نمایندگان ملت تحلیل و بررسی کردند:

آشکار و پنهان ترور سفیر روسیه در ترکیه؛ حمله به همگرایی ایران ، ترکیه و روسیه زیر نظر نهادهای اطلاعاتی غربی

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب از نگاه دیگران / چهارشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۵ / 0 نظر

نمایندگان ملت در تحلیل ترور کارلوف موضوع حمله به همگرایی ایران ، ترکیه و روسیه زیر نظر نهادهای اطلاعاتی غربی» را مطرح کردند.

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: «آندری کارلوف»، سفیر روسیه در آنکارا که در جریان مراسم افتتاحیه یک نمایشگاه عکس به ضرب گلوله مجروح شده بود بر اثر شدت جراحات درگذشت.

کارلوف در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «روسیه از نگاه ترک‌ها» در آنکارا سخنرانی می‌کرد که هدف حمله قرار گرفت. در این تیراندازی چندین نفر دیگر زخمی شده اند.

مرد مسلح هنگام تیراندازی پس از سر دادن شعار «الله اکبر» به ترکی فریاد می‌کشید: «حلب را فراموش نکنید، سوریه را فراموش نکنید.»

او ابتدا شعری را به زبان عربی خواند که مسلمانان صدر اسلام در جنگ خندق زمزمه می‌کردند: "نحن الذین بایعوا محمداً علی الجهادِ ما حیینا ابداً" که ترجمه آن این است: "ما آنانیم که برای جهاد با حضرت محمد بیعت کردیم و بر آن تا ابد زنده‌ایم."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه دولت ترکیه به این کشور اطمینان خاطر داده که تحقیقات کاملی درباره این سوء قصد انجام خواهد داد.

نمایندگان ملت در تحلیل و بررسی ترور «آندری کارلوف» در نگاه نخست «بازگشت تروریسم به ترکیه» که در جریان جنگ سوریه آغاز شد را پیش کشیدند اما در ادامه «حمله به همگرایی ایران ، ترکیه و روسیه زیر نظر نهادهای اطلاعاتی غربی» را مطرح کردند.

بازگشت تروریسم به ترکیه

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن تقبیح ترور سفیر روسیه در ترکیه گفت: اوضاع امنیتی ترکیه با توجه به تهدیدات هواداران کودتای گولن ، شورش اکراد و قدرت نمایی تکفیری ها به هیچ عنوان مطلوب نیست.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: در یک نگاه از بالا به دنیای سیاست 3 لایه درهم تنیده را می توان مشاهده کرد.

وی در ادامه افزود: در لایه نخست ژست های سیاسی و قدرت نظامی خود را نشان می دهد. در لایه دوم قدرت اقتصادی و صنایع وجود دارد. لایه سوم که اصلی ترین تحولات را شکل می دهد لایه ای غیرقابل مدیریت و هژمونی ناپذیر است که رفتارهای اقتصادی و سیاسی را تعیین می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تروریسم شاخص ترین زباله لایه سوم است که تبعات کشنده ای با بازگشت بحران های امنیتی را ایجاد می کند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: ترکیه کشوری است که برای افزایش قدرت چانه زنی اقتصادی و سیاسی تلاش کرد از تروریسم در جنگ سوریه بهره کسب کند اما امروز خود به بازیچه تروریست ها تبدیل شده است.

وی گفت: ترکیه که تا دیروز حامی سرسخت تروریست ها در جنگ سوریه بود امروز با بازگشت بحران امنیتی مواجه است اما کاری نمی تواند انجام دهد.

این نماینده مجلس دهم تاکید کرد: با بازگشت تروریسم به ترکیه شاهد کاهش شدید توان اقتصادی ، سیاسی هستیم و نکته جالب اینجاست که دیگر کشورهای غربی جایگاه چانه زنی برای آنکارا قائل نیستند.

