چرا برجام جلوی مصادره اموال ایران را نگرفت؟

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / دوشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۶ / 0 نظر

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: طبق اطلاعات به دست آمده آمریکایی‌ها ۸۰ میلیارد دلار کیفرخواست علیه اموال ایران داده‌اند.

به گزارش افکارنیوز، جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد درمجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوشنبه 211 فروردین در تشریح سوالات خود از علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی گفت: یکی از دستاوردهای برجام این بود که مردم ایران به اموال  خود دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: پس از اجرایی شدن برجام شاهد مصادره 2 میلیارد دلار و پس از آن 13 میلیون دلار و 1.6 میلیارد دلار از اموال و دارایی‌های ایران از سوی آمریکا، کانادا و لوکزامبورگ بودیم.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه حدود 100 میلیارد دلار از اموال ایران در بانکهای خارجی قرار دارد افزود: طبق اطلاعات به دست آمده آمریکایی‌ها 80 میلیارد دلار کیفرخواست علیه اموال ایران داده‌اند که پس از این شاهد خواهیم بود یکی پس از دیگری اموال ایرانیان مصادره می‌شود. مگر قرار نبود برجام جلوی این کارها را بگیرد؟

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عمدتا مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری میزان حل شده است اظهار داشت: اگرچه مشکلات سپرده‌گذاران همچنان دارند، اما بنده از توضیحات وزیر اقتصاد درباره اقدامات انجام شده درباره این موسسه قانع شدم.

کریمی‌قدوسی پس از توضیحات علی طیب‌نیا درباره مصادره 13 میلیون دلار از اموال ایران در کانادا، گفت: رسانه‌های رسمی این خبر را اعلام کرده بودند اگر چه نفس سوال بنده در این موضوع باز می‌گردد به کل داراییهای ایران در خارج از کشور که از سوی آمریکاییها و برخی کشورها در حال مصادره شدن است.

وی با اشاره به سوال خود درباره ورود کالای قاچاق به کشور از مبادی رسمی تصریح کرد: همه نمایندگان قصدشان این است که  جلوی این مصیبت بزرگ را بگیریم و بدون نتیجه آن را رها نکنیم.

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب امسال در بیانات نوروزی خود در مشهد مقدس همان صحبت‌هایی که 166 سال پیش درباره قاچاق گفته بودند و این امر را حرام اعلام کرده بودند را دوباره تکرار کردند گفت: باید برای عمل کردن به فتوای رهبری انقلابی قدم برداریم.

کریمی‌قدوسی با بیان اینکه قاچاق کالا باعث بیکاری،‌ آسیب‌های اجتماعی و ناامنی اجتماعی و فرهنگی می‌شود افزود: مجموعه  این تهدیدها حاکمیت ملی را تضعیف می‌کند که باعث تضعیف توان دفاعی کشور می‌شود.

وی تصریح کرد: دشمن از طریق کانال جنگ اقتصادی امروز تا تهران نیز نفوذ کرده، اما سران واردکننده کالای قاچاق بدانند  همان‌گونه که مردم در برابر نفوذ نظامی ایستادند در برابر این کار پلشت هم می‌ایستند.

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه شاهراه کالای قاچاق، گمرکات هستند، عنوان کرد: آیا کولبران می‌توانند 15 میلیارد دلار کالا قاچاق کنند؟

کریمی‌قدوسی با بیان اینکه نقش دو تابعیتی‌ها در قاچاق کالا فراموش شده، گفت: شرکت‌های کاغذی در دوبی و کشورهای منطقه ثبت شده‌اند و کمک‌های مستقیمی به قاچاق کالا به کشور دارند.

وی تصریح کرد: در چند سال گذشته 160 باند قاچاق کالا شناسایی شده که دولت با آنها برخوردی نکرده است. آقای طیب‌نیا چرا رئیس گمرک را عزل نمی‌کنید؟ حتی در 44 سال گذشته یک سخن از رئیس‌جمهور درباره قاچاق کالا نشنیده‌ایم.

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه چرا تعرفه واردات کالا افزایش نمی‌یابد، تصریح کرد: همان ترامپ دیوانه پس از رئیس‌جمهور شدن تعرفه واردات کالا از چین را از 20 درصد به 355 درصد افزایش داد تا از تولیدات داخلی حمایت کند.

کریمی‌قدوسی با بیان اینکه در سال گذشته هزار صرافی غیرمجاز تاسیس شده، اظهار داشت: چگونه می‌شود 15 هزار میلیارد از کشور بابت قاچاق خارج شود بدون اینکه مبادی اصلی آن مشخص شود. آیا تاکنون نفراتی در این زمینه دستگیر شده‌اند؟

وی ادامه داد: در چند سال گذشته هزار لیزینگ و 3500 صندوق اعتباری غیرمجاز تاسیس و در حال کار کردن هستند.

نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: حال بماند که در چند وقت اخیر فراکسیون گمرک مجلس را نیز دعوت کرده‌اند و به آنها شام و هدایایی نیز به آنها داده‌اند.

کریمی‌قدوسی خاطرنشان کرد: در مجلس هشتم وقتی فساد 3 هزار میلیاردی اعلام شد، بنده اولین نفری بودم که فریاد زدم، نه به  خاطر امیرمنصور آریا بلکه به خاطر همکاری برخی از همکاران در این پروژه بود.

وی در پایان تصریح کرد: در همان زمان بنده و آقای کوثری نزد آقای اژه‌ای رفته بودیم که وی به ما گفت نفوذی‌ها از طریق امیرمنصور آریا طرحی را به مجلس ارائه کرده‌اند تا اقدامات وی رنگ قانونی بگیرد.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1328

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.