در میزگرد سیاسی فارس پیرامون فتنه و 9دی مطرح شد:

فتنه88حاصل انحراف خواص از مسیرانقلاب بود/ فتنه هرگز توسط مردم عادی مدیریت نمی شود/ برجام ترفند جدید دشمنان برای مقابله با انقلاب است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / شنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۵ / 0 نظر

به گزارش خبرگزاری بسیج در  قزوین، 9 دی سال 88 یادآور حماسه مردم غیور ایران اسلامی است که در برابر انبوهی از طوفان‌ها‌ی ویرانگر، قدرت خود را به رخ جهانیان کشیدند و این روز به عنوان برگی ماندگار در تاریخ افتخارات ایران اسلامی نام گرفت چراکه بصیرت بدنه جامعه از بسیاری خواص جلوتر بود.

به گزارش خبرگزاری بسیج در  قزوین، 9 دی سال 88 یادآور حماسه مردم غیور ایران اسلامی است که در برابر انبوهی از طوفان‌ها‌ی ویرانگر، قدرت خود را به رخ جهانیان کشیدند و این روز به عنوان برگی ماندگار در تاریخ افتخارات ایران اسلامی نام گرفت چراکه بصیرت بدنه جامعه از بسیاری خواص جلوتر بود.

حماسه‌ای مردمی که در این سال رقم خورد، مردم از هر قشری به صحنه آمدند تا آتش فتنه را خاموش کنند و این فتنه خاموش هم شد.

مردم در حرکت حماسی 9 دی‌ماه سال 88، از خود بصیرت نشان دادند و چیزی کم نگذاشتند اما سؤال این است که چه عاملی موجب شد تا برخی افراد خط امام و انقلاب را فراموش کرده و ابزار دست غربی‌ها شوند.

فتنه 88 غباری از ناآگاهی برخی افراد در کشور بود که برای رسیدن به اهداف و منافع خود آرمان‌های امام، شهدا و رهبر معظم انقلاب را به دست فراموشی سپرده و در مسیر فرمانبرداری از بیگانگان، زمینه جولان فتنه‌گران را در خیابان‌های پایتخت مهیا کردند؛ ناگفته نماند که نهم دی نمادی از استقامت مردم کشور به ویژه مردم قزوین در برابر زیاده‌خواهی این فتنه‌گران بود.

اما آنچه در این خصوص حائز اهمیت است سکوت برخی مسؤلان و حتی نمایندگان مجلس درباره 9 دی است که قطعا از نظر افکار عمومی پنهان نمی‌ماند.

طی میزگردی با حضور فعالان سیاسی و فرهنگی دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامی از جمله محمدحسین شفیعی‌ها دبیر حزب مؤتلفه استان قزوین، فعال سیاسی مدیرکل اسبق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا خانلری کارشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، ربابه ضیایی از فعالان فرهنگی و مبارزان قبل از انقلاب، قدسیه فیاضی از فعالان فرهنگی و سیاسی پرداخته است که متن آن را در زیر می‌خوانید:

 

در تحلیل فتنه 88، علت این فتنه چه بوده و چه خسارت‌هایی را برای کشور به همراه داشته است؟

شفیعی‌ها: فتنه 88 حاصل انحراف برخی خواص از مسیر انقلاب اسلامی ایران بود که این فتنه بسیاری از مردم را فریب داد و موجب خسارت قابل توجهی به جامعه شد؛ این فتنه ریزش‌هایی را برای انقلاب اسلامی ایران به همراه داشت.

سهم‌خواهی برخی خواص و به ظاهر انقلابیونی که همراه امام (ره) بودند، موجب شد تا این افراد به راحتی تمرد از قانون را در دستور کار خود قرار دهند؛ وقتی برخی خواص خود را بالاتر از قانون و ساختار حکومت بدانند به تقابل با نظام می‌‌پردازند.

خانلری: در انقلاب اسلامی ایران دو دیدگاه وجود داشته است که عده‌ای این انقلاب را با دید سکولار و برخی هم اسلام ناب محمدی مد نظر امام خمینی (ره) مطرح می‌کردند و در طی سال‌های متمادی افرادی بوده و هستند که در تقابل با این انقلاب بحران‌آفرینی کرده‌اند.

در فتنه 88 افرادی آتش‌بیار معرکه شدند که با نگاه غرب گرایانه به اسلام و حکومت، همواره آسیب‌های جدی را متوجه ملت کردند؛ افراد یاد شده خواستار اجرای حکومت سلطنتی به سبک هرم وارونه بودند؛ دولت اصلاحات هم با طرح جامعه مدنی فعالیت خود را آغاز کرد و در نهایت با گفت‌وگوی تمدن‌ها موجب فشار بیشتر به انقلاب و کشور شد.

