آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که باید این منطقه را کلاً از وجود مسلمانان پاک‌سازی کنند تا در آینده احساس خطری از آن ناحیه نداشته باشند.

عضو مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه جمهوری اسلامی با دیپلماسی فعال می‌توانست اقدامات هنگفتی در این راستا به عمل آورد، مطرح کرد: وزیر امور خارجه می‌توانست با تعدادی از کشورهای خارجی جلسه ویژه‌ای در تهران ترتیب دهد و یا اینکه رئیس‌جمهور نیز می‌توانست بیانیه‌ای در این راستا صادر کند و در مورد کشتار بی‌رحمانه مردم مسلمان موضعی بگیرد اما این اتفاق نیفتاده است.

وی با تأکید به اینکه از ظرفیت دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در مقابل با نسل‌کشی مسلمانان در میانمار درست استفاده‌نشده است، گفت: رئیس‌جمهور می‌توانست با ارتباط‌گیری با سران کشورهای اسلامی همچون مالزی، اندونزی، فیلیپین و بسیاری از کشورهای دیگر که جمهوری اسلامی سیاست‌های همسان و همسو با آن‌ها دارد راهکاری را در پیش می‌گرفت.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1520

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.