عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با کردپرس:

مخالف رفراندوم اقلیم کُردستان هستیم / دود رفراندوم‌ به‌ چشم‌ همه می‌رود

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه / شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

سرویس عراق و اقلیم کردستان - کریمی قدوسی اظهار کرد: «قطعاً دود رفراندوم‌ به‌ چشم‌ همه می‌رود و مطمئن‌ باشیم‌ این کار موفق نمی‌شود چون‌که چهار کشور (ایران، عراق، ترکیه و سوریه) به‌شدت مخالف این موضوع هستند.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی گفتگو با خبرنگار پارلمانی کُردپرس با بیان مخالفت کشورهای منطقه با موضوع رفراندوم استقلال اقلیم کُردستان عراق، گفت: قطعاً در موضوع رفراندوم در اقلیم و موضوع نظرسنجی ما دست استعمار را به‌خوبی و به عیان می‌بینیم. الآن‌ هم تنها کسانی که از رفراندوم حمایت می‌کنند در درجه اول رژیم صهیونیستی است و در درجه بعدی برخی از کشورهای بدسابقه و خبیثی مانند انگلیس در این‌ قضیه نقش دارند و قطعاً این به منافع ملت کُرد در آینده لطمه می‌زند.

نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به هوشیار شدن کُردها و درک توطئه‌های استعمار نسبت به مسلمانان گفت: این‌ بصیرتی است که رهبران امروز اقلیم و کُردها و امثال آقای بارزانی باید به ملتشان بدهند. ما باید در وحدت چند گام از آن‌ها جلوتر باشیم نه اینکه در این قضیه به دنبال کشور مستقل باشیم ضمن اینکه چهار کشوری که مبدأ بین قوم کُرد هستند صددرصدی با نظرسنجی و انجام رفراندوم‌ مخالف هستند. مقام معظم رهبری در دیدار با حیدر العبادی به‌صراحت این موضوع را بیان کردند. نظام امروز عراق به دلیل ترکیب جمعیتی طوری تقسیم قدرت کرده که رئیس‌جمهور از کُردها، رئیس مجلس از اهل سنت و دولت از شیعیان انتخاب می‌شود. حال عکس این در بحرین مشاهده‌ می‌شود که 70 درصد جمعیت شیعه هستند اما‌ اقلیت سنی حکم می‌کنند.

وی ادامه داد: مردم‌ عزیز کُرد ما نگاه کنند و دشمنان خود را در عرصه جهانی خوب بشناسند. ببینند آن‌ها در برابر کشورهای اسلامی دست‌ به چه اقداماتی می‌زنند و در حوزه منافع ملی خودشان‌ چه اقداماتی را طراحی و اجرا می‌کنند. از مقایسه این دو حوزه یعنی منافع داخلی دشمنان کشورهای اسلامی و حوزه منافع ملی کشورهای اسلامی، ما به‌خوبی می‌توانیم تشخیص بدهیم که نقشه این‌ها چیست.

وی افزود: امروز مردم کُرد و همه مسلمان‌ها متوجه شده‌اند که بیشترین آسیب را در سالیان گذشته از ناحیه دست‌های خبیث استعمار با محوریت آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی با پشتیبانی کشورهای خودفروخته‌ای مثل سعودی و امثال این‌ها به کشورهای اسلامی وارد شده است. امروز باید آگاه‌ترین و امن‌ترین بلاد جهان به لحاظ فرهنگ و تاریخ و مبانی اعتقادی و مذهبی و قومی و بنیاد بسیار عظیم اقتصادی بلاد مسلمین باشند ولی عکس آن را مشاهده می‌کنیم و ویران‌ترین کشورهای امروز جهان بلاد اسلامی هستند. علت چیست؟ علت همین دست است، این دست عزت اسلام و وحدت مسلمین را نمی‌خواهد.

چون وحدت اسلام با آن مبانی استراتژیک و ذخایر عظیمی که دارند برای آن‌ها خطرناک است لذا به جنگ با مسلمین آمده‌اند و از همه تجربیاتشان‌ هم استفاده می‌کنند.

کریمی قدوسی با اشاره به نگاه جمهوری اسلامی به کُردها اذعان کرد: جمهوری اسلامی همواره نگاه توأم با عاطفه به ملت کُرد دارد و ملت کُرد در هر کشوری نزد دیگر اقوام ایرانی عزیز است و سابقه اثر گزاری کُردها در فتح قدس فراموش نمی‌کنیم. صلاح‌الدین ‌ایوبی قهرمانی که قدس را فتح کرد از بلاد کُردستان بود. کُردها یکجایی در دفاع از اسلام مایه گذاشته‌اند ولی امروز مورد طمع رژیم صهیونیستی قرارگرفته‌اند به خاطر این‌که آن‌ها فکر می‌کنند احساسات ناسیونالیستی یک ظرفیتی به آن‌ها می‌دهد که مردم‌ را‌ به جان‌ هم بیاندازند.

نماینده مردم‌ مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌ مطلب که یکی از تجربیات دیرینه غربی‌ها تجزیه کشورهای اسلامی است، توضیح داد: ما باید تجربه غرب را در حوزه امنیت ملی‌شان پیگیری کنیم. آن‌ها کشورهایی هستند که در دو جنگ جهانی اول و دوم 100 میلیون کشته و مجروح و آواره از خودشان گرفتند. اروپایی‌ها جزء خون‌ریزترین اقوام جهان هستند و مستندات آن موجود است. این‌ها به این نتیجه رسیدند که برای آن‌که کشورهایشان‌ دیگر تجزیه نشود و جنگی بینشان نباشد بیایند اتحادیه تشکیل دهند و یکی شوند. اتحادیه مقدمه ایالات‌متحده است. اگر کشورهای اروپایی موفق می‌شدند به ایالات‌متحده اروپا تبدیل‌ شوند به کشوری مانند آمریکا مبدل می‌شدند و در مقابل جهان اسلام می‌ایستادند همچنان که تاریخ نشان داده همواره ایستاده‌اند و هدف آن‌ها این است کشورهای بزرگی مانند حجاز، ایران، سوریه را تجزیه کنند.

عضو کمیسیون‌ امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اعلام‌ مخالفت ایران‌ با موضوع رفراندوم اقلیم کُردستان، تصریح کرد: قطعاً دود رفراندوم‌ به‌ چشم همه می‌رود و مطمئن‌ باشیم‌ این کار هم موفق نمی‌شود چون چهار کشور (ایران، عراق، ترکیه و سوریه) به‌شدت مخالف هستند.

وی خاطرنشان کرد: ما به دنبال اتحاد واقعی بین کشورهای اسلامی هستیم و می‌خواهیم یکی شویم و تجارت و ترددمان یکی باشد و مثلاً اهالی سلیمانیه به‌راحتی به مشهد سفر کنند و ما هم آزادانه به آنجا برویم. تحولات نشان‌ می‌دهد اسلام‌ به سمت وحدت جهانی و نه تفرقه پیش می‌رود و موضوع رفراندوم یک‌ نوع تفرقه است ضمن آن‌که ما معتقدیم همه باید از حقشان‌ برخوردار باشند و در مدیریت و منافع سهیم‌ شوند.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1463

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.