اصلاح‌طلبان که دو دوره سکان قوه مجریه را در دست داشتند، در دولت‌های نهم و دهم به دنبال فرصتی بودند تا مقابله به مثل خود را علنی کنند و با راه‌اندازی فتنه بتوانند در حیات سیاسی کشور دوام بیاورند.

چرا عده‌ای فتنه را سوء‌تفاهم می‌دانند؟

شفیعی‌ها :یک جریان کوته‌فکر و ساده‌اندیش در کشور وجود دارد که برخی از شخصیت‌های سیاسی پرچم‌دار آن بوده و معتقد هستند؛ «باید به دو طرف فتنه پرداخته شود» و این به معنای گرفتن شریک جرم برای کارشان است.

افرادی که فتنه راه انداختند با سوءتفاهم دانستن فتنه، شعور مردم را به بازی گرفته و اظهار می‌کنند که «برپایی فتنه به دلیل مناظره احمدی‌نژاد با موسوی بوده است که اگر در مناظره اسم برخی شخصیت‌ها برده نمی‌شد، حوادث فتنه 88 هم اتفاق نمی‌افتاد» که این اظهارات کاملا غلط است.

موسوی قبل از انتخابات و مناظرات سیاسی در مصاحبه با هفته‌نامه تایمز مطالبی بیان می‌کند که نشان‌دهنده شروع فتنه است.

در این خصوص خبرنگار تایمز از موسوی سؤال می‌کند که اگر در انتخابات هم پیروز شوید، با بودن رهبری چگونه می‌خواهید به قدرت برسید؟ موسوی می‌گوید: «پیروزی در انتخابات بخشی از تغییر است و پیام خودمان را به هواداران منتقل کردیم.»

اگر کسی ذره‌ای شعور سیاسی داشته باشد متوجه می‌شود که این سؤالات در یک اتاق فکر طراحی‌شده و هماهنگی سؤال و نوع بیان نشان‌دهنده موضوع طراحی فتنه از داخل و خارج است و یا اگر این افراد به دنبال تغییر ساختار حکومتی کشور بوده عقب‌نشینی رهبری را مدنظر داشتند تا خودشان صحنه‌گردانی کنند‌ ولی ملت پشت سر رهبری حرکت کرد نه غربی‌ها و فتنه‌گران.

 

در جریان فتنه 88، چرا برخی خواص از موسوی به عنوان کاندیدای خودشان استفاده کردند؟

شفیعی‌ها: کاندیدای خواص برای انتخابات خاتمی بود اما در روز ثبت‌نام با یک چرخش میرحسین موسوی به عنوان کاندید اصلاح‌طلبان معرفی شد؛ خاتمی می‌دانست که در رقابت با احمدی‌نژاد شکست می‌خورد و هاشمی هم این مسئله را تجربه کرده بود اما با توجه به اینکه میرحسین در دوران جنگ و امام مسؤولیت نخست‌وزیری را بر عهده داشت و مردم ذهنیت و شناختی از عملکرد وی همانند امروز نداشتند، این افراد موسوی را به عنوان کاندیدای اصلاحات معرفی کردند چراکه موسوی بهترین فرد برای جذب آرا مردم در جبهه اصلاحات بود.

چرا برخی از بزرگان انقلاب در این فتنه نمره قبولی نگرفتند؟

شفیعی‌ها: پیرو امام و رهبری بودن دلیل بر این نیست که هرگز دچار خطا و اشتباه نشویم؛ بزرگان صدر اسلام که در برابر امام علی (ع) ایستادند، همیار و همگام با رسول اکرم بودند.

انقلاب اسلامی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست، در فتنه 88 وقتی برخی خواص به خیابان‌ها آمدند و فریاد زدند: «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» این افراد چگونه می‌توانند خودشان را پیرو رهبری و امام بدانند؟ کجای این شعارها سوءتفاهم بوده است؟ عافیت‌طلبی خواص و لقمه‌های حرامی که از بیت‌المال برداشتند موجب شد که این افراد از مسیر انقلاب منحرف شوند.

خواص با دشمنان اسلام و ملت هم‌پیمان شدند؛ چه سوءتفاهمی در این رفتارها می‌تواند باشد جز اینکه نشان از بغض و کینه نسبت به انقلاب است؟ وقتی کروبی که در تشییع امام راحل آن‌چنان خود را می‌زد و نظر همه را جلب می‌کرد در روز عاشورای 88 تعرض‌کنندگان به عزای اباعبدالله و مردم را مردان خدا نامید، چه توجیهی دارد و به چنین افرادی چه نمره‌ای می‌توان داد؟ افرادی همچون کروبی دستشان به خون فتنه 88 آلوده است.

