روزنامۀ «نیویورک‌تایمز» با انتشار فیلمی عنوان کرد؛

اولین اذعان صریح کاخ سفید به نقض برجام

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / دوشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

روزنامۀ «نیویورک‌تایمز» اخیراً با انتشار فیلمی صریح‌ترین مورد نقض توافق هسته‌ای ایران و گروه ١+۵ (برجام) توسط دولت آمریکا را بررسی کرده است.

روزنامۀ «نیویورک‌تایمز» اخیراً با انتشار فیلمی صریح‌ترین مورد نقض توافق هسته‌ای ایران و گروه ١+۵ (برجام) توسط دولت آمریکا را بررسی کرده است.
این فیلم با اشاره به اینکه دولت آمریکا دوشنبۀ هفتۀ گذشته پایبندی ایران به این توافق را تأیید کرده می‌پرسد: «اما آیا خود دولت آمریکا به این توافق پایبند است؟».
«نیویورک‌تایمز» در ادامه اظهارات سارا سندرز، سخن‌گوی کاخ سفید، در نشست با خبرنگاران در تاریخ ١٩ تیرماه را پخش می‌کند. سخن‌گوی کاخ سفید می‌گوید: «رئیس‌جمهور هنگام رایزنی با سران ده‌ها کشور بر لزوم اتحاد کشورها برای قطع منابع مالی، سرزمینی و ایدئولوژیکی تروریست‌ها تأکید کرد ... و همچنین بر لزوم اجتناب از داشتن مراودات تجاری با کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند،
به‌ویژه ایران.».
راوی فیلم «نیویورک‌تایمز» این اظهارات سخن‌گوی کاخ سفید را اولین مورد از «اعتراف صریح» ایالات متحدۀ آمریکا به پایبند نبودن به مفاد توافق هسته‌ای می‌داند. این فیلم در ادامه تصویری از بند ٢٩ متن برجام را نشان می‌دهد که در آن نوشته شده است: «اتحادیۀ اروپایی و دولت‌های عضو و همچنین ایالات ‌متحده منطبق با قوانین خود از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران در تعارض با تعهداتشان مبنی‌بر اخلال ایجاد نکردن در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.».
به این موضوع در مصاحبۀ محمدجواد ظریف با فرید زکریا، تحلیل‌گر و مجری شبکۀ خبری «سی‌ان‌ان»، هم اشاره می‌شود. ظریف در آن مصاحبه گفت: «کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که رئیس‌جمهور ترامپ از حضورش در هامبورگ برای شرکت در اجلاس «گروه ٢٠» درجهت منصرف کردن سران سایر کشورها از تجارت با ایران استفاده کرده است. این نقضِ نه‌تنها روح، بلکه متن برجام است.».
`این موضوع با ‌اعتراض روسیه هم مواجه شده است. 

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1466

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.