از ماه آینده، روسیه، روزانه ۱۰۰هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند؛

نفت در برابر غذا

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / یکشنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

واکنش جواد کریمی قدوسی، نمایندۀ مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در برابر خبر الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، که گفته بود قرار است روزانه ۱۰۰هزار بشکه نفت در قالب برنامۀ نفت در برابر غذا از ایران خریداری شود، با این استاد دانشگاه متفاوت بود. کریمی قدوسی با تعجب عنوان کرد: «وزیر انرژی روسیه با همین صراحت این جمله را عنوان کرده است که نفت را در برابر غذا از ایران خریداری می‌کند؟!».

به گزارش شهرآرا آنلاین / براساس آن، از ماه آینده، روسیه، در قالب برنامۀ نفت در برابر غذا، روزانه ۱۰۰هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند. وزیر انرژی روسیه، در تکمیل گفته‌هایش، این را هم بیان کرد که این توافق، پیش از این، بین دو کشور تصویب شده بود.

موضوع خرید نفت دربرابر غذا، در نگاه نخست، خاطره‌بازی با تاریخ دارد به گونه‌ای که، با نوشتن عنوان «نفت در برابر غذا»، نخستین نتیجه‌ای که در جستجوی اینترنتی یافت می‌شود نام کشور عراق است و می‌توان گفت برنامۀ نفت در برابر غذا با نام کشور عراق پیونده خورده است.

با این حال، دکتر خطیب، استاد اقتصاد، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، موضوع فروش نفت در برابر غذا را، با توجه به شرایط تحریم‌های کنونی کشور، امری اجتناب‌ناپذیر برای ما می‌داند.

این استاد اقتصاد افزود: «موضوع تحریم‌ها چیز جدیدی نیست و، به همین دلیل، تحریم‌ها و مشکلات مالی‌ای که در پی آن ایجاد می‌شود بسیاری از شرکت‌ها و کشورهای طرف قرارداد با ایران از مبادلات مالی ترس و واهمه دارند.».

این استاد اقتصاد، در ادامه، به تحریم‌های اخیر دولت آمریکا علیه ایران اشاره داشت و گفت: «این تحریم‌ها در شرایطی است که حتی پیش‌بینی می‌شود نسبت به گذشته شدیرتر ‌شود. از سوی دیگر، نکته‌ای که نمی‌توان آن را فراموش یا کتمان کرد تأمین اقلام اساسی و مورد‌نیاز مردم است که دولت باید، در هر شرایطی، این اقلام اساسی را تأمین کند.».

خطیب یادآور شد: «با توجه به این مسئله و لحاظ کردن تأمین اقلام اساسی، فروش نفت در قبال گرفتن ارز آن به صورت خرید کالا، که اغلب به صورت تهاتر یا خرید پایاپای است، موضوع چندان غریبی نیست.».

 

خاطرۀ جنگ و برنج‌های هندی

این استاد اقتصاد بر این موضوع نیز تأکید کرد که فروش نفت در قبال گرفتن کالا نخستین‌بار نیست که اتفاق می‌افتد و، در این رابطه، کشور بارها تجربۀ فروش نفت و خرید کالا در برابر دریافت پول آن را داشته است.

این استاد اقتصاد با ارائۀ مصداق‌هایی در این حوزه گفت: «در دوران جنگ، دولت، برای تأمین مایحتاج خود، با ژاپن در فروش نفت وارد تهاتر شد و در این رابطه مقرر شد که بخشی از پول حاصل از فروش نفت به صورت ارز وارد کشور شود و بخش دیگری از این مبلغ، که در حدود ۳۰‌درصد بود، از طریق کالا جبران و تأمین گردد.».

وی همچنین به اقدام دیگر دولت برای فروش نفت و خرید کالا در‌برابر آن اشاره کرد و اظهار داشت: «اینکه دولت در مقاطعی خرید کالا را در‌برابر دریافت پول نفت انتخاب کند محدود به دوران جنگ نیست و، چندین سال قبل، دولت، برای خرید برنج، تصمیم گرفت که، در‌برابر پول نفت خود که به کشور هندوستان فروخته بود، از این کشور برنج واردکند.