 

چه جریان و گروه‌هایی در فتنه 88 نقش‌آفرینی کردند؟

شفیعی‌ها: در فتنه 78 و 88 پای بزرگانی از جریان اصلاحات در میان بوده است.

آیا تکرار فتنه امکان‌پذیر است؟

شفیعی‌ها: بله امکان‌پذیر بوده و انقلاب اسلامی ایران انقلاب مستضعفین است؛ با تجمل و اشراف‌گری که در بین مسئولان مشاهده می‌شود و وزیری که نزدیک به یک هزار میلیارد تومان ثروت از سفره انقلاب اسلامی را در زندگی خود دارد، درد فقرا و محرومان به راحتی برای این مسؤولان قابل لمس نیست.

نمی‌شود با حقوق‌های نجومی جامعه را از معضلات اقتصادی نجات داد؛ فتنه زمانی تکرار می‌شود که حق در جامعه آن‌قدر کم‌رنگ شود تا تشخیص و تفکیک آن از باطل سخت باشد و فتنه‌ها زمانی رخ می‌دهد که بخشی از افراد جامعه در غفلت به سر ببرند.

نابرابری موجب شکاف طبقاتی و پیش‌زمینه فتنه‌ها است و شکاف طبقاتی زمینه زیر سؤال رفتن آرمان‌های انقلاب را موجب می‌شود.

حماسه 9 دی سال 88 چه دستاوردی برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران به همراه داشته است؟

شفیعی‌ها: 9 دی نشان داد بعد از گذشت 30 سال، انقلاب هنوز زنده است و مردم قدرتمندتر از گذشته در میدان حاضر هستند؛ یک نقطه درخشان در رشادت‌های ملت ایران به ثبت رسید و لایه پنهان و خیانت‌کار به کشور آشکار شد؛ باتجربه سنگینی که نظام کسب کرد نشان داد؛ در برابر طراحی‌های دشمنان آماده‌تر از قبل شده است.

انکار فتنه از سوی طرفداران فتنه گران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خانلری: اغتشاش و زیر سؤال بردن انتخابات در ادامه برنامه‌ها برای انحراف و براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران طراحی‌شده بود.

برخی افراد با مشاهده آتش زدن اموال عمومی و شهادت عده‌ای بی‌گناه و هزاران مجروح و شعار علیه ارکان نظام، چگونه فتنه را انکار می‌کنند؟ البته دلیل این کار آن‌ها این است که اصلاح‌نشده‌اند و در فرصت مناسب بازهم رفتارهای قبلی خود را ادامه می‌دهند؛ با توجه به اینکه فتنه گران 8 ماه ترک تازی کردند باید درباره فتنه 88 روشنگری کرد.

آیا این افراد نمی‌دانند که به برکت انقلاب اسلامی ایران، وزیر و وکیل شده‌اند و دست به اقدامات فتنه گرانه می‌زنند؟

خانلری: ریشه فتنه به ابتدای انقلاب برمی‌گردد که عده‌ای برای برداشتن از سفره انقلاب سهم‌خواهی کردند چرا یک خبرنگار خارجی متوجه می‌شود که با این رفتارها نمی‌شود تغییر ایجاد کرد اما این خواص درک نمی‌کنند.

باید درسی در دانشگاه‌ها برای روشنگری در خصوص حوادث سال 88 ارائه شود و فراموش نکنیم که منشأ تمام فتنه‌ها و عملکرد فتنه‌گران جدا از فعالیت سیاسی و بی‌تقوایی است.

اعتماد به دشمنان ملت با تجربه‌ای که از بدعهدی‌های آنها داریم همواره در دستور کار فتنه‌گران بوده است، چه تحلیلی دارید؟

خانلری: اگر در فتنه تیر 78 با این افراد برخورد قاطع‌تری می‌شد در فتنه 88 این اتفاقات نمی‌افتاد، 8 سال جنگ ناجوانمردانه به کشور تحمیل کردند.

در منطقه هم هر جا گرایشی به ایران وجود داشته باشد دشمنان اسلام و در رأس آن آمریکا با تمام قوا به آنجا یورش می‌برند، منافع کشور را دستبرد می‌زنند و اموال کشور را بلوکه می‌کنند؛ هیچ انسانی به چنین دشمنی که بدعهدی در ذات آن‌ها است اعتماد نخواهد کرد.

