معاون سابق شورای عالی امنیت ملی:

«برجام» با رویکردهای انقلابی هماهنگی ندارد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب از نگاه دیگران / دوشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

معاون سابق شورای عالی امنیت ملی ظهار کرد: در برجام هماهنگی با رویکردهای انقلابی و منویات رهبری در دولت یازدهم اتفاق نیفتاده است و بر همین اساس خروجی و راهکار قابل اتکایی را هم نخواهد داشت.

ابوالفضل ظهره‌وند معاون سابق شورای عالی امنیت ملی در گفتگو با صبح توس؛، اظهار کرد: متأسفانه برخی افراد پیشرفت را فقط در برجام می‌بینند در حالی‌که ‌کشور پهناور ایران اسلامی توانایی پیشرفت ‌بدون تکیه بر غرب و با تاکید بر تولید داخلی را دارد

وی با بیان اینکه قراردادهای بین المللی بر پایه نیازها و الزامات ساختارهای مسلط شکل می گیرد، در ظاهر دوطرفه و مورد وفاق جهانی است افزود: باتوجه به ظرفیت و توانایی، قدرت ها در پی حداکثر منافع در شکل دهی به این قراردادها هستند.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: این قراردادهای بین المللی و توافق طرفین جامعه جهانی مهم ترین ابزار قانونی کنترل می باشد که از وجهه ای قانونی نیز برخوردار است.

وی افزود: واقعیت این است که قراردادها بر اساس حقوق بین الملل عرفی شکل می گیرد که نوع رفتار قدرت ها آن را شکل داده است و بر این اساس در این توافقات همچون برجام اینکه کشوری بتواند منافع خود را کسب کند با چالش و هوشمندی خاصی باید توأم باشد چراکه «غفلت» موجب می شود همان منافع کوتاه‌مدت و میان‌مدت نیز از دست برود.

ظهره‌وند تصریح کرد: با توجه به تحریم های مجدد نقد منتقدین در مورد برجام علاوه بر ضعف دیپلماسی، این است که باید به دلیل رویکردهای مختلف مانند اختلاف رویکردی در مورد مسئله هسته‌ای و نوع تعاملات با جامعه جهانی، به «برجام» به درستی نگاه می شد.

وی افزود: اما گروهی که معتقد بودند این نگاه به خارج از کشور مطلوب است و در سایه برجام تمام مشکلات و تحریم ها کاهش یافته، نتیجه نداده است.

معاون سابق شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه هیئت نظارت برجام نسبت به محتوای پرونده مسبوق به سابقه هستند و به دلایل مختلف درگیر با سابقه پرونده هستند و باتوجه به دارا بودن اطلاعات در این زمینه انتظار است این تیم بتواند بهترین راهکار را برای خروج از شرایط فعلی مهیا کند.

وی با تأکید بر این مطلب که هیئت نظارت برجام مسئولیت خطیری دارد خاطرنشان کرد: ابتدا این هیئت باید از رویکرد واحدی برخوردار باشند که این رویکرد در تناسب و هماهنگی حداکثری با رویکرد های انقلابی و منویات مقام معظم رهبری باشد.

کارشناس مسائل سیاسیاظهار کرد: در برجام هماهنگی با رویکردهای انقلابی و منویات رهبری در دولت یازدهم اتفاق نیفتاده است و بر همین اساس خروجی و راهکار قابل اتکایی را هم نخواهد داشت.

وی افزود: دیپلماسی فرمالیستی دیگر جوابگو نیست و بایستی در چارچوب رویکردهای انقلابی که برخاسته از منویات رهبر معظم انقلاب است، دیپلماسی با ارائه راهکار مناسب شکل دهیم.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1467

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.