وی گفت: کشورهای اروپایی به ترکیه به عنوان کشوری که سد راه پناهجویان است و در مقام سپر تهدیدات تروریستی نگاه می کنند که باید هزینه های سنگین آن را به تنهایی بپردازد.

فلاحت پیشه با بیان این که ترور سفیر روسیه قسمتی از پازل بازی جدید تروریست ها در خاورمیانه است که در حال تضعیف هستند، گفت: تروریست ها با عقب نشینی از ادعای تشکیل دولت در سوریه به جنگ تروریستی و ترورهای هدفمند روی آورده اند.

سفیرروسیه در ترکیه قربانی خشم تروریست ها از همگرایی تهران،آنکارا و مسکو

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن محکومیت ترور سفیر روسیه در آنکارا گفت: موفقیت دولت و ملت سوریه در آزادسازی حلب منجر به فرار بخشی از تروریست ها به کشورهای همسایه نظیر سوریه شده است.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه حامیان تروریست های تکفیری در برخی نهادهای اطلاعاتی ترکیه همانند کودتاچیان گولنیست نفوذ کرده اند و حالا به دنبال تشدید تنش ها هستند.

وی در ادامه با اشاره به اقدام تروریستی داعش در آلمان، افزود: عملیات های ضد امنیتی در کشورهای منطقه و حتی اروپایی اتفاقی است که در سایه شکست های زنجیره ای تروریست های تکفیری دور از ذهن نیست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ترکیه به دلیل مرزمشترک و برخی رفتارها در جنگ سوریه درگیر مسائل امنیتی ناخوشایندی شده است و تهران به شدت نگران حملات تروریستی علیه مردم ترکیه است.

وی تاکید کرد: ایران به عنوان لنگرگاه ثبات و آرامش خاورمیانه تروریسم را به یک چشم نگاه کرده و هر نوع آن را در کشتار مردم سوریه ، عراق ، ترکیه به شدت محکوم می کند

نقوی حسینی ضمن اشاره به نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران،ترکیه و روسیه درباره سوریه گفت: همکاری آنکارا با ائتلاف متحدین دمشق اتفاقی است که رفتارهای خشمگینانه تروریست ها را تشدید کرده است.

وی تصریح کرد: سفیرروسیه در ترکیه قربانی خشم تروریست ها از همگرایی ایران ، ترکیه و روسیه بر علیه تروریسم شد.

این نماینده مجلس دهم گفت: آمریکا ، رژیم سعودی و حامیان تروریست ها برای جلوگیری از اتحاد بر علیه تروریسم دست به هر اقدامی می زنند اما کشورهای منطقه متوجه شده اند که تهدیدات امنیتی مرز نمی شناسد باید برعلیه آن متحد شد.

ترور سفیر روسیه توسط سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی غربی

محمد جواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو  با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: ترور «آندری کارلوف» سفیر روسیه در آنکارا اقدامی انفرادی نبوده و قطعا از پشتوانه های اطلاعاتی و عملیاتی برخوردار بوده است.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: تحلیل رسانه های غربی نشان می دهد که رژیم سعودی، آمریکا و کشورهای اروپایی  از همگرایی ایران،ترکیه و روسیه  به شدت خشمگین هستند.

وی در ادامه افزود: ترور سفیر روسیه احتمالا با مشارکت سیا و حتی برخی افسران ناتو انجام گرفته تا قدرت مانور کرملین در معادلات جنگ سردی که غرب دنبال می کند ، محدود شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مساله اساسی برای حامیان تروریسم این است که توطئه های آنها در شورای امنیت تاکنون با وتوی روسیه مواجه شده و مسکو در میدان جنگ سوریه مقتدرانه در ائتلاف دمشق حاضر بوده است.

وی تصریح کرد: ترور سفیر روسیه در ترکیه در حقیقت حمله حامیان تروریسم تکفیری به خاک روسیه و ترکیه به تلافی همگرایی تهران،آنکارا و مسکو است.

