نامه کریمی‌قدوسی به وزیر امور خارجه

آقای ظریف! مگر نگفتید در مذاکرات مطلب محرمانه نداریم و مردم باید بدانند چه می‌گذرد؟

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانونگذاری و نظارت / یکشنبه ۵ دی ماه ۱۳۹۵ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی در پی واکنش‌ها به انتشار سخنان وزیر خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی نامه‌ای به وی نوشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در پی انتشار دادن سخنان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه روز دوشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و واکنش‌ها نسبت به آن، نامه‌ای به ظریف نوشت.

متن کامل نامه عضو کمیسیون امنیت ملی به محمدجواد ظریف به این شرح است:

جناب آقای ظریف

وزیر محترم امور خارجه

سلام علیکم

بنده در آخرین جلسه کمیسیون امنیت با حضور جنابعالی و معاونین محترم حضور نداشتم ولی روز بعد در جریان مباحثی که جنابعالی در جمع کمیسیون امنیت ملی در موضوع علل نقض برجام که پایه آن را اعتماد به جان کری و عدم اصرار بر گنجاندن عدم تمدید قانون ایسا در متن برجام می‌دانید را شنیدم و بعد به اتفاق همکاران، نوار موجود را استماع نمودیم که تأیید مسائلی بود که همکاران بیان می‌کردند.

در این فرصت مطالبی را در این نامه تقدیم می‌دارم.

1- تمامی نمایندگان محترم در مجلس نهم موافق مذاکره با حفظ عزت ملت ایران با دستاورد توافقی که آمریکا نتواند آن را نقض کند بودیم ولا غیر.

2-این امر میسر نمی‌شود مگر با رعایت همه خطوط قرمز ولی امر مسلمین.

3-ولی امر مسلمین ضمن حمایت از تیم مذاکره‌کننده و تأکید بر حفظ خطوط قرمز در مذاکرات از ملت ایران و آنچه باید این ملت بدانند حمایت فرمودند.

4-ایشان فرمودند: در مذاکره مطلب محرمانه نداریم، باید ملت بدانند که چه می‌گذرد.

آقای ظریف! در حال حاضر مذاکرات کمیسیون مشترک برجام توسط طرف غربی در رسانه‌های دنیا پخش می‌شود ولی در روش جنابعالی همان مطالب با بیان محرمانه است و گزینشی به کمیسیون می‌دهید.

5-جنابعالی و آقای روحانی، اصل را بر عدم ارائه اطلاعات به نمایندگان و مردم قرار دادید و می‌گفتید همه چیز محرمانه است.

6-بنده و همکاران محترم در مجلس نهم در کمیسیون امنیت ملی آن زمان که شما برای گزارش شرکت می‌فرمودید بنا را بر این قرار می‌دادید که مسائلی که می‌فرمودید محرمانه است ولی همیشه ما بر اثر مبنای قانونی معتقد بودیم بسیاری از اخبار مذاکره را مردم باید بدانند. (البته نه همه آن را) و شما معتقد بودید که هیچ مطالبی نباید به بیرون رود.

7-اطلاع مردم و مواضع نمایندگان و راهپیمایی 22 بهمن بنا بر نقل خودتان در جلسات مذاکرات تأثیر بسیار مثبتی داشت ولی همیشه مورد انتقاد و حملات وسیع رسانه‌های جریان وابسته به دولت قرار می‌گرفت.

8-امروز هم که برجام به این سرنوشت مبهم و شوم که با نقض عهد جدی و حتمی و قانونی دشمن ما آمریکا مواجه شده است باز هم بر همان سیاست که همه چیز محرمانه است پافشاری می‌کنیم.

9-آقای ظریف! از صمیم قلب پذیرش اشتباه در این خطای راهبردی که با تدوین استراتژی مذاکرات منهای کنگره و سنای آمریکا رخ داد را ارج می‌نهم. قطعا پذیرش این اشتباه نه اینکه شما را کوچک نمی‌‌کند که بر قدر شما می‌افزاید.

لینک کوتاه مطلب: http://j-karimi.ir/?v=1163

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.