در زمینه شورش‌های خیابانی خواص چه برنامه‌هایی را در دستور کار داشتند؟

خانلری: در اعتراض‌های مدنی سهم خواهی وجود دارد و سعی دارند با ساقط ساختن اقتصاد کشور و تضعیف آن فرمول براندازی خود را تکمیل کنند. دشمن تمام این اعتراض‌ها را برای تقویت نیروهای خود ساماندهی می‌کند. دشمنی‌های غرب که حامی فتنه گران بودند و اعترافات مادلین البرایت و بعد از آن هیلاری کلینتون نشان داد که هیچ‌گاه نباید اعتماد کرد و مردم یک کشور تا نخواهند هیچ قدرتی نمی‌تواند آن‌ها را استعمار و سرزمین را اشغال کند و فتنه گران زمینه نفوذ دشمن در آشوب‌ها را فراهم کردند. امروز هم برای مهار انقلاب اسلامی با ترفند مذاکره و برجام پیش آمدند و این خطر بیشتری از فتنه 88 دارد.

تأکیدات رهبری معظم انقلاب در این خصوص چه بوده است؟

خانلری: رهبری چند سال است که درباره انحراف تأکیدات بسیاری دارند و به مردم اعلام کردند که انقلابی باشید و حوزه‌های علمیه را مورد خطاب قرار دادند چراکه تفکر سکولاریسمی که در فتنه 88 صحنه‌گردانی و میدان‌داری کرد به دنبال نفوذ قدرت در بدنه نظام است و رهبری خطر را حس می‌کند، برجام با تمام وعده‌هایش شکست‌خورده است و عده‌ای حرف از برجام‌های بعدی می‌زنند.

ریشه فتنه را در چه چیزی می‌دانید؟

فیاضی: یکی از خصوصیات فتنه‌ها این است که هیچ‌گاه مردم عادی فتنه  را نمی‌توانند ساماندهی کنند بلکه همیشه پای خواص در میان است.

کسانیکه رنگی از حق بر چهره دارند همیشه عامل فتنه بودند، در صدر اسلام اگر طلحه و زبیر فتنه راه انداختند به خاطر این بود که برای بسیاری از عوام این افراد صاحب حق بودند چون معتقد بودند یاران پیامبر هستند و در سختی‌ها کنار پیامبر بودند، در انقلاب اسلامی هم کسانیکه روزگاری از بزرگان انقلاب و در کنار امام راحل بودند بازیگران اصلی فتنه 88 شدند، افرادی که نقشی در انقلاب نداشتند که نمی‌توانند فتنه ایجاد کنند. فتنه آنجاست که منافقانی با نقاب حق و حق‌طلبی وارد شوند و جمع کثیری را غافل کنند.

آیا طراحی فتنه ریشه در رفتار برخی خواص دارد؟

فیاضی: در دوران سازندگی جامعه بر اساس عدالت و قسط اداره نشد و پایه‌گذار اشرافی گری و فاصله طبقاتی در کشور شدند؛ تجمل‌گرایی و اسراف را در جامعه ترویج دادند و آغاز انحراف از آرمان‌ها به حداکثر رسید.

با کسب ثروت‌های نامشروع فتنه 78 و فتنه 88 را ساماندهی کردند و در 13 آبان سبب شد که روز استکبارستیزی شعارها را به جای آمریکا به سمت مردم و انقلاب نشانه رفتند اما این مردم بودند که در 9 دی از جمهوریت و اسلامیت نظام دفاع کردند.

نظر شما درباره فتنه چیست؟

ضیایی: فتنه حاصل انحراف و بی‌بصیرتی خواص است که در جامعه طرفداران زیادی دارند، انقلاب باید در مسیر درست حرکت کند، فتنه با تمرد خواص از دستورات رهبری و قوانین طیفی از مردم را به دنبال خود کشاند و این مسئله موجب شد با تکیه به بیگانگان خسارات فراوانی به کشور وارد کنند.

ریشه فتنه به اول انقلاب برمی‌گردد اما امام راحل جلوی آن‌ها را می‌گرفت وقتی انقلاب نادر باشد دشمنان زیادی پیدا می‌کند که منافع نامشروع آن‌ها با بودن انقلاب به خطر می‌افتد هدف فتنه گران  براندازی نظام است و نقش پیاده‌نظام دشمن را بازی کردند و همان‌گونه که رهبری فرمودند: پرونده فتنه را باید باز بگذاریم آن‌ها ضربه‌هایی به نظام زدند که آب به آسیاب دشمن ریختند و فتنه‌ها تمام‌شدنی نیست.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1214

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.