جمالی نوبندگانی گفت: برخلاف محاسباتی غربی ، کرملین با ترور سفیر روسیه در همگرایی برای جنگ با تروریسم راسخ تر می شود تا در مقابل غرب اعاده حیثیت کند.

وی با اشاره به ماجرای ساقط شدن جنگنده روسیه در آسمان سوریه گفت: روسیه نشان داده است که در جنگ با تروریسم حاضر به مماشات نیست.

این نماینده مجلس دهم گفت: ترور سفیر روسیه توسط یک نیروی امنیتی در فضای پساکودتا ترکیه نشان می دهد که به موازات جریان گولن جریان خطرناک دیگری تا عمق دستگاه های اطلاعاتی این کشور نفوذ کرده اند.

وی در ادامه افزود: جریانات مشکوک که با سیا و رژیم سعودی در ارتباط هستند ممکن است بر علیه شخص اردوغان وارد عمل شوند و تهران به شدت نگران این مساله است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بشاراسد،رئیس جمهوری سوریه بارها به ترکیه و کشورهای منطقه هشدار داده بود که تروریست ها یقه کشورهای حامی خود را می گیرند و ما نتیجه این اتفاق را امروز لمس می کنیم.

ترکیه قربانی مثلث تروریسم

جواد کریمی قدوسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان این که ترور سفیر روسیه منحصر به فرد بوده و دارای ابعاد آشکار و پنهان است ، گفت: ترور سفیر روسیه به عنوان هدف مشخص نشان دهنده هدف قرار گرفتن یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در جنگ سوریه نقش مثبت ایفا می کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: حفظ امنیت سفیرروسیه در ترکیه برعهده آنکارا بوده و ترور صورت گرفته قطعا منجر به حوادث سنگینی در روابط بین المللی خاورمیانه خواهد شد.

وی در ادامه افزود: ترور سفیر روسیه را نمی توان به تنهایی تحلیل و ارزیابی کرد زیرا در یک ظرف زمانی ویژه خاورمیانه رخ داده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بزرگ ترین معضل امنیتی جامعه جهانی در خاورمیانه با مداخله غرب بروز و ظهور پیدا کرده اما کلید حل آن در دست کشورهای منطقه است.

وی گفت: ترور سفیر روسیه در ترکیه نتیجه عملکرد مثلث تروریسم است که در یک ضلع آن رژیم صهیونیستی ، ضلع دیگر اعراب مرتجع به ویژه رژیم سعودی و قطر ، ضلع سوم نظام سلطه به رهبری آمریکا و بریتانیا قرار دارند.

کریمی قدوسی تشریح کرد: آمریکا ، بریتانیا و فرانسه در اردوگاه نظام سلطه امکانات سخت و تجهیزات نظامی در اختیار مثلث ترور قرار می دهند. اعراب مرتجع پول و نیروی انسانی مورد نیاز را تامین می کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی ، موساد تحت نظر سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا نظیر سیا که دارای نفوذ گسترده ای است طراحی و اجرای ترورها را برعهده دارد.

این نماینده مجلس دهم گفت: تفکر مقاومت با حضور محوری ایران در مقابل مثلث تروریسم ایستاده است و روسیه نقش مهمی در جنگ با تروریسم ایفا می کند.

وی گفت: هدف اصلی طراحان ترور سفیر روسیه در ترکیه قربانی کردن آنکارا در بازی است که اردوغان با توهم عثمانی ناخواسته پای در آن گذاشت.

کریمی قدوسی با بیان این که حفظ امنیت ترکیه برای ایران دارای اهمیت راهبردی است ، گفت: ترکیه کشوری است که ناتو و کشورهای غربی به آن چشم طمع دارند و در این راه مثلث ترور نقش اساسی را دنبال می کند.

وی در انتها گفت: برخورد ترکیه با ریشه های ترورسفیر روسیه همانند آنچه که در کودتای گولنیست های غربی باید صورت گیرد تا امنیت و آرامش به این کشور بازگردد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1145

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.