فانوس نتیجه بدعهدی های آمریکا را بررسی می کند

پایان سکوت ظریف

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب از نگاه دیگران / سه شنبه ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

محمد جواد ظریف دیپلمات باتجربه کشورمان پس از چند سال مذاکره پی در پی با غربی ها و تلاش در جهت ایجاد تعادل در روابط ایران و غرب، بالاخره سکوت خود را شکست.

به گزارش فانوس، توافق ایران با 5 + 1 که معروف به برجام شده است، در داخل و خارج از ایران موافقان و مخالفان بسیاری دارد. در داخل کشور، بسیاری این توافق را نقد کرده و معتقد بوده و هستند که منافع ایران را تامین نمی کند.

از سوی دیگر مدافعان سرسختی نیز از برجام دفاع و حمایت می کنند که از جمله آنها می توان به رئیس جمهور و به ویژه محمدجواد کولیوند وزیر خارجه اشاره کرد.

ظریف پس از توافقات برجام در جمع خبرنگاران تاکید کرده بود که این قراداد یک توافق برد – برد است همینکه جان کری وزیر خارجه آمریکا آن را امضا کرده است، امضای وی را به عنوان تضمین قبول می کنیم.
البته وزیر خارجه کارکشته و دیپلمات با تجربه کشورمان همچنان به این توافق پایبند بود، اگر چه کریمی قدوسی نماینده مشهد مدعی است که ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرده که "اعتماد به جان کری را اشتباه می داند و به آن اعتراف می کند"

با این وجود ظریف همچنان از مدافعان سرسخت برجام بود. حتی سال گذشته با بیان این‌که برخی خیال می‌کنند من بابت برجام شرمنده‌ام در حالی که اتفاقا به آن افتخار می‌کنم ادامه داد: اما معتقدم که نباید برجام را هر روز مطرح کنیم. برجام یک واقعیت دنیاست و آن باید جزء شرایط عادی باشد. هر روز دعوا نکنیم که نمره برجام 100 است یا 5. من نمره نمی‌دهم، اما باید توجه کنیم که برجام یک توافق چند جانبه است که هر یک از طرف‌ها نکاتی را در مورد آن پذیرفته‌اند. آمریکا بیش‌ترین نکات را پذیرفت. آنها معتقد بودند که ما نباید غنی‌سازی یا آب سنگین داشته باشیم. تحریم‌ها بزرگ‌ترین سرمایه برای آن‌ها بود ولی آنها آن را از دست دادند.

این دفاع سرسختانه چندان دوام نداشت، چرا که وزیر خارجه ایران در دومین سالگرد امضای برجام در پیامی در توییتر نوشت: آمریکا تاکنون هم از متن برجام و هم از روح این توافق، سرپیچی کرده است.  خواهیم دید آیا آمریکا آماده است تا به متن برجام پایبند بماند، چه برسد به روح این توافق. تاکنون که هر دو را زیر پا گذاشته است. آیا باز هم باید از هایلایت استفاده کنم؟!

این اقدام ظریف در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی از جمله ترامپ و همچنین وزیر خارجه آمریکا بیان شد که البته شروعی بر پایان سکوت ظریف بود.

وی چند روز بعد در جلسه شورای روابط خارجی آمریکا حاضر شد و طی سخنانی تأکید کرد:‌  ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اختیار راستی‌آزمایی از پایبندی به تعهداتش تحت برجام را داده و آژانس هر بار این پایبندی را تأیید کرده است.

 

ظریف خطاب به آمریکایی ها: خودتان را فریب ندهید

وی در واکنش به اظهارات مداخل‌ ‌جویانه اخیر مقام‌های آمریکایی گفت: خودتان را فریب ندهید؛ تغییر حکومت ایران امکان‌پذیر نیست. طرح این موضوع نشان می‌دهد که آمریکا از گذشته درس نگرفته است. ما فلج‌کننده‌ترین تحریم‌ها را دوام آوردیم، دلیلش این است که ایران به مردم خود متکی است. آمریکا از زمان وقوع انقلاب در ایران، سیاست تغییر نظام را در دستور کار خود داشته است. «تغییر نظام در ایران جواب نمی‌دهد. آمریکا از تاریخ درس نمی‌گیرد. آمریکا در سال 1953 نظام حاکم را سرنگون کرد و ببینید که چه شد».هنگامی که به ما با سلاح‌های شیمیایی حمله شد، این موضوع برای کسی مهم نبود...، چرا ما دوام آورده‌ایم؟ چون می‌توانیم به مردممان تکیه کنیم.

این بخش از اظهارات محمد جواد ظریف پاسخی به سخنان سخیف رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا بود که گفته است " سیاست دولت ترامپ در قبال ایران در حال تکوین است اما دولت واشنگتن در پی مقابله با استیلا و هژمونی منطقه ای ایران و نیز حمایت از انتقال مسالمت آمیز جمهوری اسلامی در این کشور است."

ظریف در بخش دیگری از اظهارات که در اکثر رسانه های داخلی و خارجی بازتاب گسترده ای داشت، گفته بود: در خاورمیانه شاهد شکست سیستم دولت بوده‌ایم. انتظارات برآورده نشده‌اند و مردم احساس می‌کنند که دولت ــ نمی‌خواهم بگویم دولت کشورهای عرب، اما تا حد زیادی دولت‌های کشورهای عرب ــ در برآورده کردن اساسی‌ترین نیازهای آنها ناکام مانده‌ است». مردم ما دو ماه پیش ده ساعت برای رأی دادن در صف ایستادند، این فرصتی را در اختیار آنها قرار می‌دهد تا نظرشان را ابراز کنند، این چیزی است که اصلاً در بقیه منطقه ما وجود ندارد».

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت:‌ اظهارات جانشین ولیعهد عربستان درباره کشاندن جنگ به داخل ایران یک تهدید بود، تهدیدی که آنها مدتی با حمایت از سازمان‌های تروریستی به‌دنبال تحقق آن بودند. شما آنها را می‌دیدید که شخصاً در راه‌پیمایی‌های همین سازمان‌های تروریستی در پاریس که در بیرون این سالن هم شعار می‌دادند، شرکت می‌کردند. در نهایت آنها توانستند بعضی از آن تروریست‌ها را داخل پارلمان ما بیاورند، جایی که آنها بیشتر از همه‌جا از آن تنفر دارند چون چیزی است که ما داریم و آنها ندارند».

ظریف پس از حداقل 4 سال در این نشست از ادبیاتی استفاده کرد که منتقدان برجام تاکنون به آن مسلح بودند. به عنوان مثال گفته به موضوع تحریم‌های غرب علیه ایران اشاره کرد و گفته است: من اعتقادی به تحریم‌ها ندارم. آنها کارساز نیستند. تحریم‌ برای آمریکا سرمایه نیست، بلکه بدهی است... وقتی آمریکا شروع به تحریم ایران کرد ما فقط 200 سانتریفیوژ داشتیم، موقع مذاکرات 20000 تا.
حال باید منتظر ماند و دید که آیا ظریف به طور کامل از اردوی مدافعان برجام خارج می شود و یا اینکه برای تعامل با آمریکا رویکرد دیگری را در پیش خواهد گرفت. خروج ظریف از جمع مدافعان برجام بعید به نظر می رسد، شاید او راهکار دیگری در دست دارد.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1459

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.