نمایندگان مجلس:

رهبری واحد در جهان عرب موضوعیت ندارد/ باید با تعقل با رویدادهای منطقه برخورد کرد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب از نگاه دیگران / چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تشریح ابعاد آشکار و پنهان دعوای سیاسی قطر و چند کشورعربی به سرکردگی عربستان تاکید کردند: اختلافات داخلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نشان داد در جهان عرب، رهبری واحد موضوعیت ندارد و با تدبیر و تعقل باید با این اتفاقات برخورد کرد.

به گزارش ایرنا، در پی قطع مناسبات تعدادی از کشورهای عربی از جمله عربستان، امارات و مصر با قطر، روابط این کشورها وارد دوره تازه‌ای از تنش های آشکاری شد که پیش از این، بصورت آتش زیر خاکستر و تا حدی کنترل شده نمایان بود. 

**عصر پدرخواندگی آل سعود تمام شده است / جهان نیازمند صلح است
«محمدرضا تابش» با تعجب آور و مشکوک خواندن تحولات به وجود آمده در روابط کشورهای منطقه طی 24 ساعت گذشته اظهار داشت: باید با تدبیر و تعقل با این اتفاقات برخورد کرد. 
وی در گفت وگو با خبرنگاران تصریح کرد: کشورها و ملت های عربی به رشد فرهنگی و ملی بالایی دست یافته اند و عصر پدر خواندگی عربستان و خاندان آل سعود تمام شده است. 
نایب رئیس فراکسیون امید مجلس با تاکید بر این که ایران همسایه ملت های عرب و حامی تمامیت ارضی و استقلال تمامی کشورها به ویژه همسایگان مسلمانش است، اظهار داشت: جهان نیازمند صلح است و امیدواریم برادران مسلمان ما در کشورهای عربی از تفرقه و اختلاف چه در میان خود و چه در میان امت بزرگ اسلامی اجتناب کنند. 
تابش اضافه کرد: ما درعین حال که تحولات منطقه ای را رصد می کنیم و مراقبت لازم را برای حفظ تمامیت ارضی و منافع ملی خویش داریم باید با اتکای به توانمندی دیپلمات های هوشمند و کارکشته مان که مستظهر به پشتیبانی ملت قهرمان ایران و نیروهای پرتوان و شجاع مسلح کشور هستند، از هرگونه اقدام و اظهارنظر تحریک کننده و تنش زا دوری کنیم. 
وی ادامه داد: در تعامل با دولت های منطقه، با فرونشاندن التهاب موجود، اجازه ندهیم قدرت های استکباری و رژیم صهیونیستی به نقشه های شوم خویش که ایجاد بی ثباتی در منطقه و افزایش تنش و احیانا تغییر موازنه قدرت و آرایش نظامی در خاورمیانه است دست یابند.

**تحولات قطر با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران گره خورده است 
«علاءالدین بروجردی» رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس نیز گفت: تحولات قطر با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران گره خورده است؛بنابراین بسیار طبیعی است که ایران نمی تواند نسبت به این تحول مهم بی تفاوت باشد. 
نماینده مردم بروجرد در مجلس تصریح کرد: ما ضمن این که به دقت این تحولات را رصد می کنیم اما تصمیم گیری های جمهوری اسلامی ایران به لحاظ اصول حاکم در جمهوری اسلامی ایران پیوسته حق محور بوده است. 
وی افزود: تجربه تلخ تاریخی اشغال کویت توسط صدام و موضع گیری جمهوری اسلامی ایران در آن مقطع نشان دهنده همین حق محوری است که جمهوری اسلامی پیوسته در تصمیم گیری های خود در عرصه بین الملل داشته است. 
بروجردی تاکید کرد: تحولات قطر لایه های پنهان برون مرزی مهمی دارد که در آینده رمزگشایی خواهد شد.

**آل سعود معضل منطقه است 
«جوادکریمی قدوسی» نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس در تحلیل تنش های رخ داده میان قطر و رژیم سعودی گفت: رقابت میان دوحه و ریاض اتفاق تازه ای نیست و روابط آنها به شدت سینوسی است. 
وی افزود: قطری ها به دلیل موقعیت جغرافیایی و مرز مشترک با ایران بیش از سایر کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس، عمق موفقیت های جمهوری اسلامی را لمس کرده اند. 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: روابط جمهوری اسلامی و قطر با وجود اختلافات جدی با شورای همکاری خلیج فارس هرگز به سردی نگراییده است. 
کریمی قدوسی تاکید کرد: منافع ملی قطر در معرض تهدیدات کشنده سعودی قرار گرفته است و جمهوری اسلامی به شدت نگران اقدامات خرابکارانه ریاض در این کشور همسایه است. 