 

با همین صراحت گفته نفت در برابر غذا؟!

واکنش جواد کریمی قدوسی، نمایندۀ مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در برابر خبر الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، که گفته بود قرار است روزانه ۱۰۰هزار بشکه نفت در قالب برنامۀ نفت در برابر غذا از ایران خریداری شود، با این استاد دانشگاه متفاوت بود. کریمی قدوسی با تعجب عنوان کرد: «وزیر انرژی روسیه با همین صراحت این جمله را عنوان کرده است که نفت را در برابر غذا از ایران خریداری می‌کند؟!».

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تحلیل خود دربارۀ این اظهارنظرها گفت: «گفته‌های وزیر انرژی روسیه حاکی از همان چهارچوب توافق صورت‌گرفته در مسائل پولی و بانکی است که، در این راستا، ایران قبول کرده است سیستم فروش نفت و واریز آن به حساب‌هایی تحت نظر سازمان ملل باشد.».

کریمی تأکید کرد: «بنابراین، خریدهای ایران در قبال دریافت رقم حاصل از فروش نفت خود باید مطابق لیستی که اجازه داده‌اند صورت پذیرد و، در این راستا، به عنوان مثال، خرید گندم، برنج، موز یا آناناس که در لیست آزاد قرار دارد و دولت بر پایۀ آن توافق کرده است امکان‌پذیر است.».

 

از صنعتگران بپرسید بعد از برجام چقدر از سوئیفت استفاده کرده‌اند

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در ادامه، با طرح سؤالی گفت: «جای دوری نروید. از همین صنعتگران استان سؤال کنید که، بعد از برجام، یک نفر بیاید و عنوان کند که آیا توانسته است از سیستم سوئیفت یا همان ارتباط مالی بانکی با کشورهای اروپایی و دیگر کشورها برای ثبت سفارش استفاده کند و توانسته است پول حاصل از فروش محصولات خود را از این طریق وارد کشور کند.».

کریمی قدوسی متذکر شد: «اگر کسی را پیدا کردید که گفت از سوئیفت برای تبادلات ارزی خود استفاده کرده و پول حاصل از فروش محصولاتش را از این طریق وارد کشور کرده است، ما حاضریم از مواضع خود در برابر برجام کوتاه آییم.».

نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: «ما تحقیق‌کرده حرف می‌زنیم. ایران، بر پایۀ توافق خود، در برابر خرید غذا، می‌تواند با کشور فروشنده وارد تبادل شود و این بخشی از آن توافق است که هنوز موارد پنهان و آشکار بسیاری دارد.».

وی افزود: «وزیر انرژی روسیه و گفته‌هایش برای خرید نفت در برابر غذا براساس همین توافق و قانونی است که نوشته شده است. اکنون، در هند، پول حاصل از فروش نفت کشور نگه داشته می‌شود و، بعد از مدتی، هندوستانی‌ها عنوان می‌کنند که پول را به صورت روپیه به ایران می‌دهند، آن هم در شرایط که سیستم بانکی آنان بر مبنای دلار است.».

 

حکایت چمدان‌به‌دست بودن از این کشور به آن کشور

عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: «در نهایت، این پول، که به روپیه تبدیل می‌شود، با چمدان به کشورهایی مانند عمان برده می‌شود و، پس از تبدیل به پول رایج آن کشور، در سیستم صرافی‌های کشور ثالث، به دلار تبدیل می‌شود و باز هم با چمدان وارد کشور می‌شود.».

کریمی قدوسی اظهار داشت: «اکنون درحدود ۴ میلیارد دلار اموال ما مصادر شده است و، با قانون جدید، آنچه مسلم است این است که این تحریم و مشکلات کشور بیش از قبل خواهد شد.».

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1498

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.