**دعوای قطر و عربستان قدیمی است 
«سیدجواد ابطحی» نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در تحلیل تنش های عربستان با قطر گفت: اختلافات «آل سعود» و «آل تمیم» از گذشته تا امروز ادامه یافته است و ما شاهد بروز تنش هایی میان آنها بوده ایم. 
وی افزود:دعواهای قبیله ای و ادعاهای مرزی ظرف نیم قرن اخیر همواره بر روابط اعضای شورای همکاری های خلیج فارس سنگینی می کرده است. 
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس ادامه داد: مصر نقطه تلاقی منافع قطر و عربستان است تا جایی که آنها علاوه بر قاهره در لیبی نیز با یکدیگر وارد جنگ نیابتی می شوند. 
ابطحی گفت: دوحه از اخوان المسلمین حمایت می کند و ریاض از حکومت ژنرال السیسی و همین مساله پس از اجلاس سعودی در حضور دونالد ترامپ اختلافات آنها را تشدید کرده است. 
وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت اینجاست که قطری ها در حال بازسازی جایگاه دوحه از یک قدرت تدافعی درمقابل عربستان، به یک قدرت تهاجمی هستند. 

**رحیمی: کویت و عمان میانجی منازعه قطر می شوند 
«علیرضا رحیمی» نماینده مردم تهران نیز در واکنش به وضعیت پیش آمده برای کشور قطر اظهار کرد: ابتدا نباید نقش قطر در ائتلاف علیه اسد در کنار ریاض در آنکارا، تقویت مالی داعش و النصره و سیاست ضد ایرانی در شورای همکاری کشورهای خلیج فارس فراموش شود. 
وی ادامه داد: اما نکته قابل توجه در این اختلاف به وجود آمده این است که برنده اول این گسست ها رژیم اشغالگر قدس و بازنده اصلی این مناقشه مثلث سعودی، مصر و امارات خواهد بود. 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: سعودی ها با این تصمیم آشکار کردند که ماموریت اجرای برنامه های ترامپ در منطقه را قبول کرده اند؛ آن هم بلافاصله بعد از آنکه سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان صورت گرفت. 
این نماینده مجلس تاکید کرد: اختلافات داخلی کشورهای شورای همکاری خلیج و اتحادیه عرب نشان داد در جهان عرب رهبری واحد موضوعیت ندارد و خسارت های ناشی از اختلاف در جهان عرب به ملت ها و منطقه وارد می شود. 
وی اضافه کرد: در چنین شرایطی میانجی گری کشورهای عمان و کویت دور از انتظار نیست و تا روزهای آینده یکی از این دو کشور با هدف میانجی گری به موضوع ورود خواهند کرد. 
این نماینده مجلس به مخالفت عربستان برای میانجی گری دیگران اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود رد میانجی گری ها از سوی عربستان، عمان این موضوع را تمام شده تلقی نخواهد کرد و راه های میانجی گری را در دست بررسی قرار خواهد داد. 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس با اشاره به درگیری های نظامی متعدد در منطقه خاورمیانه اظهارداشت: با توجه به حساسیتی که در منطقه خلیج فارس به واسطه جنگ و درگیری در سوریه، عراق و یمن وجود دارد ضرورت دارد کشورهای منطقه نقش میانجی گری برای حل تنش در خصوص قطر را به خوبی ایفا کنند؛ در غیر اینصورت ، باید شورای امنیت سازمان ملل نشست فوری برای بررسی راه های برون رفت از این منازعه تشکیل دهد. 

**تاکید جاسمی بر لزوم حفظ آرامش منطقه برای جلوگیری از نفوذ آمریکا 
«سید قاسم جاسمی» نیز درمورد قطع مناسبات چهارکشور عربستان، مصر، بحرین و امارات با قطر، اظهار داشت: دخالت خارجی‌ها به خصوص آمریکا در منطقه همواره چالش‌هایی را به وجود آورده و این بار نیز سفر ترامپ به منطقه سبب شد تا جدایی بین 5 کشور منطقه ایجاد شود. 
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به نظر می‌رسد پس از سفر اخیر ترامپ به منطقه، عربستان سعودی به دنبال این بوده که قطر از سیاست های ریاض تبعیت کند که گویا دوحه تن به این کار نداده است و اختلافاتی به وجود آمده است. 
وی افزود: عربستان و قطر در خصوص مسائل مختلف، مواضعی نزدیک به هم داشتند ولی اخیرا عربستان به همراه 3 کشور مصر، امارات و بحرین روابط دیپلماتیک خود را با دوحه به صورتی نامتعارف و غیر دیپلماتیک قطع کرده‌اند. 
جاسمی یادآور شد: پس از اتفاقات رخ داده اخیر، باید کشورهای منطقه به گونه‌ای رفتار کنند که مانع از نفوذ بیشتر غرب و آمریکا به منطقه شود. 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در شرایط جدیدی که به وجود آمده است باید برای حفظ امنیت کشور و منطقه تلاش کند. 
به گزارش ایرنا، عربستان، مصر، امارات و بحرین روز گذشته در یک اقدام مشترک با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی روابط سیاسی خود را با دوحه قطع کردند و به دنبال آن گذرگاه های زمینی و هوایی و دریایی خود را بر روی این کشور بستند.
قطع پروازهای بین این کشورها از دیگر اقدامات آنان علیه قطر است و دوحه نیز متقابلا پروازهای خود را به این کشورهای قطع کرده است.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1403

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.